Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Do końca marca zapisanych na szczepienie 120 tys. osób

Do końca marca na szczepienia zapisało się w województwie lubelskim ponad 120 tys. osób. Obecnie w regionie jest 415 punktów szczepień – podał wojewoda lubelski Lech Sprawka. Zaszczepiono też pierwszą dawką większość mieszkańców DPS-ów.

https://www.lublin.uw.gov.pl/

"Tych terminów szczepień od 25 stycznia do 31 marca mamy zarezerwowanych około 120 tys. w województwie lubelskim" - powiedział Sprawka podczas wideokonferencji.

Jak dodał, podmioty, które zamówiły szczepionki, otrzymały je i szczepienia przebiegają systematycznie. "Na każdy punkt przypada 30 dawek szczepionki (na tydzień), inna sytuacja jest w przypadku punktu szczepień szpitala tymczasowego, tam dziennie szczepionych jest 240 osób, przez 7 dni w tygodniu" – zaznaczył wojewoda.

Sprawka poinformował, że 25 stycznia ponad 90 proc. punktów, które zgłosiły się do programu, rozpoczęło szczepienia seniorów. Około 20 punktów z różnych powodów nie zamówiło szczepionek. "Niektóre wycofały się, pozostałe zadeklarowały, że będą zamawiać w terminie późniejszym, inne uzupełniły listę. Według informacji NFZ na środę wszystkich punktów szczepień w regionie jest 415" – powiedział wojewoda.

Natomiast część punktów szczepień – około 200 - nie zorganizowała mobilnych zespołów do szczepienia pacjentów w domach, mimo że początkowo to deklarowały. Powstał doraźny zespół dojeżdżający do wymagających tego seniorów, którzy zarezerwowali terminy szczepień w szpitalu tymczasowym, zaś lubelski oddział NFZ ogłosił nabór na kolejne cztery mobilne zespoły – poinformował Sprawka.

Nie ma większych problemów z dowozem pacjentów do punktów szczepień, który organizują gminy, korzystając ze wsparcia straży pożarnej i terytorialsów. Strażacy pomagali dotychczas 35 razy, żołnierze WOT – 6 razy.

Między 18 a 22 stycznia były realizowane szczepienia pacjentów i mieszkańców domów pomocy społecznej i prywatnych placówek całodobowej opieki. W województwie lubelskim łącznie jest 66 takich placówek, w tym 46 to DPS-y. Przebywa w nich w sumie ok. 5 tys. osób.

Z informacji wojewody wynika, że większość zgłoszonych mieszkańców domów pomocy społecznej w województwie lubelskim została zaszczepiona. Sprawka powiedział, że łącznie w 46 DPS-ach chęć szczepień zadeklarowało 72,7 proc mieszkańców, a spośród nich szczepionki przyjęło 95,3 proc., to jest 3 tys. 226 osób.

Niezaszczepionych zostało 158 osób, w sześciu DPS-ach. Jak tłumaczył wojewoda, osoby te nie zostały zakwalifikowane do szczepień przez lekarza, z uwagi na stan zdrowia m.in. aktualne zakażenie. "Oczywiście, kiedy ustaną te przyczyny, ci pacjenci zostaną zaszczepieni" – dodał.

W prywatnych placówkach zaszczepionych zostało 74,21 proc. tych, którzy zadeklarowali chęć szczepień. Szczepionkę przyjęło w nich 328 osób, nie zaszczepiono 114 osób.

Sprawka powiedział, że w pięciu placówkach nie wszyscy zostali zakwalifikowani do szczepień z powodu stanu zdrowia, a w jednej placówce szczepienia będą realizowane w przyszłym tygodniu, gdyż w punkcie realizującym te szczepienia nie zostały zamówione we właściwym terminie szczepionki.

Według rządowego raportu szczepień dotychczas w Lubelskiem zaszczepiono przeciw COVID-19 ponad 56,7 tys. osób, w tym ponad 7,6 tys. osób otrzymało drugą dawkę.

Wojewoda powiedział, że województwo lubelskie jest obecnie na 6. miejscu w kraju, jeśli chodzi liczbę zaszczepionych osób na 10 tys. mieszkańców, która wynosi 233. Najwyższy wskaźnik ma obecnie województwo dolnośląskie, gdzie zaszczepiono 254 osoby na 10 tys. mieszkańców, najniższy – województwo podkarpackie, tam zaszczepionych jest 175 osób na 10 tys. mieszkańców – podał Sprawka.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

mch