Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

​Zaskakujące odkrycie ws. Grunwaldu

Badania archeologiczne wykażą, czy kościół parafialny w Stębarku koło Grunwaldu (warmińsko-mazurskie) jest miejscem pochówku zacniejszych rycerzy poległych w bitwie. Ubiegłoroczne badania georadarowe wykazały, że w centralnej części kościoła prawdopo

Albertus teolog/wiki/GNU_Free_Documentation_License
Albertus teolog/wiki/GNU_Free_Documentation_License
Badania archeologiczne wykażą, czy kościół parafialny w Stębarku koło Grunwaldu (warmińsko-mazurskie) jest miejscem pochówku zacniejszych rycerzy poległych w bitwie. Ubiegłoroczne badania georadarowe wykazały, że w centralnej części kościoła prawdopodobnie znajduje się wkop.
 
 - Badania georadarowe potwierdziły, że w kościele parafialnym pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcy w Stębarku znajdują się naruszone, w sposób nienaturalny, struktury ziemi - poinformował dr inż. Bartłomiej Oszczak z Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacji z Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Naukowcy i pracownicy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przystąpili do badań, chcąc znaleźć średniowieczne fundamenty kościoła i być może szczątki poległych rycerzy. Sięgnęli przy tym do historycznych źródeł opisujących bitwę pod Grunwaldem. 

Istnieją dwa opisy bitwy - pierwszy w dziele „Cronica conflictus Wladislai, regis Poloniae, cum cruciferis” czyli „Kronika konfliktu Władysława Króla Polski z Krzyżakami w roku pańskim 1410” i późniejsze "Roczniki" Jana Długosza opierające się częściowo na „Kronice konfliktu…”. Jest w niej napisane, że poległych, a zacniejszych rycerzy z obu armii pochowano w najbliższym kościele. Według Długosza spoczywają oni w kościele w Stębarku.
 
W 1911 r. podczas rozbudowy kościoła w Stębarku znaleziono jakieś szczątki. Nie zachowały się żadne dokumenty z tego odkrycia, ponieważ prace prowadzili wtedy budowlańcy, a nie archeolodzy. Polacy badali Pola Grunwaldzkie od końca lat 50. do 1990 r. i też bez efektu.

 



Źródło: niezalezna.pl,PAP

mg