Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny rodziców Karola Wojtyły. Mogą stać się patronami rodzin

7 maja w Wadowicach odbędzie się pierwsza sesja w procesach beatyfikacyjnych rodziców Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II - Emilii Wojtyłowej z Kaczorowskich oraz Karola Wojtyły seniora. Według pojawiających się opinii, Wojtyłowie mogą stać się patronami rodziny.

Emilia i Karol Wojtyłowie / By nieznany - Scanned from Najchętniej grał na bramce by Mieczysław Maliński, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 1985, ISBN 83-85013-09-1, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1332747

Jak podaje Archidiecezja Krakowska, 7 maja mają ukonstytuować się trybunały zajmujące się wykazaniem heroiczności cnót Emilii i Karola Wojtyłów, a także tego, czy cieszyli się opinią świętości oraz tego, czy za ich wstawiennictwem wierni prosili u Boga o potrzebne łaski. 

W październiku 2019 r. biskupi wyrazili zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Wojtyłów, a sama zapowiedź starań o wyniesienie na ołtarze rozpoczęła się rok wcześniej za sprawą kard. Stanisława Dziwisza.

- Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin - mówił wówczas sekretarz Jana Pawła II, odpowiadając na wiele zapytań kierowanych do niego w tej sprawie.

Na początku marca 2020 r. abp Marek Jędraszewski, po otrzymaniu aprobaty ze strony Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, zdecydował o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego. Formalnie, jak zaznacza ks. Andrzej Scąber, będą to dwa osobne procesy.

- Ten proces nie będzie łatwy ze względu na małą liczbę naocznych świadków, ale już teraz możemy powiedzieć, że dokumentacja, która została zgromadzona – zwłaszcza dotycząca Karola Wojtyły – jest bardzo obszerna i wynika z niej, że ten człowiek w kolejnych latach życia ewoluował w stronę Boga i tę przyjaźń z Bogiem przekazał swojemu synowi, przyszłemu papieżowi

– mówił w marcu ks. Scąber.

Ks. Andrzej Scąber ma w procesach reprezentować metropolitę krakowskiego. Jak podaje Archidiecezja Krakowska, promotorem sprawiedliwości będzie ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powołanych zostanie także dwóch notariuszy – ks. Grzegorz Kotala i ks. Paweł Ochocki. 

Ks. Scąber w marcu sugerował, że Wojtyłowie mogą stać się, po wyniesieniu na ołtarze, patronami rodziny. 

- Rodzina Wojtyłów – jak mówi papież Franciszek – to święci z sąsiedztwa – normalni, zwyczajni, którzy pokazują nam, że w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, w czasie choroby, śmierci dwojga dzieci można zaufać i być blisko Pana Boga

- mówił referent ds. kanonizacyjnych w Archidiecezji Krakowskiej

Pierwsza uroczysta sesja trybunałów odbędzie się o godz. 10.30 w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach w obecności wszystkich dziekanów Archidiecezji Krakowskiej. Po formalnym rozpoczęciu procesu abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. o pomyślny jego przebieg i łaski za wstawiennictwem Sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów.

 



Źródło: niezalezna.pl, diecezja.pl

#proces beatyfkacyjny #Emilia i Karol Wojtyłowie

maa