W Lubelskiem przeciw COVID-19 zaszczepiono dotąd prawie 43,7 tys. osób, w tym ponad 3,8 tys. otrzymało drugą dawkę – wynika z rządowego raportu szczepień. Drugą dawkę przyjmują osoby z grupy zero. Od poniedziałku pierwszą dawkę otrzymują seniorzy.
Według opublikowanych we wtorek danych rządowego raportu szczepień w Lubelskiem ostatniej doby zastrzyki przyjęło ponad 4,3 tys. osób.
Najwięcej – ponad 17,5 tys. – wykonano ich w Lublinie, prawie 3 tys. w powiecie puławskim, ponad 2,9 tys. w Białej Podlaskiej, ponad 2,1 tys. w Zamościu i ponad 1,8 tys. w Chełmie.
W 32 szpitalach węzłowych w Lubelskiem trwają szczepienia grupy zero, czyli pracowników sektora ochrony zdrowia.
Według informacji przekazanych przez rzecznika prasowego marszałka województwa lubelskiego Remigiusza Małeckiego - do poniedziałku w sześciu szpitalach podległych marszałkowi województwa lubelskiego zaszczepiono w sumie 12,7 tys. osób, z czego ponad 1,2 tys. przyjęło już drugą dawkę.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie pierwszą dawkę otrzymały wszystkie zgłoszone tu osoby z grupy zero.
"Zaszczepiliśmy wszystkich pracowników, których mieliśmy zgłoszonych w grupie zero. Było to ponad tysiąc osób" – powiedziała dyrektor szpitala Kamila Ćwik.
Szpital otrzymał ostatnio 360 dawek szczepionki na drugą dawkę dla grupy zero i 30 dawek dla seniorów z grupy pierwszej. Wszystkie te dawki zostaną wykorzystane w tym tygodniu – dodała Ćwik. Na następny tydzień szpital planuje zamówić ok. 900 dawek.
Chełmski szpital szczepi też pierwszą dawką pracowników i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Nowinach, gdzie na zastrzyki zgłosiło się łącznie około 200 chętnych.
Ćwik powiedziała, że z powodu stanu zdrowia lekarz trzy z tych osób wykluczył ze szczepienia, a trzem odroczono je na termin późniejszy.
"Wrócimy do tego za około dwa tygodnie. Generalnie te szczepienia przebiegły bez zarzutu" – zaznaczyła Ćwik.
Według niej dużym zainteresowaniem cieszą się rozpoczęte w poniedziałek szczepienia grupy seniorów, prowadzone także w chełmskim szpitalu. Powiedziała, że w piątek zapisało się na zastrzyki ponad 700 osób, a listę kolejnych 700 chętnych zgłosili pracownicy tamtejszego ośrodka pomocy rodzinie. Pracownicy socjalni w Chełmie odwiedzali najstarszych mieszkańców miasta z informacją o możliwości szczepienia i przyjmowali zgłoszenia od chętnych.
Wszystkie terminy iniekcji są zajęte do końca marca. Ćwik poinformowała, że seniorzy, dla których zabrakło wolnych terminów, będą umawiani na późniejsze terminy.