W czwartek 15 sierpnia obchodzimy jednocześnie święto Wojska Polskiego, rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Polacy będą świętowali oficjalnie, parafialnie i obywatelsko. Coraz częściej uroczystości stają się barwnymi wydarzeniami, są urozmaicone rekonstrukcjami, koncertami i zabawą na wolnym powietrzu.
Obchody Święta Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczną się w czwartek o godz. 8.30 od mszy św. za ojczyznę, którą w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawi biskup polowy Józef Guzdek. Jeszcze wcześniej, o 8 rano, prezydent Andrzej Duda ma złożyć kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 13 w parku Agrykola rozpocznie się festyn żołnierski. W Alejach Ujazdowskich odbędą się: defilada, przejazd pojazdów wojskowych i przelot samolotów.
W Ossowie świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej, która była przełomowa w dziejach świata, rozpocznie się w środę o godz. 19.30. Zostanie tam odsłonięta tablica upamiętniająca pomoc uzyskaną przez Polaków od narodu węgierskiego w 1920 r.
W czwartek o godz. 9 rozpocznie się XXII Międzynarodowy Półmaraton Uliczny „Cud nad Wisłą". O godz. 11 uroczystą mszę św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych odprawi abp Henryk Hoser. O godz. 12.30 na Polanie Dębów Pamięci upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej nastąpi odsłonięcie popiersia gen. Franciszka Gągora. O godz. 13 odbędzie się Apel Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r., a po nim nastąpią złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych oraz uroczysty przemarsz w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Wojskowej na miejsce inscenizacji Bitwy Warszawskiej 1920 r. O godz. 13.45 rozpocznie się najbardziej barwna część obchodów: widowisko plenerowe będące rekonstrukcją walk. Od godz. 15 trwać będzie festyn, a o godz. 16 rozpocznie się Bieg Dziecięcy „Cud nad Wisłą". O godz. 20 obchody zakończy występ zespołu Pectus.
Ale nie tylko stolica i jej okolice 15 sierpnia będą świętowały rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. W Tarnowie obchody rozpoczną się o 17.30 koncertem orkiestry dętej z Woli Rzędzińskiej. O godz. 18 będą miały miejsce parady kawaleryjskie: będzie można podziwiać umiejętności ułanów krechowieckich z 1920 r., kawalerzystów z 8. Pułku Ułanów im. ks. Józefa Poniatowskiego oraz piechurów z 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. O godz. 20 na boisku Wolanii w Woli Rzędzińskiej będzie miała miejsce plenerowa projekcja filmu w reżyserii Jerzego Hoffmana zatytułowanego „Bitwa Warszawska 1920".
W Zgierzu uroczyste obchody Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny połączone z 93. rocznicą Bitwy Warszawskiej rozpoczną się w czwartek o godz. 17 w parafii NMP Różańcowej projekcją filmu „Przebudzenie" Joanny Lichockiej. O godz. 18 uroczysta msza św. w intencji ojczyzny, po godz . 19 wystawienie wart honorowych i złożenie kwiatów przed pomnikiem bł. Jana Pawła II.
W Mławie uroczystości rozpoczną się o godz. 10 mszą św. w intencji ojczyzny w kościele Świętej Trójcy, potem nastąpi uroczysty przemarsz ulicami Mławy na cmentarz parafialny. Później będzie można posłuchać Mławskiej Orkiestry Dętej, a o godz. 17 na estradzie w parku miejskim rozpocznie się V Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej.
W Radomsku obchody rozpoczną się w czwartek o godz. 11.20 przed tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującą się na budynku muzeum, gdzie zostaną złożone kwiaty. O godz. 18 na placu 3 Maja rozpocznie się koncert Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej.
W Piasecznie obchody rozpoczną się o 8.30 mszą za ojczyznę w kościele św. Anny. O 9.30 rozpocznie się przemarsz przez Piaseczno na cmentarz parafialny przy ul. Kościuszki w asyście Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej. W godzinach 12–16 będzie trwał piknik patriotyczny na polanie w Runowie, a tam na uczestników będzie czekało m.in. „Spotkanie z pieśnią" – śpiewanie pieśni patriotycznych połączone z gawędą historyczną.
Także w Mysłowicach będzie można wziąć udział w uroczystych obchodach 15 sierpnia. Odbędzie się tam pokaz musztry oraz występ Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Bytomia. Na uroczystości zapraszają też m.in. Poznań, Koszalin, Piła i Zalesie Górne.
POLSKA ZBAWIŁA EUROPĘ - OBEJRZYJ FILM!
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Robert Tekieli