Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Kolumny ku czci Konstytucji 3 Maja

Jednymi z bardziej poruszających poloniców na terenie dzisiejszej Białorusi są kolumny i kapliczki ku czci Konstytucji 3 maja.  Ustawiano je pod koniec XVIII w. najczęściej przy traktach, brodach lub na wzgórzach. Niekiedy także w pamiątkowych miejscach bitew i potyczek po I oraz II rozbiorze. Staraniem Ambasady RP w Mińsku udało się zlokalizować i zdokumentować 17 takich obiektów. Szacuje się, że na tamtym terenie może być ich nawet 300. „Od 2015 roku, kiedy się o nich dowiedzieliśmy, prowadzimy prace nad ich skatalogowaniem; następnie będziemy zabiegać o ich restaurację” – mówi Elżbieta Iniewska z ambasady RP w Mińsku. Trwają właśnie starania o możliwość odnowienia kolumny w Leonpolu.

ANTOPOL, rej. drohiczyński, obwód brzeski.
Kolumna otynkowana, stoi w bezpośrednim sąsiedztwie cerkwi. W okolicy znajdował się majątek rodziny Brewernów z rozległym parkiem i zabudowaniami.

\"\"

BENICA, rej. mołodeczański, obwód miński
Kolumna została zniszczona w 1939 r., zachowała się jedynie fotografia.

\"\"

BEZDZIEŻ, rej. drohiczyński, obwód brzeski
Kolumna w 2009 r. była w stanie dewastacji. Obecnie została odnowiona, otynkowana i ogrodzona.

\"\"

DZIATŁOWO, rej. diatłowski, obwód grodzieński
Kolumna ustanowiona na przełomie XVIII i XIX wieku w okolicy majątku Radziwiłłów oraz siedziby Ignacego Domeyko „Żybortowszczyna”. Najprawdopodobniej w celu ochrony przed zniszczeniem, został założony w miejscu ustanowienia kolumny cmentarz katolicki, na którym zachowały się nagrobki w jęz. polskim. Zwieńczenie kolumny obecnie stanowi metalowy krzyż.

\"\"

FASZCZEWKA, rej. szkłowski, obwód mohylewski
Kolumna znajduje się na skraju cmentarza, nie ma informacji czy zamieszczona na kolumnie figura pochodzi z tego samego okresu, czy została dodana później.

\"\"

GŁĘBOKIE, rej. głębocki, obwód witebski
Kolumna znajduje się na cmentarzu, została kilka lat temu odnowiona (nałożono nowy tynk), niestety ze względu na znajdujące się na jej szczycie gniazdo bocianie nie jest w najlepszym stanie. Usytuowana jest na prawym wzgórzu cmentarza, na lewym znajduje się zamknięta w 2000 r. zabytkowa kaplica. 

\"\"

LEONPOL, rej. miorski, obwód witebski
Kolumna powstała ok. 1792 r. w majątku Jana Nikodema Łopacińskiego, posła na Sejm I Rzeczypospolitej z powiatu mścisławskiego, założyciela manufaktury tkackiej w Leonpolu, mecenasa sztuki i kolekcjonera. Jest to najbardziej ozdobna kolumna i jedna z najwyższych. Ma ponad 11 m wysokości, a jej zwieńczeniem był orzeł, patrzący ponad Dźwiną.

\"\"

MOGILEWCE, rej. prużański, obwód brzeski
Kolumna z cegły, jedna z dwóch kolumn w promieniu 15 km (druga w Połońsku), stan zachowania – widać ślady tynkowania, jednak konstrukcja ceglana jest całkiem odsłonięta.

\"\"

NOWOELNIA, rej. diatłowski, obwód grodzieński
Ruiny kolumny 300 m na zachód od cerkwi, niedaleko mostu przez rzekę Mołczadź.

\"\"

PESKI, rej. mostowski, obwód grodzieński
Kolumna znajduje się na cmentarzu katolickim, bryła przypomina kolumnę w Bezdzieży.

\"\"

PETRIKÓW, rej. petrikowski, obwód homelski
Na cmentarzu katolickim stoją dwie kolumny – jedna zachowana całkowicie, druga jedynie w połowie w dolnej części.

\"\"

POŁOŃSK, rej. prużański, obwód brzeski
Kolumna z cegły, jedna z dwóch kolumn w promieniu 15 km (druga w Mogilewcach). Wg niepotwierdzonych informacji obie kolumny zostały przez ludność miejscową nazwane „kolumnami powstańców styczniowych” i przez długie lata funkcjonowały w świadomości lokalnej jako polskie miejsca pamięci, związane z oddziałem kobryńskim Romualda Traugutta.

\"\"

SKOKI, rej. brzeski, obwód brzeski
Kolumna znajduje się 1 km od wsi Skoki, nazywana była przez miejscową ludność Kolumną św. Rafała. Niedaleko znajduje się majątek, w którym urodzili się m.in. pisarz Julian Ursyn Niemcewicz oraz Jan Ursyn Niemcewicz, pierwszy za czasów II Rzeczypospolitej prezydent Brześcia Litewskiego. (Foto z 2005 r. Andrzej Dybowskij)

\"\"

WISTYCZE, rej. brzeski, obwód brzeski
Kolumna znajduje się na terenie dawnego majątku Pawła Jagmina, od 1794 r. marszałka szlachty kobryńskiej, jednego z administratorów dóbr królewskich Ekonomii Brzeskiej w latach 1785–1795. Kolumnę wzniesiono ok. 1795-6 r. na cześć Konstytucji 3 maja i była to ze strony Jagmina jawna deklaracja polityczna, gdyż Wistycze, wcześniej należące do województwa brzesko-litewskiego Rzeczypospolitej, na skutek rozbioru znalazły się na terenie guberni mińskiej Imperium Rosyjskiego.  

\"\"

SZNIPKI, rej. szczuczyński, obwód grodzieński
Kolumna w złym stanie zachowania, z ubytkami, obciążona gniazdem ptasim, bez otynkowania.

\"\"

ŻURMUNY, rej. lidzki, obwód grodzieński
Kolumna znajduje się w dawnym majątku Radziwiłłów, zwana przez miejscowych Kolumną Jana Chrzciciela, ze znacznymi ubytkami i bez zwieńczenia.

\"\"

A tak miała wyglądać Kolumna Sławy ku czci Konstytucji 3 Maja 1791 r. w Warszawie – projekt Jan Chrystian Kamsetzer

\"\"

 



Źródło: minsk.msz.gov.pl

#kolumny #konstytucja 3 maja #Białoruś #Mińsk #Ambasada

Magdalena Łysiak