Już 33 proc. respondentów CBOS uważa, że rządowy samolot nie rozbił się pod Smoleńskiem w wyniku katastrofy, a zamachu. Znakomita większość pytanych jest za zachowaniem wraku do dalszych badań.
W porównaniu z poprzednimi pomiarami zwiększyła się liczba osób poważnie biorących pod uwagę możliwość zamachu
(od listopada ubiegłego roku to wzrost o 7 punktów).
O pogląd na katastrofę i to, co zrobić z wrakiem tupolewa, gdy Rosjanie nam go zwrócą, CBOS pytało w ramach sondażu z cyklu
"Aktualne problemy i wydarzenia" - między 31 stycznia i 1 lutego. Ankiecie poddano 1111 osób, stanowiących reprezentatywną próbę losową dorosłych mieszkańców Polski.
- Połowa badanych (51 proc.) jest zdania, że obecny gabinet, choć nie zrobił w tej sprawie wszystkiego, co było możliwe, to jednak wiele zrobił dla rzetelnego wyjaśnienia przyczyn tej katastrofy.
Niespełna jedna trzecia (29 proc.) jednoznacznie odrzuca politykę rządu w tej sprawie twierdząc, że tak naprawdę rząd zaniechał możliwości rzetelnego wyjaśnienia tej katastrofy
Największa grupa ankietowanych (30 proc.) opowiedziała się za
zachowaniem wraku w obecnej postaci jako dowodu rzeczowego 28 proc. jest za tym, by wrak lub przynajmniej znaczącą jego część wykorzystać jako element przyszłego pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. 27 proc. respondentów było za umieszczeniem wraku w jakimś muzeum, np. Muzeum Wojska Polskiego. 22 proc. pytanych opowiedziało się za utylizacją wraku, np.
przez przetopienie go lub spalenie.
- Zwolennicy PiS chcieliby przede wszystkim zachować wrak jako dowód rzeczowy dla ewentualnych przyszłych badań (48 proc.), w dalszej kolejności opowiadają się za tym, by umieścić go w muzeum lub wykorzystać jako element pomnika (odpowiednio: 32 proc. i 31 proc.) - wynika z sondażu.
Według CBOS
wyborcy PO równie często (po 31 proc.) są zdania, że trzeba zachować zniszczony samolot jako dowód rzeczowy, jak i uważają, że powinno się go wykorzystać jako element pomnika ofiar katastrofy.
Źródło: PAP
kp