2,3 mln paczek papierosów o wartości rynkowej około 33 mln zł zatrzymali w 2020 r. funkcjonariusze lubelskiej KAS. Udaremnili też m.in. przemyt ponad 80 kg bursztynu oraz 900 zabytkowych przedmiotów.
Lubelska Izba Administracji Skarbowej opublikowała na stronie internetowej komunikat dotyczący podsumowania działań przeprowadzonych w roku 2020.
Podano w nim m.in., że funkcjonariusze lubelskiej KAS w 2020 r. zatrzymali na przejściach granicznych i na terenie kraju 2,3 mln paczek papierosów o wartości rynkowej około 33 mln złotych. „Pół miliona z ww. papierosów wywąchały psy służbowe szkolone do wykrywania wyrobów tytoniowych” – zaznaczono w komunikacie.
Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej odpowiada za ochronę i obsługę najdłuższego polskiego odcinka granicy Unii Europejskiej i obszaru Schengen, tj. ponad 460 km. „Na granicy z Ukrainą i Białorusią w województwie lubelskim papierosy są towarem najczęściej przemycanym do Unii Europejskiej. Należą też do towarów najczęściej podrabianych. Zdarzało się, że poza nielegalnymi papierosami funkcjonariusze zatrzymywali w przemycie także podrabiane banderole, którymi docelowo wyroby tytoniowe miały być oznaczone” – napisano w komunikacie.
Według funkcjonariuszy służby skarbowej w 2020 r. „uaktywnił się” transport nielegalnych papierosów z wykorzystaniem pociągów towarowych, więcej było też prób przemytu papierosów w pojazdach ciężarowych. „Może to wynikać z faktu, że z uwagi na pandemię zamknięte są przejścia dla ruchu osobowego i przemytnicy szukają nowych sposobów i dróg przemytu” – podano w komunikacie.
Funkcjonariusze lubelskiej KAS udaremnili też wprowadzenie do nielegalnego obrotu na terenie kraju około 14 ton tytoniu, suszu tytoniowego i krajanki, zajęli również 52 pojazdy służące do przemytu wyrobów tytoniowych. Ponadto udaremnili przemyt oraz wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 4,2 tys. litrów alkoholu - alkohol zatrzymany był zarówno na przejściach granicznych, jak i na terenie kraju.
W 2020 r. udaremnili także przemyt ponad 80 kg bursztynu i zatrzymali okazy dzikiej fauny i flory objęte międzynarodową ochroną gatunkową na mocy przepisów Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), w tym m.in. 12 skór z bobra, 7 koralowców rafotwórczych, skórę wilka, a także tysiące opakowań maści i tysiące sztuk tabletek zawierających w swym składzie ekstrakty ze zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem.
Udaremnili również nielegalny przewóz przez granicę ponad 900 przedmiotów o charakterze zabytkowym i kolekcjonerskim, w tym m.in.: monety, fragmenty średniowiecznych naczyń, kamienne toporki, ułamki dawnej ceramiki. Zatrzymali 2,7 tys. szt. odzieży i dodatków modowych naruszających prawa własności intelektualnej, a także ponad 34 tys. podrabianych zabawek.
W sumie w 2020 r. granicę lądową w województwie lubelskim przekroczyło około 4,7 mln osób, ok. 960 tys. pojazdów osobowych oraz około 61 tys. autokarów. Ponadto funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej odprawili na granicy państwa ponad 1 mln pojazdów ciężarowych – co oznacza, że średnio dziennie kontrolowali i odprawiali ponad 2,8 tys. ciężarówek (w obu kierunkach).