Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prospołeczne wykorzystanie fińskich domków

Siedziby organizacji społecznych, fundacji i stowarzyszeń mają powstać w tzw. fińskich domkach w Świętochłowicach (Śląskie), w dzielnicy Piaśniki. Miasto deklaruje, że 90-letnie charakterystyczne budynki w przyszłym roku zostaną odremontowane i dostaną nową funkcję.

tvs.pl

Chodzi o pięć domków z 1930 r., znajdujących się przy dzisiejszej ul. Chorzowskiej. Ze względu na charakterystyczną drewnianą elewację, przypominającą domki fińskie o całkowicie drewnianej konstrukcji, jakie stawiano w regionie po II wojnie światowej, są tak lokalnie nazywane. W rzeczywistości ich konstrukcja jest murowana.

W 2017 r., ze względu na zły stan techniczny domki miały zostać wyburzone, a na ich miejscu zamierzano zbudować osiedle mieszkaniowe. Rok później nowe władze Świętochłowic zdecydowały, aby urokliwe domki, stojące w szeregu wzdłuż jednej z głównych ulic miasta, postarać się uratować. Ze względu na sytuację finansową miasta, starano się o zewnętrze dofinansowanie.

Jak wynika z informacji świętochłowickich samorządowców, dostali oni ostatnio zapewnienie samorządu województwa o zabezpieczeniu środków na kompleksowy remont wszystkich pięciu domków. W tej sytuacji ich remont ma ruszyć na początku 2021 r. Po remoncie będą służyć mieszkańcom jako siedziby organizacji społecznych, fundacji i stowarzyszeń.

„Wierzę, że domki fińskie w Piaśnikach mogą stać się przestrzenią pełną kreatywnych i innowacyjnych pomysłów, które zintegrują mieszkańców Świętochłowic w każdym wieku”

– ocenił cytowany w informacji miasta jego prezydent Daniel Beger.

Do dyspozycji przyszłym najemcom mają zostać oddane pomieszczenia o różnych metrażach – całe domki mają powierzchnie ok. 140 m kw. (bez klatki schodowej). Szczegóły najmu oraz dokładny plan pomieszczeń mają zostać udostępnione, gdy ruszą prace remontowe.

Drewniane, prefabrykowane, głównie sprowadzane z Finlandii (w transakcji barterowej m.in. za węgiel) niewielkie domy jednorodzinne, budowano po drugiej wojnie światowej głównie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, aby zapewnić mieszkania potrzebnym w tamtejszych zakładach robotnikom.

Największe w regionie skupiska takich domków znajdują się m.in. w dzielnicy Rudy Śląskiej Bielszowicach, w Bytomiu w dzielnicach Miechowice i Szombierki, w Knurowie czy w dzielnicach Sosnowca: Klimontowie i Juliuszu. Poza regionem znane są osiedla fińskich domków Gdańsku (dzielnica Wrzeszcz) oraz w Warszawie (os. Jazdów).

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP