„Polacy Światu. Znani nieznani” oraz „Polscy Architekci na świecie” – to książki opublikowane przez pracowników Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, które promują osiągnięcia Polaków nieznane szerszej opinii publicznej. MSZ zapowiada kontynuację tego projektu.
Pierwsza z nich, "Polacy światu. Znani nieznani", towarzyszy wystawie "Znani Nieznani - Polacy Światu", przygotowanej przez MSZ przy współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Przybliża ona sylwetki takich Polaków jak Wacław Sieroszewski – badacz Jakucji, Antoni Patek – pionier produkcji zegarków, Kazimierz Nowak – pionier polskiego reportażu i podróżnik po Afryce, czy Stefan Drzewiecki – pionier lotnictwa i żeglugi podwodnej.
Druga publikacja, "Polscy Architekci na świecie", wydana we współpracy z Instytutem Łukasiewicza, stanowi kontynuację oraz rozszerzenie pierwszej książki. W formie reportażu historycznego opowiada o najbardziej zasłużonych polskich architektach, którzy tworzyli budowle od Petersburga, Kijowa przez Syberię aż do Azji i Ameryki Południowej - podkreśla MSZ w komunikacie.
Obie prezentowane książki to niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom.
– powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podczas briefingu prasowego promującego przygotowane przez MSZ publikacje.
Większość postaci w obu książkach pozostaje nieznana szerszej opinii publicznej - podkreśla resort. Zapowiedziano, że projekt popularyzacji sylwetek Polaków, którzy zasłużyli się poza Polską, będzie kontynuowany i rozwijany o przedsięwzięcia wystawowe, edytorskie i multimedialne oraz wzbogacany o kolejne postaci i życiorysy polskich emigrantów, zesłańców, podróżników, artystów, architektów.