Specnaz i ciężki sprzęt tuż przy polskiej granicy. Rosja i Białoruś ćwiczą likwidowanie celów wroga

Trwa główna faza rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Sojusznicze Zdecydowanie 2022. Jak informują białoruskie media, obie armie ćwiczą elementy "operacji obronnej", związanej z atakiem koalicji sąsiednich państw. Na poligonie brzeskim, w bliskim sąsiedztwie granicy z Polską, obecne są siły specjalne białoruskiej armii, jednostki specnazu oraz wojska powietrznodesantowe.

zdj. ilustracyjne / MON Rosji / yt

Oficjalnie nie wiadomo, ilu żołnierzy z Rosji i Białorusi bierze udział w rozpoczętych w czwartek manewrach. Jednak skala przerzuconego na Białoruś uzbrojenia wskazuje, że jest to jedno z większych wspólnych militarnych przedsięwzięć ostatnich lat. Z danych wywiadowczych wynika, że na Białorusi obecnych może być nawet 35-40 tys. rosyjskich żołnierzy. Do tego należy dodać kilka tysięcy żołnierzy z rodzimych jednostek. Wiadomo, że Rosja przerzuciła na czas ćwiczeń m.in. szturmowce Su-25, myśliwce Su-35S, czołgi, transportery opancerzone oraz systemy rakietowe S-400, Pancyr-S czy Iskander. Ostatnie z wymienionych budzą szczególną uwagę, gdyż część z nich jest przystosowana do przenoszenia głowic nuklearnych. Manewry zakończą się 20 lutego.

Obecnie główne elementy manewrów realizowane są na poligonach Gożskim oraz Brzeskim. 

Na poligonie Gożskim jednostki brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Białorusi opracowują elementy prowadzenia bitwy obronnej. Pododdziały szturmowej brygady powietrznodesantowej Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej realizują zadania niszczenia grup dywersyjnych i rozpoznawczych pozorowanego wroga.

– informuje białoruska agencja informacyjna BiełTA. 

Na poligonie Brzeskim siły operacji specjalnych Białorusi oraz rosyjskich Wojsk Powietrznodesantowych i zmotoryzowanych jednostek strzeleckich ćwiczą zagadnienia objęcia ochroną wyznaczonych strategicznych obiektów (...) w celu likwidowania jednostek wrogich formacji zbrojnych. 

– przewiduje scenariusz ćwiczeń.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#granica #wojsko #prowokacje #zagrożenie #wojna #ćwiczenia #poligony #manewry #Białoruś #Rosja

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo