Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Macierewicz: Za PO armia miała bronić Berlina, a nie Białegostoku. Zapewniano, że Rosja nie zaatakuje

"Przesunięto całą armię na Zachód, tak jakbyśmy mieli bronić Berlina, czy Lipska, a nie Białegostoku i Rzeszowa" - opowiadał od zmianach w polskiej armii za czasów rządów PO były szef MON, Antonii Macierewicz. Jak zaznaczył w programie "W Punkt" na antenie TV Republika, od tego czasu Wojsko Polskie znacznie urosło w siłę.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Rozmowa z byłym szefem MON zaczęła się od pytania "w jakim stanie jest polska armia". Jak zaznaczył Antonii Macierewicz, po 2015 roku wojsko trzeba było przede wszystkim odbudować.

"Przesunięto całą armię na Zachód, tak jakbyśmy mieli bronić Berlina, czy Lipska, a nie Białegostoku i Rzeszowa. Polska miała wyłącznie bronić się na Wiśle, a cały wschód Polski był skazany na Rosjan"

- przekazał Macierewicz.

Były szef MON opowiadał o ogromnych brakach w polskiej armii stworzonej przez rząd Platformy Obywatelskiej. O zlikwidowaniu oddziałów na wschodzie Polski, "wywalaniu" szeregowych po 13 latach służby, zablokowaniu awansów oficerskich oraz ograniczeniu liczby żołnierzy do 90 tys. Macierewicz te decyzję nazwał katastrofą.

"Jej towarzyszyło zapewnianie przez pana Komorowskiego i ówczesnego biura bezpieczeństwa narodowego , że przez najbliższe 20 lat nie będzie wojny, że Rosja jest naszym sojusznikiem, z którym razem możemy przeciwstawiać się terroryzmowi światowemu, tak że niema potrzeby wzmacniać Wojsko Polskie. Tak że stało przed nami olbrzymie zadanie odbudowy armii."

- mówił. 

Jak przekazał od 2015 roku, polska armia urosła w siłę. Włączono m.in. armato-haubice Grab, moździerze Rak - sprzęt, który PO lekceważyło przez wiele lat. Powołano również Wojska Obrony Terytorialnej, które jak zaznaczył powstawały przy współpracy z Ukrainą, a ich służba podczas wojny pokazuje słuszność decyzji. 

Jeżeli chodzi o broń przeciwlotniczą, były szef MON zwrócił uwagę głównie na wyrzutnie Piorun, które teraz skutecznie pomagają bronić Ukrainy oraz są chętnie kupowane przez Amerykanów. Ponadto wskazał również przydatność m.in. rakiet Grom i przeciwpancernych systemów Spike.

 

 



Źródło: TV Republika

Mateusz Święcicki