Takiego tłumaczenia jeszcze nie słyszeliśmy. Lewica zatroskana o... psychikę swoich wyborców

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Lewica - czyli połączenie SLD, Wiosny i Razem - aby dostać się do Sejmu musi przekroczyć próg 5 proc. - czyli próg przewidziany dla Komitetów Wyborczych Partii oraz Komitetów Wyborczych Wyborców. Dla tych komitetów próg wyborczy w skali kraju to 5 proc., natomiast próg wyborczy dla Komitetów Wyborczych Koalicji wynosi 8 proc. W poprzednich wyborach parlamentarnych Lewica ubiegała się o miejsca w Sejmie właśnie jako Komitet Wyborczy Koalicji, tym razem jednak zdecydowano inaczej. Z czego wynika taka decyzja Lewicy? Wytłumaczyła to rzeczniczka SLD, Anna Maria Żukowska. Musimy przyznać, że w dość oryginalny sposób.

Przypomnijmy, że przyjęta przed czterema laty formuła koalicji partii lewicowych (utworzyły ją SLD, Twój Ruch, PPS, Unia Pracy i Zieloni) spowodowała, że lewica w ogóle nie znalazła się w Sejmie. Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni otrzymał bowiem 7,55 proc. głosów, więc do przekroczenia progu wyborczego wymaganego dla koalicji zabrakło niecałe pół procenta głosów.

Tym razem Lewica chce uniknąć tego błędu, stąd idzie razem pod szyldem SLD, które zmieniło nazwę na Lewica.

PKW przekazała, że dotychczas do Komisji trafiło siedem zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych. .Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 6 komitetów wyborczych, jednak pewien problem z rejestracją ma Komitet Wyborczy Lewica.

Dlaczego Lewica zdecydowała się na start jako Komitet Wyborczy, a nie Koalicyjny Komitet Wyborczy? Wytłumaczyła to rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska, powołując się... na komfort psychiczny osób, które chcą głosować na lewicę.

Jest coś, co przez cztery lata poprzez też narrację niektórych mediów się utrwaliło jako taki straszak w głowach części wyborców i wyborczyń lewicowych. Dlatego zdecydowaliśmy, że to będzie próg 5 proc., żeby dać taką poduszkę komfortu psychicznego tym osobom, które chcą głosować na lewicę 

- wskazała w TOK FM.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 300polityka.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wielki strajk w General Motors

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/Ken Lane/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Ponad 49 tys. pracowników koncernu motoryzacyjnego General Motors w USA rozpoczęło dziś nad ranem strajk - informuje agencja Associated Press. Wcześniej załamały się rozmowy między przedstawicielami firmy a związkowcami.

W dziewięciu stanach z powodu strajku nie działają 33 fabryki i 22 magazyny części zamiennych.

Nie jest jasne, jak długo będzie trwał protest. Według związku United Auto Workers (UAW), którego członkowie biorą udział w strajku, GM w czasie trwających od miesięcy rozmów nie przedstawił pracownikom znaczących propozycji. GM z kolei twierdzi, że złożyło konkretne oferty, w tym zapowiedź podniesienia pensji i inwestycji w fabrykach.

Jak podkreśla AP, jest to pierwszy ogólnokrajowy strajk tego związku zawodowego od 2-dniowego strajku z 2007 roku.

Wiceszef UAW, główny negocjator związkowców Terry Dittes ocenił, że strajk jest ostatecznością, ale jest potrzebny, ponieważ obie strony są daleko od porozumienia w negocjacjach nad nową czteroletnią umową zbiorową.

"Bronimy uczciwych płac, bronimy wysokiej jakości opieki zdrowotnej w przystępnej cenie, bronimy naszej części zysków"

- mówił.

Z kolei GM podkreśla, że zaoferowało pracownikom m.in. podniesienie płac oraz inwestycje w amerykańskich fabrykach o wartości 7 mld dolarów, które skutkowałyby pojawieniem się 5,4 tys. nowych miejsc pracy. Część z nich mieliby zapełnić obecni pracownicy. Firma utrzymuje, że zaproponowała pracownikom również wyższy udział w zyskach i że oferuje jedne z lepszych w kraju usługi zdrowotne.

Rozmowy mają zostać wznowione w poniedziałek o 10 rano (godz. 16 w Polsce)

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl