Jubileuszowy tom poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi gromadzi eseje, których autorzy wnikliwie interpretują najważniejsze utwory pisarza - napisano na stronie Narodowego Centrum Kultury (NCK), informując o publikacji książki "Leopold Tyrmand – pisarz, człowiek spektaklu, świadek epoki".
"Jubileuszowy tom zbiorowy pod redakcją Magdaleny Woźniewskiej-Działak, poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi gromadzi eseje, których autorzy wnikliwie interpretują najważniejsze utwory pisarza, analizują ich styl i recepcję"
- czytamy na stronie NCK.
Jak wyjaśniono, "autorzy Poruszają istotne zagadnienia z jego biografii, takie jak zainteresowanie jazzem, podróże, wybraną korespondencję".
Pokazują, jak w sposób twórczy autor "Dziennika 1954" potrafił przetrwać, pozostawiając ciekawy dorobek będący źródłem badań i fascynacji kolejnych pokoleń
- podkreślono.
Publikację przygotowywano w ramach obchodów Roku Leopolda Tyrmanda - w 100. rocznicę urodzin i 35. rocznicę śmierci pisarza. Tom liczy 336 stron. Opublikowany została w serii wydawniczej NCK Jubileusze, którą nominowano do nagrody Najpiękniejsze Książki Roku 2019.
Leopold Tyrmand urodził się 16 maja 1920 r. w Warszawie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Współpracował m.in. z "Przekrojem" i "Tygodnikiem Powszechnym". Był autorem m.in. powieści "Zły" i "Dziennika 1954".
19 marca br. minęła 35. rocznica jego śmierci – pisarz zmarł w 1985 r. w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyjechał w połowie lat 60. Na emigracji publikował m.in. w piśmie "The New Yorker".
Sejm RP w kwietniu 2019 r. przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. "Był nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, ale także arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu" – napisano w uchwale.