Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Ujawnił nazwiska oficerów szkolonych przez GRU, zginął pięć lat temu. „Gry tajnych służb”

Już w najbliższą niedzielę o godz. 18.35 na antenie TV Republika będzie można zobaczyć pierwszy odcinek najnowszego programu Doroty Kani „Gry tajnych służb”. Program oparty jest na książce autorki o tym samym tytule, wydanej dwa lata temu przez Wydawnictwo M. To seria filmów dokumentalnych dotyczących zagadkowych śmierci związanych z największymi aferami w Polsce po 1989 r. Pierwsze dwa odcinki będą poświęcone prof. Józefowi Szaniawskiemu.

Klepsydra Józefa Szaniawskiego na tle jego książek w Księgarni Naszego Dziennika w al. Solidarności w Warszawie
Klepsydra Józefa Szaniawskiego na tle jego książek w Księgarni Naszego Dziennika w al. Solidarności w Warszawie
By Mateusz Opasiński - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21367449

Żadna ze spraw, które opisałam w książce, nie została do tej pory wyjaśniona. W programie docieramy do świadków, zbieramy opinie i publikujemy dokumenty

- mówi „Codziennej” Dorota Kania, redaktor naczelna telewizji Republika.

Autorka nowego programu o zagadkowych śmierciach w III RP jedzie z kamerą w miejsca, w których dokonały się wydarzenia, zgłębia szczegółowo archiwa i rozmawia ze świadkami.

W niektórych sprawach pojawiły się nowe informacje dotyczące tego, co się wydarzyło kilka czy kilkanaście lat temu. W innych wypadkach przypominamy to, co się stało. Sprawy do dziś są ogromnie bulwersujące i chcemy, by jak najwięcej osób poznało ich kulisy

– dodaje dziennikarka.

Pierwsze dwa odcinki programu „Gry tajnych służb” poświęcone będą prof. Józefowi Szaniawskiemu, jego śmierci i działalności publicznej. Wybitny historyk, pełnomocnik płk. Ryszarda Kuklińskiego 4 września 2012 r. o godz. 11, schodząc ze Świnicy w Tatrach, spadł w przepaść i zginął na miejscu. Miał 68 lat, był zdrowy i bardzo dobrze znał tę trasę. Szaniawski od lat 70. był konspiracyjnym współpracownikiem Radia Wolna Europa. Dla rozgłośni w ciągu 11 lat napisał i przesłał ponad pół tysiąca tajnych korespondencji.

W III RP został pełnomocnikiem płk. Ryszarda Kuklińskiego. Na podstawie jego badań i publikacji powstał film Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”.

Szaniawski publikował w wielu pismach prawicowych, konserwatywnych i katolickich, m.in. w „Gazecie Polskiej”. Jak zauważa Dorota Kania, prof. Szaniawski na początku lat 90. ujawnił nazwiska oficerów szkolonych przez GRU i przez całe dekady był na celowniku środowisk wojskowych służb informacyjnych.

O tym, dlaczego śmierć historyka budzi wciąż wiele wątpliwości, będzie można się przekonać, oglądając program „Gry tajnych służb” na antenie TV Republika już w niedzielę o godz. 18.35.

„Gry tajnych służb”
Scenariusz i reżyseria:
Dorota Kania
Zdjęcia: Robert Krauz
Wydawca: Anna Zapert
Montaż: Zuzanna Koźbiał

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie,

#Gry tajnych służb #Dorota Kania

Anna Krajkowska