Rosja sprzeda Rijadowi systemy S-400

/ flickr.com

  

Podczas rozmów na Kremlu z królem Arabii Saudyjskiej Salmanem zapadła zasadnicza zgoda na dostarczenie Rijadowi przez Moskwę systemów rakietowych S-400 Triumf (na zdjęciu). Obie strony podpisały też listy intencyjne o dostawach innego rodzaju broni - podał w piątek rosyjski dziennik "Kommiersant".

W kwestii dostaw systemów S-400 stanowiska stron są tak bliskie, jak nigdy dotąd - podkreśla dziennik. W czwartek, po rozmowach saudyjskiego monarchy z prezydentem Władimirem Putinem media w Arabii Saudyjskiej podały, iż Rijad zgodził się na kupno od Rosji systemów S-400.

Jak podał dziennik "Kommiersant", strony zawarły kontrakt na organizację produkcji w Arabii Saudyjskiej karabinów Kałasznikowa (AK-103) i nabojów do nich. Podpisano także listy intencyjne dotyczące dostaw i lokalizacji systemów artylerii rakietowej TOS-1A, zestawów przeciwpancernych Kornet-EM i granatników AGS-30. Szczegóły transakcji będą omówione na posiedzeniu komisji międzyrządowej ds. współpracy wojskowo-technicznej pod koniec października br. - relacjonuje "Kommiersant".

Służby prasowe Pentagonu poinformowały, że planowane dostawy rosyjskich systemów S-400 dla Rijadu budzą zaniepokojenie strony amerykańskiej.

Powołując się na źródło zaznajomione z przebiegiem rozmów, "Kommiersant" podał, że armia saudyjska może kupić co najmniej cztery dywizjony S-400, za sumę ok. 2 mld USD. Zakres lokalizacji produkcji, o której mowa jest w liście intencyjnym, powinien być według tego źródła niewielki, a wszystkie główne elementy powinny być produkowane przez rosyjski koncern Ałmaz-Antej.

"Jeśli strony zdołają w krótkim terminie uzgodnić warunki transakcji i podpisać wiążący kontrakt, to Arabia Saudyjska będzie trzecim krajem, który włączy do swego uzbrojenia S-400" - relacjonuje "Kommiersant". Dziennik przypomina, iż takie systemy rakietowe zamówiły już Chiny i Turcja. Rozmówcy dziennika wskazują, że Rosja oczekuje od Rijadu wpłacenia zaliczki przed rozpoczęciem dla niego produkcji S-400, aby "nie pojawiły się żadne nieporozumienia".

Rosyjscy rozmówcy gazety przyznają, że zawarte listy intencyjne dotyczące pozostałych rodzajów uzbrojenia i przewidujące różny stopień lokalizacji produkcji nie są prawnie wiążące. Zarazem, ekspert wojskowy Rusłan Puchow w rozmowie z dziennikiem zauważa, że w Arabii Saudyjskiej słowo monarchy oznacza więcej, niż długie rozmowy ekspertów. "Nawet uwzględniając fakt, że Saudyjczycy dwukrotnie zrezygnowali z porozumień o zakupie uzbrojenia, tym razem - jeśli nie wydarzy się żadna katastrofa - dotrzymają słowa" - ocenia ekspert.

Dziennik "Wiedomosti" przypomina w piątek, że Arabia Saudyjska tradycyjnie zaopatruje się w broń u USA i NATO, i że w trakcie wizyty prezydenta Donalda Trumpa w maju 2017 roku strony podpisały kontrakty zbrojeniowe o wartości ponad 100 mld USD. Zostało to zinterpretowane jako sygnał, iż Rijad i Waszyngton przezwyciężyły rozbieżności, jakie pojawiły się między nimi za prezydentury Baracka Obamy.

Powołując się na opinię orientalisty Leonida Isajewa "Wiedomosti" oceniają, iż nie należy przeceniać wyników rozmów rosyjsko-saudyjskich. Przypominają też, że mimo łączącego Rijad i Moskwę porozumienia o ograniczeniu produkcji ropy oba kraje pozostają konkurentami na rynku nośników energii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Chciał się wykręcić i dać łapówkę. Teraz grozi mu 10 lat

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie patrolujący rejon Rynku Głównego podjęli interwencję wobec młodego mężczyzny, który zakłócał ciszę nocną. Za wykroczenie, którego się dopuścił ukarali 25-latka mandatem. W trakcie interwencji awanturnik zaproponował mundurowym łapówkę w zamian za odstąpienie od czynności służbowych.

W związku z tym, że jest to przestępstwo został zatrzymany, a policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie po zebraniu materiału dowodowego doprowadzili go do Prokuratury Kraków Śródmieście-Zachód.

W prokuraturze 25-latek usłyszał zarzuty dotyczące próby wręczenia korzyści majątkowej. Prokurator, zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Mężczyźnie grozi kara  pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl