Uwaga, uwaga: Koalicja Europejska rozszerza się o nowe ugrupowania. Tej siły już nie powstrzymacie!

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Stało się! Koalicja Europejska postanowiła się rozszerzyć. W jej skład wejdzie Unia Europejskich Demokratów, Komitet Obrony Demokracji, a także kilka drobnych ugrupowań, współpracujących z SLD. Ta wiekopomna współpraca zostanie oficjalnie zapieczętowana na wspólnej konferencji już jutro.

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w ostatni piątek rozszerzenie Koalicji Europejskiej o nowe podmioty. Ma to nastąpić w tym tygodniu. Na razie KE tworzą: PO, PSL, SLD, Nowoczesna oraz Zieloni.

Pierwszy akt tego rozszerzenia ma nastąpić we wtorek - tego dnia liderzy Koalicji zwołują specjalną konferencję prasową w tej sprawie.

Politycy Koalicji nie chcą oficjalnie się wcześniej wypowiadać, jakie nowe ugrupowania wejdą do KE. Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że będzie to m.in. Unia Europejskich Demokratów, czyli ugrupowanie, którego posłowie tworzą wspólny klub sejmowy z PSL (choć związany z UED Jacek Protasiewicz jest posłem klubu Nowoczesna).

Na konferencji prasowej mają być przedstawiciele UED - szefowa partii Elżbieta Bińczycka oraz szef rady Janusz Onyszkiewicz. Unia Europejskich Demokratów to ugrupowanie, które powstało w 2016 z przekształcenia Partii Demokratycznej, następczyni Unii Wolności.

"Już dawno współpracujemy z Koalicją Europejską, a ja jestem kandydatką do PE z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego, a jutro nasze porozumienie zostanie sformalizowane"

- potwierdziła  Bińczycka.

W konferencji wezmą też udział przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, czyli ruchu, który powstał na przełomie 2015 i 2016 na fali protestów przeciwko zmianom w Trybunale Konstytucyjnym oraz przeciwko zmianom ustaw sądowych.

Koalicję Europejską ma również zasilić Inicjatywa Polska, ugrupowanie założone w 2016 roku przez Barbarę Nowacką, ostatnio przekształcające się w partię polityczną. Nie wiadomo jednak, czy nastąpi to już we wtorek. Nowacka powiedziała, że Inicjatywa nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji o formie porozumienia z KE.

Nowymi podmiotami w Koalicji Europejskiej będą także drobne ugrupowania, współpracujące z SLD, które nie współpracują z koalicją Lewica Razem (tworzonej przez partię Razem, PPS i Unię Pracy).

Porozumienie o rozszerzeniu Koalicji Europejskiej nie będzie miało wpływu na kształt list kandydatów do Parlamentu Europejskiego, te bowiem już dawno są zamknięte. Nie zmienią też struktury Koalicji - nadal głównymi i równoprawnymi podmiotami będzie pięć formacji założycielskich. Jest zawarte, jak wynika z deklaracji liderów KE, z myślą o jesiennych wyborach parlamentarnych, oczywiście jeśli główne pięć ugrupowań współtworzących KE zdecyduje się ją podtrzymać po wyborach europejskich. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ultimatum dla Rosji: Niezwłocznie uwolnić ukraińskich marynarzy. Ma też oddać zajęte okręty

/ rosyjskie okręty wojenne - zdjęcie ilustracyjne / mil.ru

  

Po bezprecedensowym ataku na okręty marynarki wojennej Ukrainy na Morzu Azowskim z listopada 2018 r. Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu zdecydował, że Rosja ma niezwłocznie uwolnić 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych w listopadzie 2018 r. w rejonie spornej Cieśniny Kerczeńskiej. Moskwa musi też zwrócić zajęte ukraińskie okręty.

25 listopada 2018 roku dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do Mariupola nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. [polecam:https://niezalezna.pl/247220-rosjanie-otworzyli-ogien-do-ukrainskich-okretow-dwa-zostaly-trafione-i-wpadly-w-rece-agresorow]

Do ataku doszło, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg - aresztowano. [polecam:https://niezalezna.pl/248049-rosja-musi-sie-tlumaczyc-ws-ukrainskich-marynarzy-interweniuje-trybunal-praw-czlowieka]

Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Ukraina uznała te działania za akt agresji. [polecam:https://niezalezna.pl/259322-zielone-swiatlo-dla-nowych-sankcji-na-rosje-dotkliwa-odpowiedz-ue-na-atak-w-ciesninie-kerczenskiej]

Incydent wywołał oburzenie międzynarodowej opinii publicznej. O uwolnienie marynarzy zabiega m.in. Unia Europejska. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl