Panika w Rosji. To już katastrofa - już 100 rubli za euro i 80 za dolara!!!

Rubel staje się powoli walutą śmieciową. Rosyjskiemu pieniądzowi nie pomogło drastyczne podniesienie stóp procentowych. Za dolara trzeba zapłacić już 80 rubli, a za 1 euro...

2happy (freeimages.com)
Rubel staje się powoli walutą śmieciową. Rosyjskiemu pieniądzowi nie pomogło drastyczne podniesienie stóp procentowych. Za dolara trzeba zapłacić już 80 rubli, a za 1 euro... 100 ruble.

Jeszcze w południe dolar kosztował 78 rubli, a euro ok. 98 rubli. Rosyjska waluta leci więc na łeb na szyję. To największa katastrofa finansowa Rosji od kilkunastu lat. Inwestorzy wyprzedają zarówno rubla, jak i akcje rosyjskich przedsiębiorstw.

Nic dziwnego więc, że rosyjska giełda jest w fatalnym stanie, podobnie jak kondycja tamtejszych spółek paliwowych. Gazprom (zatrudniający niemal pół miliona osób) ogłosił właśnie, że będzie zmuszony zwolnić aż 25 proc. załogi. Największy bank Rosji - Sbierbank - stracił na wartości ok. 10 proc.

Załamanie finansowe i gospodarcze Rosji to efekt ucieczki inwestorów, sankcji i spadającej gwałtownie ceny ropy. Wielu Rosjan reaguje nerwowo: kupuje zagraniczne waluty. Bogatsi mieszkańcy Federacji Rosyjskiej inwestują natomiast pieniądze w surowce lub inne cenne przedmioty.

Wedlug ekspertów PKB Rosji może spaść w przyszłym roku nawet o 5 proc. Sytuację skomplikuje dodatkowo ogromna inflacja (kilkanaście procent), oznaczająca potężny wzrost i tak już wysokich cen.

 

Źródło: reuters.com,Puls Biznesu,Polskie Radio,Twitter,gazeta.ru

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo