Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Oszuści nadal wyłudzają VAT

Blisko połowa stali zbrojeniowej zużytej w ubiegłym roku w Polsce to stal przywieziona z Unii Europejskiej, od której nie został odprowadzony w kraju VAT - wynika z szacunków Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Z kolei 300 tys. ton stali wyjechało z P

Marcin Krawczyk/SXC
Marcin Krawczyk/SXC
Blisko połowa stali zbrojeniowej zużytej w ubiegłym roku w Polsce to stal przywieziona z Unii Europejskiej, od której nie został odprowadzony w kraju VAT - wynika z szacunków Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Z kolei 300 tys. ton stali wyjechało z Polski fikcyjnie.

Prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali Iwona Dybał powiedziała, że jest wiele form wyłudzania VAT, ale wyróżnić można dwie główne. Pierwsza metoda dotyczy wyrobów stalowych, które są przywożone do Polski z innych krajów Unii, gdy VAT powinien zostać rozliczony w kraju. Tak się jednak nie dzieje, ponieważ stal zostaje sprzedana w Polsce, zanim jeszcze VAT miałby zostać rozliczony, a firma, która ją sprowadziła, znika z rynku.

Z danych PUDS wynika, że w ubiegłym roku bez VAT zostało sprzedanych w Polsce 600 tys. ton stali zbrojeniowej, czyli tzw. prętów żebrowanych. Dla porównania zużycie stali zbrojeniowej w Polsce w ubiegłym roku - który do najgorszych nie należał - wyniosło ok. 1 mln 300 tys. ton.

- Bywa, że kilka jest zarejestrowanych w jednym pokoju tego samego apartamentowca - dodała Dybał. Tymczasem - jak zwróciła uwagę - kontrole podatkowe w Polsce są prowadzone często dopiero po 4-5 latach od transakcji, gdy firma, która w niej pośredniczyła z reguły już nie istnieje. Skutkami jej działania nie można obciążyć finalnego odbiorcy, ponieważ ten kupił stal już legalnie, z podatkiem VAT wykazanym na fakturze i go zapłacił - wyjaśniła Dybał.

Drugi sposób dotyczy stali wyprodukowanej przez polskie huty. Stal ta jest rzekomo wywożona do Czech, na Słowację lub do innych krajów, lecz w praktyce w ogóle nie opuszcza granic Polski. Firma, która deklaruje wywóz stali za granicę, uzyskuje dzięki temu zwrot VAT. Z szacunków PUDS za trzy kwartały ubiegłego roku wynika, że w ten sposób wyłudzono podatek z tytułu rzekomego wywozu 300 tys. ton stali zbrojeniowej. Stal ta została sprzedana w Polsce za cenę o kilkanaście procent niższą. Dla porównania marża w branży hutniczej wynosi ok. 5-6 proc.

 



Źródło: PAP,niezalezna.pl

gb