Uwaga, uwaga: Koalicja Europejska rozszerza się o nowe ugrupowania. Tej siły już nie powstrzymacie!

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Stało się! Koalicja Europejska postanowiła się rozszerzyć. W jej skład wejdzie Unia Europejskich Demokratów, Komitet Obrony Demokracji, a także kilka drobnych ugrupowań, współpracujących z SLD. Ta wiekopomna współpraca zostanie oficjalnie zapieczętowana na wspólnej konferencji już jutro.

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w ostatni piątek rozszerzenie Koalicji Europejskiej o nowe podmioty. Ma to nastąpić w tym tygodniu. Na razie KE tworzą: PO, PSL, SLD, Nowoczesna oraz Zieloni.

Pierwszy akt tego rozszerzenia ma nastąpić we wtorek - tego dnia liderzy Koalicji zwołują specjalną konferencję prasową w tej sprawie.

Politycy Koalicji nie chcą oficjalnie się wcześniej wypowiadać, jakie nowe ugrupowania wejdą do KE. Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że będzie to m.in. Unia Europejskich Demokratów, czyli ugrupowanie, którego posłowie tworzą wspólny klub sejmowy z PSL (choć związany z UED Jacek Protasiewicz jest posłem klubu Nowoczesna).

Na konferencji prasowej mają być przedstawiciele UED - szefowa partii Elżbieta Bińczycka oraz szef rady Janusz Onyszkiewicz. Unia Europejskich Demokratów to ugrupowanie, które powstało w 2016 z przekształcenia Partii Demokratycznej, następczyni Unii Wolności.

"Już dawno współpracujemy z Koalicją Europejską, a ja jestem kandydatką do PE z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego, a jutro nasze porozumienie zostanie sformalizowane"

- potwierdziła  Bińczycka.

W konferencji wezmą też udział przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, czyli ruchu, który powstał na przełomie 2015 i 2016 na fali protestów przeciwko zmianom w Trybunale Konstytucyjnym oraz przeciwko zmianom ustaw sądowych.

Koalicję Europejską ma również zasilić Inicjatywa Polska, ugrupowanie założone w 2016 roku przez Barbarę Nowacką, ostatnio przekształcające się w partię polityczną. Nie wiadomo jednak, czy nastąpi to już we wtorek. Nowacka powiedziała, że Inicjatywa nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji o formie porozumienia z KE.

Nowymi podmiotami w Koalicji Europejskiej będą także drobne ugrupowania, współpracujące z SLD, które nie współpracują z koalicją Lewica Razem (tworzonej przez partię Razem, PPS i Unię Pracy).

Porozumienie o rozszerzeniu Koalicji Europejskiej nie będzie miało wpływu na kształt list kandydatów do Parlamentu Europejskiego, te bowiem już dawno są zamknięte. Nie zmienią też struktury Koalicji - nadal głównymi i równoprawnymi podmiotami będzie pięć formacji założycielskich. Jest zawarte, jak wynika z deklaracji liderów KE, z myślą o jesiennych wyborach parlamentarnych, oczywiście jeśli główne pięć ugrupowań współtworzących KE zdecyduje się ją podtrzymać po wyborach europejskich. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Włoch zawiesił pracę rządu

zdjęcie ilustracyjne / Davice Oliva CC BY-SA 2.0

  

Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił dziś zatrzymanie działalności jego rządu w związku z kryzysem w koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. Deklarację tę złożył w wystąpieniu w Senacie. Zapowiedział także złożenie dymisji na ręce prezydenta Sergio Mattarelli w związku z rozpadem koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.

Po serii zarzutów postawionych liderowi Ligi Matteo Salviniemu za wywołanie obecnej sytuacji Conte oświadczył: „Trwający kryzys zagraża działalności tego rządu, która w tym miejscu się zatrzymuje”.

Conte zarzucił Salviniemu „poważny brak kultury konstytucyjnej”, „oportunizm” oraz kierowanie się prywatnymi i partyjnymi interesami. Ostro skrytykował też wicepremiera i szefa MSW za posługiwanie się symbolami religijnymi w czasie wieców.

Na zakończenie wystąpienia w izbie wyższej parlamentu w Rzymie na temat sytuacji w związku z kryzysem koalicyjnym Conte powiedział, że po debacie uda się do prezydenta, by złożyć dymisję na jego ręce.

Kryzys rozpoczął się 8 sierpnia, gdy lider Ligi, wicepremier Matteo Salvini ogłosił zakończenie współpracy z Ruchem Pięciu Gwiazd i zaapelował o przedterminowe wybory.

Rząd Contego pracował 14 miesięcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl