Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wielkie projekty PGE na morzu

PGE jest liderem transformacji energetycznej w Polsce. Plan na kolejne lata to dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii – w szczególności w oparciu o energię wiatru i słońca. Do 2030 roku PGE zamierza wydać aż 75 mld zł na inwestycje. Strategicznym projektem Grupy PGE będą morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. 

pixabay.com/aitoff

Jak podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Spółka w 2050 r. chce być zeroemisyjna – jako jeden z pierwszych koncernów w Europie. – Głównym narzędziem do zeroemisyjności będzie offshore. W 2040 r. chcemy mieć co najmniej 6,5 GW na morzu – zaznacza.
PGE bierze aktywny udział w procesie pozyskiwania pozwoleń lokalizacyjnych. Łącznie PGE  złożyła już wnioski na osiem obszarów.  

To będzie największa elektrownia na polskiej części Morza Bałtyckiego

Obecnie PGE realizuje inwestycje na Morzu Bałtyckim w oparciu o trzy uzyskane w 2012 r. pozwolenia lokalizacyjne (decyzja nr MFW/3/12, MFW/4/12, MFW/5/12). W listopadzie 2021 r. PGE złożyła wnioski na dwa pozwolenia lokalizacyjne (obszary 43.E.1 oraz 60.E.3), a 26 stycznia 2022 r. na trzy kolejne. Złożone 26 stycznia br. wnioski o wydanie pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp dla nowo uwolnionych obszarów dotyczą obszarów o numeracji 60.E.4, 44.E.1 oraz 14.E.1. Na dwa z tych obszarów tj. 14.E.1 oraz 60.E.4 PGE złożyła wniosek wspólnie z Eneą w ramach spółek powołanych w listopadzie 2021 r. 

Na początku lutego br. PGE złożyła wniosek dotyczący obszaru 46.E.1. na Ławicy Słupskiej, a także obszaru 14.E.2 na Ławicy Odrzanej. Z kolei pod koniec lutego PGE wraz z Ørsted złożyła do Ministerstwa Infrastruktury wniosek na obszar 45.E.1 liczący ok. 17 km kw. i sąsiadujący bezpośrednio z MFW Baltica, która będzie jedną z największych na świecie morskich farm wiatrowych.  

- Lokalizacja, o którą zabiegamy, uzupełnia obszar przeznaczony pod Morską Farmę Wiatrową Baltica, największą taką elektrownię budowaną na polskiej części Morza Bałtyckiego. W perspektywie najbliższych pięciu lat oddamy do użytku etapy Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW. Pozyskanie pozwolenia na obszar o powierzchni ok. 17 km kw. umożliwi osiągnięcie efektu synergii z projektem Baltica 2 i zagwarantuje nam maksymalizację wykorzystania tej części Bałtyku, a docelowo zapewni wzrost produkcji zielonej energii elektrycznej – mówi prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski, odnosząc się do najnowszego wniosku.

Na Morzu Bałtyckim obecnie dostępnych jest 11 akwenów, w ramach których PGE i inne podmioty starają się o pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp – PSzW. – PGE jest liderem budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Realizujemy projekty o największych mocach na Morzu Bałtyckim. Złożone wnioski o pozwolenia lokalizacyjne pozwolą nam na kontynuowanie tak ważnych dla kraju projektów – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE obecnie rozwija projekty o łącznej mocy ok. 3,5 GW. Jak wspomnieliśmy, długoterminową strategią rozwoju Grupy PGE w obszarze energetyki morskiej jest zbudowanie co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 r. Według założeń rządowych, ujętych w PEP2040, morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie Morza Bałtyckiego w 2040 r. będą posiadały moc ok. 8–11 GW.

Uruchomienie pierwszego etapu projektu MFW Baltica – projektu Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW jest planowane na 2026 r. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW, ma być oddany do 2027 r. Inwestycje te przyczynią się do przyspieszenia polskiej transformacji energetycznej. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne, pozwolenia środowiskowe dla części morskiej, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD). W 2022 r. partnerzy projektu spodziewają się otrzymania decyzji środowiskowej dla części przesyłowej na lądzie, a także będą pracować nad pozyskaniem pozwoleń na budowę, które przybliży projekt do finalnej decyzji inwestycyjnej

PGE jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych PGE gwarantuje bezpieczne i stabilne dostawy energii elektrycznej oraz ciepła do ponad 5 milionów klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają blisko 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. Grupa PGE jest też największym krajowym producentem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. 
 
 

 



Źródło: PGE, niezalezna.pl,

#Grupa PGE

Mariusz Andrzej Urbanke