Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

„Auschwitz, boks i chleb”

Film o pięściarzu Tadeuszu „Teddym" Pietrzykowskim, więźniu Auschwitz deportowanym do tego niemieckiego obozu w pierwszym transporcie Polaków, zrealizowała dokumentalistka Gabriela Mruszczak. Premiera on-line odbędzie się 14 czerwca.

Tadeusz „Teddy" Pietrzykowski
Tadeusz „Teddy" Pietrzykowski
Fot. Muzeum II Wojny Światowej

Pietrzykowski w obozie otrzymał numer 77.

Film przedstawia ten fragment z życiorysu sportowca, który dotyczy jego najważniejszych momentów życiowych związanych z pobytem w KL Auschwitz.

 – powiedziała Mruszczak.

Reżyser powiedziała, że w podczas pobytu „za drutami” stoczył - według różnych szacunków - od 40 do 60 pojedynków. W pierwszym, w 1941 r., rywalem był kapo, wicemistrz Niemiec wagi średniej, Walter Dunning. Pietrzykowski wygrał niemal wszystkie. Uległ tylko raz lub dwukrotnie. Jego sukcesy na obozowym ringu były podporą dla współwięźniów. 

Bohaterką filmu jest również córka „Teddy`ego" – Eleonora Szafran. To ona odnalazła pamiętniki ojca i postanowiła szukać jego śladów. Kamera podąża za nią m.in. do celi św. Maksymiliana Kolbego na terenie byłego obozu, by zobaczyć wydrapane na ścianie przez więźniów wizerunki boksera. Pięściarz poznał osobiście franciszkanina, którego próbował chronić. Zagląda też na plan filmu fabularnego „Mistrz” w reż. Macieja Barczewskiego. Tam córka pięściarza obserwuje, jak radzi sobie aktor Piotr Głowacki, wcielający się w rolę jej ojca.

Gabriela Mruszczak dodała, że film porusza wątek działalności Pietrzykowskiego w obozowym ruchu oporu, kierowanym przez Witolda Pileckiego. Bokserowi udało się m.in. przenosić na teren okolony drutami wiele przesyłek z lekarstwami.

Pietrzykowski w 1943 r. został przeniesiony do KL Neuengamme, gdzie stoczyło ok. 20 walk. Później trafił do KL Bergen-Belsen. Tam doczekał wyzwolenia w 1945 r. Po powrocie do Polski pracował jako instruktor wychowania fizycznego. Zmarł w 1991 r. Spoczywa na cmentarzu w Bielsku-Białej.

Dokument będzie można zobaczyć na antenie TVP Kraków w 80. rocznicę I transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz oraz w wersji anglojęzycznej na kanale TVP Poland In. Zostanie także bezpłatnie udostępniony on-line na profilu youtube.com/user/Mruszczak oraz na stronie bokserzauschwitz.blogspot.com

 

 



Źródło: pap.pl

#niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz #Tadeusz „Teddy" Pietrzykowski #Gabriela Mruszczak #bokser w Auschwitz