Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

W czwartek dyżur telefoniczny ekspertów ZUS

O czym należy pamiętać przy sporządzaniu i dokumentowaniu wypadku przy pracy i jakie dokumenty należy złożyć do ZUS – na m.in. te pytania odpowiedzą eksperci rzeszowskiego oddziału ZUS w czasie dyżuru telefonicznego w najbliższy czwartek.

niekverlaan

Rzecznik ZUS w województwie podkarpackim Wojciech Dyląg poinformował, że eksperci będą dostępni w godzinach od 10:00 do 11:30, pod numerem telefonu (17) 858-61-85.

Odpowiadać będą na wszelkie pytania odnoście wypadków przy pracy, m.in. podpowiedzą, jak sporządzić protokół powypadkowy.

Dyląg przypomniał, że od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowy wzór protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

"Pomimo upływu ponad roku od zmiany przepisów w tym zakresie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadal wpływa dużo wniosków o odszkodowanie, do których załącznikiem jest protokół sporządzony na starym wzorze. Powoduje to konieczność przeprowadzania postępowania wyjaśniającego oraz przedłużenie terminu na załatwienie sprawy, a tym samym wypłatę świadczeń"

– wyjaśnił rzecznik.

Dyląg zaznaczył, że jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy przysługuje ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

"Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji" – powiedział.

Aby uzyskać odszkodowanie, należy złożyć do ZUS-u kompletny wniosek, który powinien zawierać m.in. protokół powypadkowy wraz z dokumentacją, sporządzony i zatwierdzony przez zakład pracy i wypełniony przez lekarza druk OL-9 zawierający adnotację, że leczenie i rehabilitacja zostały zakończone.

Z danych, które podał Dyląg wynika, że w III kwartałach ubiegłego roku, w dwóch podkarpackich oddziałach ZUS – w Rzeszowie i Jaśle, wypłacono 1500 odszkodowań na łącznie ponad 8,5 mln zł. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

mch