W związku z otwarciem granic USA dla zaszczepionych przeciw COVID-19 warunki, jakie trzeba spełnić przed wylotem, przedstawił chargé d’affaires Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu.
- Stany Zjednoczone otwierają się 8 listopada dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. To był długi proces. Pandemia okazała się trudna dla wielu z nas. Musieliśmy zawiesić podróże, ale wkrótce będzie można ponownie odwiedzić rodzinę i przyjaciół w USA
– powiedział zastępca ambasadora w nagraniu zamieszczonym dziś na Twitterze.
Od 8.11 pasażerowie z Polski będą mogli znów podróżować do Stanów Zjednoczonych. @USAmbPoland Bix Aliu przedstawia warunki, jakie trzeba spełnić przed wylotem.
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) October 19, 2021
Aktualne informacje: https://t.co/1pfAsrXcKb oraz tel. +48 22 3071361 (linia czynna pon-pt w godz. 7:00-15:00) pic.twitter.com/1cFHN0g4eu
Przypomniał, że aby odwiedzić Stany Zjednoczone, podróżny musi być zaszczepiony (honorowane są szczepionki dopuszczone w Polsce), zrobić przed wylotem test na COVID-19 i wypełnić wniosek ESTA.
Bix Alu zwrócił uwagę, że data ponownego otwarcia granic przypada prawie dwa lata po przyjęciu Polski do programu ruchu bezwizowego.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie pl.usembassy.gov i pod numerem telefonu +48 22 3071361 (linia czynna pon-pt w godz. 7:00-15:00).
W piątek Biały Dom poinformował, że od 8 listopada wszyscy zaszczepieni będą mogli podróżować do USA. Oznacza to ponowne otwarcie granic Stanów Zjednoczonych dla podróżnych m.in. z Unii Europejskiej po ponad roku przerwy. Decyzja dotyczy zarówno międzynarodowych podróży lotniczych, jak i lądowych.
Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zapowiedziały, że uznawane będą tylko te szczepionki zatwierdzone przez amerykańskie władze oraz Światową Organizację Zdrowia, co w tej chwili wyklucza m.in. zaszczepionych rosyjskim Sputnikiem V.
Otwarcie granic dla zaszczepionych podróżnych z całego świata amerykańska administracja ogłosiła we wrześniu. Zakaz podróży - poza nielicznymi wyjątkami - obowiązywał od marca 2020 r. i dotyczył osób z 33 krajów, w tym państw UE, Brazylii i Indii.