Czy Polacy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będą podlegali takim samym przepisom imigracyjnym jak obywatele innych państw spoza UE? Jak w praktyce działa brytyjski system imigracyjny opisuje dzisiaj brytyjski portal BBC, pokazując przykład deportowanej bez ostrzeżenia kobiety, która od 27 lat jest żoną Brytyjczyka.

Irene Clennel pochodząca z Singapuru, zanim została zatrzymana, żyła od 27 lat wraz z mężem w pobliżu miejscowości Durham. Ma dwóch brytyjskich synów, a także wnuczkę, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Pani Clennel dano prawo stałego pobytu w Wielkiej Brytanii zaraz po ślubie. Jednak okresy spędzone w Singapurze gdzie musiała dbać o swoich rodziców w podeszłym wieku, unieważniły jej status rezydenta.

Clennel została siłą umieszczona w policyjnej furgonetce i przewieziona na lotnisko do Aresztu Śledczego. Była przetrzymywana w zakładzie od początku lutego.

Jak powiedziała BBC, nie była w stanie skontaktować się z adwokatem i nie miała szans, aby wziąć ze sobą ubrań z domu. Bezskutecznie wielokrotnie próbowała-zarówno w Singapurze i Wielkiej Brytanii-ponownie ubiegać się o pozwolenie na pobyt w UK, aby żyć z mężem. Pani Clennel twierdzi, że jej mąż jest w złym stanie zdrowia, a ona stała się jego głównym opiekunem – podaje BBC.

Wszystkie wnioski o pozwolenie na pozostanie w Wielkiej Brytanii są uznawane na podstawie indywidualnych osiągnięć i zgodnie z przepisami imigracyjnymi. Oczekujemy, że osoby bez tytułu prawnego do pozostania w kraju wyjadą

– powiedział rzecznik Home Office.

"To kolejny przykład tego, jak arbitralne zasady mogą doprowadzić do ruiny życie wielu rodzin" – powiedział Nazek Ramadan dyrektor organizacji charytatywnej “Migrant Voice”.

Od 6 kwietnia 2016 r. wszyscy pracownicy spoza UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii mniej niż 10 lat, muszą zarabiać przynajmniej 35 tys. funtów rocznie, aby móc osiedlić się na stałe w Wielkiej Brytanii. Kwota ta jest niższa w przypadku, jeżeli jednym z małżonków jest obywatel UK, który chce ściągnąć do siebie partnera spoza UE. Roczny dochód brutto musi wtedy wynosić minimum 18.6 tys. funtów rocznie.

Czy Polacy bez odpowiedniego zaświadczenia będą traktowani tak samo, jak obywatele innych państw spoza UE?

Przypomnijmy obecnie Polacy, jako obywatele UE, mają prawo do pracy w Wielkiej Brytanii bez obowiązku uzyskania karty stałego rezydenta. Po wyjściu z Unii jej posiadanie może okazać się niezbędne do tego, by pracować na Wyspach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co może czekać Polaków mieszkających na Wyspach

Jak podaje brytyjska organizacja The 3 Million około milion obywateli UE, głównie Polaków, może zostać deportowanych w dniu odłączenia się Wysp od Unii Europejskiej właśnie z powodu trudności w uzyskaniu rezydentury.

Jak wynika z zapowiedzi premier Theresy May wszystko zależy od negocjacji i tego, jaki status uzyskają Polacy po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.