Koczowanie w parku to sztuka

  

W parku Bródnowskim zamieszkała artystka. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z pieniędzy podatków za akcję pt. „Zadomowienie” zapłaciło ponad 11 tys. zł. Założeniem niecodziennej wystawy jest wcielenie się w bezdomną. Jak mówi "Gazecie Polskiej Codziennie" kurator wystawy, artystka robi to z pełnym zaangażowaniem.

Artystka Honorata Martin rozbiła w parku szałas i wprowadziła się do niego na dwa tygodnie. Jej akcja pt. „Zadomowienie” jest elementem projektu „Park Rzeźby na Bródnie: Rozdział VII”. Kurator nadaje temu dziełu wyjątkowych cech i zachwyca się pomysłem. – Artystka ma ważną misję do spełnienia: zjednać sobie społeczność, umożliwić zdarzenia, które mają nie tylko charakter artystyczny, ale też służą umacnianiu więzi sąsiedzkich mieszkańców Targówka. Ważne jest w tym wypadku podążanie za intuicjami artystki. Artystka wchodzi w nową przestrzeń, rozpoznaje ją, i na podstawie tego procesu tworzy pracę artystyczną. Honorata Martin jest osobą zaangażowaną i świadomą złożoności relacji między sztuką i społeczeństwem. Nie tworzy w oderwaniu od życia codziennego i ludzi. W efekcie projekt w parku Bródnowskim rozwija się intensywniej, niż sobie wyobrażaliśmy. Struktura szałasu, który zbudowała artystka w parku, przyciągnęła ludzi. Obecność nowej mieszkanki przestrzeni parkowej nie mogła pozostać niezauważona. Gdyby ta struktura miała drzwi, można by powiedzieć, że one się nigdy nie zamykają. Artystka dostaje prezenty od mieszkańców: listy, wiersze, truskawki, herbatę. Można powiedzieć, że mieszkańcy czują się za nią odpowiedzialni – mówi w rozmowie z „Codzienną” Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Według informacji, które zdobyła „Codzienna”, muzeum zapłaciło za projekt 11 400 zł, z tego honorarium dla Honoraty Martin za dwutygodniowy performance wynosi 4400 zł. Jak podał portal Targówek.info: „Rada Dzielnicy Targówek w kwocie dokładnie 22 400 zł dofinansowała przygotowanie wystawy prac pani Martin oraz imprezę towarzyszącą zakończeniu jej projektu, zaplanowaną na 5 lipca 2015 r. (uchwała podjęta na Sesji X/15 Rady Dzielnicy Targówek w dniu 16.06.2015 r.) ”. W rozmowie z „Codzienną” rzecznik urzędu dzielnicy Rafał Lasota stanowczo zaprzeczył, jakoby urząd zapłacił honorarium artystce. Katarzyna Jędruszczak, naczelniczka Wydziału Promocji w dzielnicy, podkreśliła w rozmowie z nami, że jedyny wkład finansowy dzielnicy dotyczy imprezy organizowanej na zakończenie akcji. W ramach imprezy 5 lipca przygotowano mieszkańcom piknik z poczęstunkiem, warsztaty dla dzieci i projekcję filmu.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Brudne ręce warszawskiego ratusza? Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. osadów z "Czajki"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W poniedziałek złożę zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez warszawski ratusz - powiedział Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski. Dodał, że odnalazł w gm. Jeziora Wielkie doły, do których - jego zdaniem - mogą być przywożone osady z oczyszczalni ścieków "Czajka". - Pewne jest to, że takie odpady - poszlamowe, są wywożone i zakopywane na terenie tej gminy - stwierdził.

Stachowiak, który jest prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i liderem Solidarnej Polski w regionie kujawsko-pomorskim powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że "TVP Info podało, że odpady z Czajki były wywożone m.in. do jednej z gmin w województwie kujawsko-pomorskim, czyli Jezior Wielkich".

Ja ustaliłem na miejscu m.in. po rozmowie z wójtem, że tam jest "firma krzak", która wywozi różne odpady m.in. osadowe. One są w miejscowości Wójcin zakopywane w dołach. Gmina nie może poradzić sobie z tą firmą, która prowadzi ten proceder w sposób nielegalny 

- dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288992-scieki-trafialy-do-wisly-ciezarowki-wywoza-odpady-poza-warszawe-a-trzaskowski-ucieka-wideo]

Zaznaczył, że w gminie Jeziora Wielkie (Kujawsko-pomorskie) nie ma składowiska odpadów ani możliwości ich przeróbki, a jest firma, która "w sposób nielegalny je zagospodarowuje".

Oczywiście kartki na osadach w tej gminie nie ma, ale prawdopodobieństwo tego, że są to osady z "Czajki" jest bardzo duże. Pewne jest to, że takie odpady - poszlamowe, są wywożone i zakopywane na terenie tej gminy

- stwierdził Stachowiak.

Podkreślił, że w jego ocenie nie ma wątpliwości odnośnie popełniania przez kogoś przestępstwa.

"Jeżeli informacja z TVP Info o wywożeniu odpadów z Czajki do tej gminy jest pewna, a ja ją tak traktuję, to zlokalizowaliśmy dokładne miejsce - nie składowisko, ale doły, do których trafiają odpady. Ten szlam jest zakopywany w ziemi"

- powiedział PAP.

[polecam:https://niezalezna.pl/289030-czyn-zagrozony-kara-pozbawienia-wolnosci-do-10-lat-jest-sledztwo-ws-czajki]

Stachowiak, który kandyduje do Sejmu z 8. miejsca na liście PiS w okręgu bydgoskim (nr 4) zapowiedział, że w poniedziałek złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez warszawski ratusz.

[polecam:https://niezalezna.pl/289007-wladze-warszawy-nie-poinformowaly-kancelarii-prezydenta-o-awarii-spalarni-w-czajce]

"To miasto stołeczne Warszawa informuje, że odpady z Czajki są utylizowane w sposób prawidłowy. To ratusz wynajął firmy do tego celu, a one najprawdopodobniej zakupują osady w dołach" - wskazał Stachowiak.


Warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informowało w czwartek, że na przełomie listopada i grudnia ub.r. z eksploatacji została wyłączona Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ), co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni. Przedsiębiorstwo zaznaczyło jednocześnie, że zdarzenie to nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska, a wyłączenie Stacji nie ma wpływu na sprawne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków "Czajka".

Od tego czasu z oczyszczalni wywożone są odpady pościekowe. Jak informowało MPWiK, miesięczny koszt ich wywozu to 1,7 mln zł (wyliczony na podstawie kosztów wywozu od 01.01.2019 r. do 31.08.2019 r.), ale w tym samym okresie spółka nie poniosła miesięcznych kosztów, czyli około 0,8 mln zł, które ponosi, jeśli działa spalarnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl