niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 czerwca 2017

Zarobki w wojsku poszły w górę

Dodano: 19.04.2017 [23:26]
Zarobki w wojsku poszły w górę - niezalezna.pl
foto: Filip Błażejowski/Gazeta Polska
W ostatnich latach wynagrodzenia żołnierzy i pracowników wojska wzrosły, planowane są dalsze podwyżki – podkreślali przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, prezentując senackiej komisji obrony informację o sytuacji materialno-bytowej żołnierzy i pracowników resortu.

Przez szereg ostatnich lat nie podejmowano praktycznie żadnych działań mających na celu poprawę sytuacji osób służących czy pracujących w strukturach sił zbrojnych, problemy zostały dostrzeżone przez Antoniego Macierewicza i kierownictwo resortu – mówił wiceminister Bartłomiej Grabski. – Rok 2016 był pierwszym, w którym doszło do realnej poprawy uposażeń żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych – dodał.

Zarzucił rządom PO-PSL „ogromne zaniedbania” oraz że „de facto od 2009 do 2015 nie było podwyżek uposażenia żołnierzy zawodowych za wyjątkiem zmiany w dodatku do uposażenia zasadniczego od 1 lipca 2012 roku”. Przyznał, że prezydent Bronisław Komorowski podniósł kwotę bazową, zarzucił jednak, że „odbyło się to w ostatnim dniu urzędowania i miało na celu raczej pozyskanie elektoratu niż faktyczną poprawę sytuacji żołnierzy zawodowych”. Według Grabskiego, „o wiele większą inicjatywą wykazał się prezydent Andrzej Duda”, a dzięki jego decyzji średnie uposażenie żołnierzy zawodowych wzrosło z 4.493 zł w roku 2016 do 4.874 zł w roku bieżącym.

Według danych MON na 31 grudnia ubiegłego roku zawodową służbę wojskową pełniło 98.586 żołnierzy, w tym ponad 42 tys. (43 proc.) w korpusie szeregowych, 36,8 tys. (ok. 37 proc.) podoficerów oraz 19,5 tys. oficerów – około 20 proc. ogółu żołnierzy zawodowych.

W ubiegłych latach uposażenia żołnierzy rosły wolniej niż np. w służbach MSWiA, a znaczący wzrost nastąpił w roku 2016. Średnie uposażenie w latach 2013-16 wzrosło o od 3,8 proc. do 8 proc. (w przypadku generałów do podoficerów), średnio wzrost wyniósł 295 zł – 6,9 procent. Od stycznia 2017 r. uposażenie wzrosło o 300-550 zł, zależnie od stopnia.

Przedstawiciele MON przypomnieli, że od marca 2016 r. wzrosła liczba żołnierzy uprawnionych do dodatku kompensacyjnego przysługującego przy wyznaczeniu na stanowiska wyższe o dwa stopnie służbowe i więcej bez mianowania na ten stopień; a od stycznia br. przybyło żołnierzy, którym przysługują dodatki m.in. za obsługę statków powietrznych, prace podwodne, wykonywanie skoków spadochronowych przez instruktorów, przyznano także dodatek wszystkim żandarmom, a żołnierzom oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej zwiększono dodatek. Do znaczących wydatków resort zaliczył gratyfikację urlopową – łączne wypłaty w tego tytułu wyniosły w ub. roku 276 mln zł.

W latach 2010-16 przeciętne uposażenie brutto żołnierzy wzrosło z 4.180 zł do 4.789 zł – o ponad 600 zł, tj. 14,6 proc., w tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 822 zł – o 22,5 proc., a w sektorze przedsiębiorstw wzrost wyniósł o 842 zł – 24,5 procent.

Wieloletnie zaniedbania zarzucił Grabski także w kwestii wynagrodzeń około 43,9 tys. cywilnych pracowników wojska, wytykając, że podwyżek nie było od 2011 r., a niewielki wzrost brał się z przesunięć części środków uzyskiwanych w wyniku zwolnień pracowników i z jednorazowych nagród i premii.

Jak mówił, dopiero stanowisko Rady Ministrów w sprawie budżetu na rok 2016 umożliwiło podwyżki w średniej wysokości 185 zł na stanowisko, a decyzja szefa MON pozwoliła zwiększyć tę kwotę o 250 zł przeciętnie na stanowisko pracy. Podkreślił, że obecne kierownictwo utrzymuje także poziom zatrudnienia.

Według przedstawionych komisji wyliczeń przeciętne wynagrodzenie pracownika cywilnego wyniosło pod koniec ub. roku 3.751 zł, tj. 78,3 proc. przeciętnego uposażenia żołnierza zawodowego, 92,7 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej i niespełna 87,7 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Do najwyższych – ze względu na kwalifikacje – należą wynagrodzenia w Narodowym Centrum Kryptologii.

Grabski zapewnił, że wbrew pogłoskom i enuncjacjom prasowym, resort obrony narodowej nie planuje żadnych zmian w ustawie emerytalnej żołnierzy w służbie czynnej; „jedyne zmiany dotyczą emerytów wojskowych i to tych służących totalitarnemu państwu komunistycznemu w organach ucisku”.
Autor: Źródło:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Kiedy podwyżka emerytur, ktore są tak niskie że przeżyć sie nie da.
W skali europejskiej po zmianie kursu złotego z 4,20 ok. na 4,4 zł za 1 eur. srednia emerytura w Polsce w ostatnim roku stracila 150 eur rocznie, co w skali emerytury średniej na poziomie 370/380 eur mies. jest horrendalne.

Potwierdzam za Syndyka Klicha i Siemoniaka mówili nam, że cieszcie się że macie uposażenie co miesiąc, bo inni tak dobrze nie mają.
Pieniędzy nie było na szkolenie, czołgi stały, wszędzie pieszo, ciągłe limity, cięcia i oszczędności. Do tego zwijanie jednostek bojowych i rozwijanie dowództw, centrów i sztabów.
Nie ma o czym mówić ...

W oświacie będzie podwyżka średnio o 40 złotych.Nie zmyślam.No to teraz atakujcie tych nierobów ,komuchów,wrednych i leniwych nauczycieli ,bo to jest w modzie i trendy.Ja z wyższym wykształceniem ,wiele studiów podyplomowych i kursów,30 lat pracy i na rękę 2500zł.

I bardzo dobrze !!! chciało wam się komuny a teraz Tfuska? to macie zapłatę, za służbę nie odPOwiedniemu panu. Nauczyciele a tacy GŁUPCY.

Jestem wartownikiem w jednostce wojskowej. Wojsko oddało nas wartowników w rece prywatnych firm i teraz zarabiamy najniższą krajową. Wstyd. A wystarczyłoby w specyfikacji przetargowej okreslić płacę minimalną dla wartownika. No wstyd dla wojska.

Dobrze by było jakbyś napisał jeszcze kiedy to wojsko tak zrobiło. I jaka to jednostka. Bez tego wpis merytorycznie jest słaby.

Tu jest mowa tylko o pensji, ale dla całego obrazu trzeba dopisać o innych dodatkach. Znam pana oficera w wieku około 40, który przeszedł na emeryturę! Dostał dodatek mieszkaniowy (4 osobowa rodzina) 200000,- zł i na odchodne wypłata w wysokości 12 ostatnich pensji. Jako cywil pracuje w tym samym miejscu. Urlop w wojsku również jest dłuższy od tego co przysługuje pracownikom.

Jak piszesz to pisz o czym wiesz a nie pisz co wiesz.
1. Nie dodatek mieszkaniowy a ekwiwalent. Dostaje go żołnierz odchodzący z wojska na siebie, żonę i dzieci do 25r jeśli mieszka z nimi i są jeszcze kawalerem/panną.
ALE (!) aby ten ekwiwalent otrzymać trzeba oddać służbowe mieszkanie i to jest kasa na to aby rodzina miała gdzie mieszkać.
Tak, w innych zwodach tego brak ale np. górnicy mają deputat węglowy, kolejarze zniżki na pociągi, inni dostają akcje czy obligacje swoich firm itd.
2. Dwanaście pensji to racja ale równocześnie po 12 miesiącach otrzymuje się dopiero emeryturę lub rentę. To oczywiście jest duży finansowy plus bo to tak jakby żołnierz jeszcze przez rok pracował. Ale..... wchodzi się w kolejny próg podatkowy.
3. Urlop to 26 dni roboczych i dopiero po przepracowaniu dwudziestu lat przysługuje "dziadkowy" czyli dodatkowe 5 dni.
Każdy zawód ma swoje wady i zalety ale nigdzie za darmo nie płacą.

Tylko nie napisał Pan, że przez rok nie otrzymał złotówki emerytury bo tą wypłacają po roku czasu.

Tylko nie napisał Pan, że przez rok nie otrzymał złotówki emerytury bo tą wypłacają po roku czasu.

Zazdrościsz? To idż do wojska a nie kwękol, też dostaniesz.

Nie zazdroszczę, bo lepiej sobie radzę w swoim zawodzie. Nie zauważyłeś w innych postach jak pracownicy MONu narzekają? Uważam, że powinno się mówić o wszystkich dodatkach.

mowia ze sa podwyzki tylko ich nikt nie widzial.
Moze chodzi o to ze sa to wartosci srednie - wyliczane rowniez dla generalow ktorzy te wartosci NIECO zawyzaja :)

Będąc pracownikiem cywilnym wojska z ponad 30 letnim stażem pracy zarabiam niwspełna 2000 zł . Żałosne zarobki i ciągle niespełnione obietnice . Artykuł jest na wyrost . Delukatnie rzecz ujmując .

A co ty na miotle jedziesz czy co?
żalisz się czy chwalisz

To wam teraz rozjaśnię ,jestem st.technikiem (pracownik cywilny) ze stażem pracy 30 letnim ,na rękę dostaję 2100 zł najpierw sprawdźcie te wasze rewelacje a potem publikujcie. Jednostka znajduje się w Krakowie.

Ok.ale zauważ jeżeli masz taki staż jak lekko się poprawiło w ostatnich latach jeżeli chodzi o cywili , nie jest dobrze ale porównaj np. jak było np.5 lat temu albo dalej ...

ale to przeciez kazdy wie kto ma kontakt z trepami :D awans o belke za 300 i 3x wiecej roboty :P

Ktoś tu kreci- wszystkim wzrosło a rewaloryzacja emerytur 0,4%, propaganda sukcesu czy oszukiwanie " bogaczy" pobierających emerytury.

przelicz to na rok i sprawdz ile to sie trzeba naszarpac z bankiem na te 5% ojoj nawet nima takich ofert :P

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl