Czesław Kiszczak, podczas pobytu w Londynie (wtedy jeszcze porucznik), infiltrował środowisko polskich żołnierzy, którzy chcieli wrócić do ojczyzny okupowanej wówczas przez Sowietów. Portal niezalezna.pl dotarł do kopii części dokumentów, o których odnalezieniu mówił dzisiaj dyrektor Wojskowego Biura Historycznego dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

"Podczas badania akt dotyczących szefa komunistycznej bezpieki Czesława Kiszczaka dokonano przełomowego odkrycia. Znaleziono raporty z lat 1946-47, gdy Kiszczak - jeszcze jako porucznik - przebywał w Londynie i składał raporty jako oficer Głównego Zarządu Informacji LWP. Historycy ich wcześniej nie widzieli. Z raportów wynika, że Kiszczak infiltrował polskich żołnierzy na emigracji" - informowaliśmy dzisiaj.

Praca Kiszczaka polegała na inwigilowaniu i donoszeniu na środowisko żołnierzy generała Andersa. W raportach pisanych informuje o 74 żołnierzach Wojska Polskiego. Odnalezione teczki nie znajdowały się w ewidencji archiwum. Były ukryte. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Ukrywano je przez lata! Odnaleziono raporty Kiszczaka, donosił Sowietom z Londynu

Portal niezalezna.pl dotarł do kopii raportów Kiszczaka.

Por. Filmanowicz Czesław kawaler posiada rodzinę w Polsce od której otrzymuje listy w których jest mowa o terorze N.K.W.D., masowych aresztowaniach i wywożeniu na Syberię. Listy te Filmanowicz odczytuje żołnierzom w czasie zbiórek, listy są przysyłane legalną drogą. W./wymieniony jest obecnie w Anglii. 
podpisano: Kiszczak por.
data: 12.02.47

Kpr. Setlawa Franciszek s. Jana i Marii ur. 11.09.1914 r., żonaty, robotnik, zamieszkały w Okrajnik, pow. Żywiec.
Setlawa jest wrogo ustosunkowany do Rządu Jedności Narodowej, Prezydenta Rzeczpospolitej ob. Bieruta i Ob. Marszałka Żymierskiego przestawia w niegodny Polaka sposób. Szczegółowych informacji o Setlawie na ten temat udzielić może repatr. Konirżuk Roman. Setlawa na wyjazd zarejestrował się 7.02.47 r. 

podpisano: Kiszczak
data: 12.02.47