Kolejny pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce? Tym razem chodzi o Mierzeję Wiślaną

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Komisja Europejska może złożyć do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pozew w związku ze specustawą o budowie przekopu Mierzei Wiślanej. Chodzi o dostęp do sądów. Formalnie trwa procedura o naruszenie unijnego prawa - podaje portal rmf24.pl

Komisja Europejska miała wątpliwości w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej, dlatego polski rząd wysłał swoje stanowisko do Brukseli, lecz - jak informuje RMF FM - nie usatysfakcjonowało ono unijnych polityków, którzy uważają, że specustawa o budowie przekopu Mierzei Wiślanej jest niegodna z unijną dyrektywą środowiskową. Konkretnie - chodzi o dostęp społeczeństwa do procedury odwoławczej oraz udziału obywateli w podejmowaniu takich decyzji. 

- Prawo regulujące rozwój projektu przekopu Mierzei Wiślanej jest przedmiotem postępowania przeciwnaruszeniowego, które zostało wszczęte w 2016 roku, ponieważ nie zezwala ono polskim sądom na sprawdzenie, czy projekty takie jak omawiany są realizowane zgodnie z prawem

- informuje portal rmf24.pl


Prace związane z przekopem Mierzei Wiślanej prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Pod koniec grudnia inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni zaakceptował harmonogram prac budowlanych przedłożony przez wykonawcę. Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski informował wtedy, że w pierwszym etapie prac przygotowane zostaną stanowiska postojowe od strony Zatoki Gdańskiej, aby m.in. ułatwić transport wielkogabarytowych elementów stalowych na budowę. Dodał, że prowadzona będzie też budowa portu osłonowego i falochronów od strony Zalewu Wiślanego.

Według resortu gospodarki morskiej, budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

 

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


KE zatwierdziła polski program pomocowy

zdjęcie ilustracyjne / NakNakNak CC0

  

Komisja Europejska poinformowała dzś, że zatwierdziła polski program pożyczek i gwarancji o wartości 700 mln euro (ok. 3,5 mld zł) przewidziany jako wsparcie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa.

- Zatwierdzony dzisiaj polski program o wartości 700 mln euro umożliwi wsparcie polskiej gospodarki w okresie pandemii wywołanej przez koronawirusa, dzięki udzielaniu gwarancji publicznych na zabezpieczenie pożyczek oraz dopłat do oprocentowania pożyczek. W ten sposób przedsiębiorstwa będą mogły pokrywać bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności środków i kontynuować swoją działalność w tych trudnych czasach

- powiedziała wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, odpowiadająca za politykę konkurencji.

Po zatwierdzeniu przez Komisję programu gwarancji Polska zgłosiła KE 3 kwietnia nowy program pomocy dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts