10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

​Paryż rzeczywiście może poczekać. Pani Coppola pokazała klasę. RECENZJA

Zapierające dech w piersiach krajobrazy, pobudzające kubki smakowe potrawy i atmosfera zagadki – tak można streścić „Paryż może poczekać" w reżyserii Eleanor Coppoli.

mat.pras.
mat.pras.
Zapierające dech w piersiach krajobrazy, pobudzające kubki smakowe potrawy i atmosfera zagadki – tak można streścić „Paryż może poczekać" w reżyserii Eleanor Coppoli. Bo nie o fabułę tu chodzi, lecz o klimat, o który w dobie efektów specjalnych i technologii 3D we współczesnym kinie coraz ciężej. Pani Coppola zaryzykowała i pokazała klasę – oraz to, że nie jest tylko żoną słynnego męża i matką słynnej córki, ale artystką, która na kino ma swój własny pomysł. Pomysł, który nie każdemu może przypaść do gustu, ale zdaje się, że twórczyni w ogóle o to nie dba.


Michael (Alec Baldwin) to zapracowany producent filmowy, który podróżuje po całym świecie. W szybkim trybie życia pomaga mu niezastąpiona żona Anne (Diane Lane). Choć pozornie oboje tworzą zgrany duet, wydaje się, że Michaelowi dużo bardziej zależy na pieniądzach i podziwie ze strony młodych atrakcyjnych aktorek niż na relacji z notorycznie przez niego zaniedbywaną żoną.

Kiedy ich wspólny znajomy Jacques (Arnaud Viard) – Francuz z krwi i kości i casanova,  który za nic ma wszelkie konwenanse, proponuje Anne podwózkę do Paryża, przed kobietą otwiera się nieznana dotąd perspektywa: nagle towarzyszy jej ktoś, kto roztacza nad nią parasol opieki (czasem wręcz przesadnej) , zasypuje komplementami i nawet z usterki samochodu potrafi uczynić okazję do romantycznej przygody. W dodatku zdaje się nosić w sobie jakiś sekret, który z jednej strony niepokoi, z drugiej - przyciąga...

To idealna „okazja” do zdrady, wszak o takim scenariuszu marzy przecież większość kobiet, zwłaszcza tych, które przez lata muszą rywalizować o uwagę męża z jego wiecznie dzwoniącą komórką. Jednak Eleanor Coppola nie daje się ponieść schematowi – zamiast tego artystka serwuje nam niezwykle synestezyjne kino drogi, które łamie wszelkie oczekiwania współczesnego widza. I bardzo dobrze! Nie znajdziemy tu rozbudowanej fabuły, zaskakujących zwrotów akcji czy pokrętnie zbudowanych intryg. A jednak, zbudowany przez Coppolę klimat narastającej wzajemnej fascynacji bohaterów osadzony w barwnej pocztówce z Francji sprawia, że tytułowy Paryż rzeczywiście może poczekać, a widz ma ochotę towarzyszyć Anne i Jacquesowi w ich podróży jak najdłużej. Pięknie podane potrawy (nie polecamy iść na seans z pustym żołądkiem:)), lejące się strumieniami wino z najwykwintniejszych szczepów i prowansalskie krajobrazy w dwójnasób wynagradzają ledwie zarysowany fabularny kręgosłup, który jest tu raczej pretekstem niż celem samym w sobie.

Choć obraz aż roi się od widoczków rodem z foldera turystycznego, a całość składa się na historię na wskroś przerysowaną, ma w sobie pewien urok, którego na próżno szukać w większości amerykańskich produkcji. 

Współczesny widz, przyzwyczajony do elektryzujących zwrotów akcji i bombardujących go w niemal każdej klatce efektów specjalnych może nawet stwierdzić, że obraz nakreślony przez Coppolę jest... nudny. Twórczyni zdaje się jednak nie dbać o to – jej celem nie jest sukces mierzony dolarami odnotowanymi przez box office czy wysokie noty krytyków, ale sprzedanie własnego pomysłu na kino – kameralne, intymne, skupione na tym, co tu i teraz. Pomysłu, którego nie sposób nie kupić.


 

 



Źródło: niezalezna.pl

#diane lane #alec baldwin #Eleanor Coppola #paryż może poczekać

Magdalena Jakoniuk