Seria zamachów w Niemczech. A media unikają słów "terror", "islam", "uchodźca"

  

Niemcy przeżywają ostatnie zamachy. Policja oraz służby specjalne zewsząd zbierają oklaski, politycy wyrażają spóźnione kondolencje i uspokajają obywateli, psychologowie oraz psychiatrzy ze wszystkich stron analizują zachowanie i czyn napastnika. Media w odniesieniu do sprawcy unikają jak ognia słów: terror, terrorysta, uchodźca, cudzoziemiec czy Irańczyk lub obywatel irańskiego pochodzenia. Wszystkie oficjalne komunikaty informują o ataku człowieka niepoczytalnego, o jego niezrównoważeniu i chorobie psychicznej.

W ciągu tygodnia zamachy odbyły się w 5 bawarskich miastach - Würzburg, Monachium, Ansbach, ataki w Reutlingenie i Hamburgu. We wszystkich przypadkach sprawcami byli młodzi mężczyźni pochodzący z krajów islamskich (Afganistan, Syria, Iran). Takiej czarnej serii nie było w Niemczech od lat.
 
W niedzielę, 18 lipca, 17-letni uchodźca z Afganistanu siekierą i nożem zaatakował pasażerów w pociągu w okolicach Würzburga. W piątek, 22 lipca, w centrum handlowym w Monachium mężczyzna irańskiego pochodzenia z zimną krwią zastrzelił 9 niewinnych ludzi. W sobotę, 23 lipca, w miejscowości Reutlingen w Badenii-Wirtembergii innych uciekinier, tym razem z Syrii, zamordował maczetą młodą kobietę. Kilkanaście godzin później w bawarskiej miejscowości Ansbach 27-letni uchodźca z Syrii, wysadził się przy pomocy umieszczonej w plecaku bomby, raniąc 12 osób. W tym samym czasie w Hamburgu na jednym z podwórek nieznany sprawca strzelał do 13 letniego chłopca, którego ranił.
 
Jak pisał portal niezalezna.pl, Polakami wstrząsnęła przede wszystkim niedzielna tragedia w mieście Reutlingen (koło Stuttgartu). 21-letni uchodźca z Syrii o imieniu Mohamed zaatakował z maczetą w ręce ciężarną kobietą. Jak potwierdził w nocy z niedzieli na poniedziałek polski MSZ, ofiara była Polką. Swoją przyszłą ofiarę Mohamed, który ubiegał się w Niemczech o status uchodźcy, poznał w pracy. Według byłego już kolegi Syryjczyka, mężczyzna był zakochany w swojej przyszłej ofierze.
 
„Ona była Polką” - powiedział w rozmowie ze „Stuttgarter Zeitung” 20-letnik pracownik restauracji Mohammad Alhelo. Kobieta pracowała w kuchni.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ofiarą syryjskiego uchodźcy z maczetą była młoda Polka w ciąży
 
Jednak również w Monachium z rąk 18-letniego Afgańczyka mogli ucierpieć Polacy. Bowiem w liczącym ok. 1,4 mln mieszkańców mieście przebywa ok. 60 tys. naszych rodaków. Wśród nich Justyna Luberda, polska studentka, która odbywa tam staż w dziale marketingu niemieckiego koncernu motoryzacyjnego BMW.
 

Właśnie w tym centrum handlowym, gdzie doszło do strzelaniny, robię zakupy, bo mieszkam cztery kilometry dalej. Zaraz po zamachu wybuchł popłoch. Tłok, huk, panika, mnóstwo mundurowych służb, straż, policja. Chyba ściągnęli posiłki z całej Bawarii. Gdy ruszyłam samochodem w stronę autostrady, to minęłam kilkadziesiąt radiowozów policji i samochodów kripo, czyli tajniaków, które jechały na miejsce zdarzenia

wspomina Polka w rozmowie z „Codzienną”.
 
W kilkanaście minut miasto zostało sparaliżowane, stając się obszarem działań operacyjnych. Stanęła cała komunikacja, Monachium stało się miastem widmo.
 

W sobotę wszystko wróciło do normy, ludzie wyszli na ulice, siedzieli w knajpkach, robili zakupy, transport publiczny działał normalnie, ale wszędzie pełno jest policji. Część moich znajomych nie poszła do pracy

– dodaje Justyna Luberda.
 
Mimo dotychczas szybkiej i sprawnej reakcji niemieckiej policji na każde z zagrożeń, Niemcy prywatnie coraz częściej zaczynają zadawać niewygodne pytania:

Jak to możliwe, aby niepoczytalny człowiek przez rok skrupulatnie planował swój terrorystyczny czyn? Jak osoba niepoczytalna i chora psychicznie jest w stanie skonstruować sprawną bombę i także dość szczegółowo zaplanować zamach? Jak to w końcu możliwe, że napastnik jest w stanie z wielką maczetą spokojnie spacerować po ulicach miasta? Dlaczego służby sprawdzały u zamachowca czy posiada bilet na koncert, a nie sprawdziły, co trzyma w plecaku? Jak to wszystko jest możliwe, szczególne teraz, gdy mamy jakoby do czynienia z podniesionym stanem zagrożenia terrorystycznego?

 
Więcej dziś i jutro w „Gazecie Polskiej Codziennie” w korespondencji Działu Świat Waldemara Maszewskiego
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyłowiono niewybuchy i kontener śmieci

Zdjęcie ilustracyjne / By Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Lamiot (w oparciu o szablon praw autorskich). - Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu o szablon praw au

  

Podczas sprzątania Kanału Łuczańskiego w Giżycku nurkowie znaleźli dwa niewybuchy. Zabezpiecza je policja - poinformował prezes giżyckiego Klubu Płetwonurków "Płetwal" Sebastian Łepkowski. Z kanału wyłowiono kontener śmieci, w tym wojskowy stary hełm, wagę szalkową i kilka kotwic.

Szef klubu "Płetwal" powiedział, że niewybuchy znajdują się blisko brzegu i zabezpiecza je policja.

"Ponieważ są one blisko brzegu, nie blokują żeglugi po kanale" - dodał.

W akcji sprzątania Kanału Łuczańskiego uczestniczyło 28 nurków z "Płetwala", MOPR, Ośrodka Szkolno-Treningowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, klubu "Podwodny jeleń" w Łomży oraz indywidualni nurkowie z Gołdapi. Przez ponad dwie godziny ekipa wyłowiła z dna kanału duży kontener śmieci, wśród których były m.in.: wojskowy stary hełm, waga szalkowa, kilka kotwic oraz miecz od jachtu.

Akcja sprzątania kanału odbywa się od wielu lat zawsze po zakończeniu sezonu żeglarskiego. Współorganizuje ją giżycki urząd miasta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl