10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

"Śmierć rotmistrza Pileckiego" w Teatrze Telewizji

Już dziś o godz. 20:35 w telewizyjnej Jedynce w ramach Teatru Telewizji obejrzymy wstrząsający spektakl w reżyserii Ryszarda Bugajskiego pt. \"Śmierć rotmistrza Pileckiego\". - To dla Teatru Telewizji wielki zaszczyt posiadać w zasobach tak wspaniały i ważny spektakl - mówi w rozmowie z Niezalezna.pl Ewa Millies-Lacroix, szefowa agencji kreacji Teatru Telewizji Polskiej.

fot. mat.pras.

Zbliżają się ważne rocznice związane z Rotmistrzem Pileckim - 25 maja minie dokładnie 70 lat od jego śmierci.  "Śmierć rotmistrza Pileckiego" pokazuje losy tego bohatera w ich najtragiczniejszym etapie. To dla nas ogromny honor i  zaszczyt, że Teatr Telewizji posiada w swoich zbiorach tak znakomity spektakl jak ten wyreżyserowany przez Ryszarda Bugajskiego. Ten spektakl jest też o tyle wyjątkowy, że zapoczątkował w 2006 r. w Teatrze Telewizji cykl pt. Scena Faktu.

- mówi nam dyrektor agencji kreacji Teatru Telewizji Polskiej Ewa Millies-Lacroix.

O Witoldzie Pileckim powinniśmy pamiętać w sposób wyjątkowy i inspirować się jego postacią. Samo to, że przed śmiercią oddawał się lekturze "O naśladowaniu Chrystusa" jest bardzo znamienne.

- dodaje Lacroix.

"Oświęcim to była igraszka” – miał powiedzieć rotmistrz Witold Pilecki; igraszka w porównaniu z komunistycznym polskim więzieniem. Witold Pilecki został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1947 roku. Torturowano go fizycznie i psychicznie, oskarżono o zdradę i wytoczono proces będący ponurą kpiną z wymiaru sprawiedliwości. Wreszcie skazano go na karę śmierci – wyrok został wykonany. 

Ryszard Bugajski ukazuje w swoim spektaklu ten najtragiczniejszy okres życia Witolda Pileckiego. Akcja rozpoczyna się od spotkania rotmistrza z generałem Andersem – są we Włoszech, gdzie stacjonuje II Korpus; bohater, wbrew ostrzeżeniom zwierzchników, obstaje przy zamiarze powrotu do kraju. Chce przekazywać na Zachód raporty obnażające prawdziwe cele władz komunistycznych i opisujące ich środki działania.  

- możemy przeczytać na stronie Teatru Telewizji.

Po zaaresztowaniu bohatera akcja sztuki przenosi się na sale sądowe, cele więzienne, pokoje przesłuchań i gabinety funkcjonariuszy rozmaitych służb. W takiej scenerii otoczony złowrogą sławą pułkownik UB, Józef Różański, prowadzi z uwięzionym, poranionym rotmistrzem Pileckim sadystyczną grę. Bohater jest w tej grze z góry skazany na przegraną, nie tylko dlatego, że przeciwnik ma po swojej stronie cały aparat przemocy, także dlatego, że cechuje go szlachetna naiwność – wierzy bowiem w istnienie zjawiska niemożliwego: w honor ubeka. 

W roli Rotmistrza zobaczymy Marka Probosza. W obsadzie znaleźli się również m.in. Marek Kalita, Andrzej Czernik, Aleksandra Konieczna, Gabriela Muskała, Agnieszka Mandat  i Łukasz Simlat.

Start: Poniedziałek 21 maja, TVP1, godz. 20:35.

 



Źródło: niezalezna.pl, teatrtelewizji.vod.tvp.pl/

#teatr telewizji #Śmierć Rotmistrza Pileckiego

Magdalena Fijołek