Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

IPN przeprowadzi poszukiwania na terenie byłego niemieckiego obozu Burgweide

IPN rozpocznie we wtorek prace poszukiwawcze na terenie byłego niemieckiego obozu pracy przymusowej Burgweide, który znajdował się przy dzisiejszej ulicy Sołtysowickiej we Wrocławiu. Celem prac jest upamiętnienie ofiar obozu i przeprowadzenie ewentualnych ekshumacji.

Dwa z zachowanych baraków niemieckiego obozu pracy przymusowej w Sołtysowicach
Dwa z zachowanych baraków niemieckiego obozu pracy przymusowej w Sołtysowicach

Obecnie w miejscu dawnego obozu pracy znajdują się baraki. Tam też we wtorek spotka się zespół ds. upamiętnień powołany przez wojewodę dolnośląskiego – poinformował rzecznik wrocławskiego oddziału IPN Adam Pacześniak.

Celem spotkania będzie ustalenie szczegółów oraz zakresu prac porządkowych i archeologiczno-poszukiwawczych związanych z lokalizacją obozu oraz fundamentów budynków czy ustaleniem miejsc pochówki więźniów.

- przekazał rzecznik.

W kolejnych krokach oczyszczony zostanie teren byłego obozu i rozpoczną się wykopaliska. Prace mają na celu godne upamiętnienie ofiar obozu Burgweide i przeprowadzenie ewentualnych ekshumacji – podkreślił Pacześniak.

Jak wskazuje IPN, Arbeitslager Burgweide był największym obozem przejściowym oraz obozem pracy przymusowej w Breslau (Wrocław) w latach 1940–1945. Znajdował się na terenie dzisiejszego osiedla Sołtysowice, między ulicą Sołtysowicką (Dorpaterstrasse) i aleją Poprzeczną (Quer-Allee). Przebywało w nim od 4 do 10 tys. (a niektóre źródła mówią nawet o 12 tysiącach) więźniów różnej narodowości. Najliczniejszą grupę stanowili Polacy; ale byli także m.in. Ukraińcy, Czesi, Rosjanie, Francuzi, obywatele Jugosławii. Pracowali głównie w cukrowni (wyburzonej w 2009 r.), która przylegała do terenu obozu.

 



Źródło: pap.pl

#Burgweide #Wrocław #niemiecki obóz #poszukiwania szczątków #Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN