niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 września 2016

Mocny cios w banksterów. Bankowy Tytuł Egzekucyjny zlikwidowany!

Dodano: 05.12.2015 [11:51]
Mocny cios w banksterów. Bankowy Tytuł Egzekucyjny zlikwidowany! - niezalezna.pl
foto: Wojciech Sadlej (freeimages.com)
W tym tygodniu weszła w życie nowelizacja ustawy prawo bankowe, likwidująca Bankowy Tytuł Egzekucyjny (BTE). - Wreszcie kredytobiorcy w Polsce (zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne) wyzwalają się ze swoistej „przemocy”, jaką banki często wobec nich stosowały - komentuje europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Wspomniana nowelizacja ustawy prawo bankowe wprowadza ustawowy obowiązek banków (i SKOK-ów) w zakresie restrukturyzacji zadłużenia kredytobiorców i pożyczkobiorców - dodaje Zbigniew Kuźmiuk. Oznacza to, że jeżeli kredytobiorca będzie się opóźniać ze spłatą zobowiązania z tytułu udzielonego kredytu, bank będzie zobowiązany do wezwania go do zapłaty, wyznaczając termin nie krótszy niż 14 dni, ale jednocześnie w tym wezwaniu musi się znaleźć informacja o możliwości złożenia przez kredytobiorcę wniosku o restrukturyzację zadłużenia.

Bankowy tytuł egzekucyjny to relikt czasów PRL. Po 1945 r. władze komunistyczne nadały NBP i innym znacjonalizowanym bankom szereg przywilejów, wśród których prawo do jednostronnej egzekucji należności od klienta było jednym z najważniejszych. Przetrwało on do niedawna w niemal niezmienionej formie: bank wystawiał tytuł egzekucyjny, sąd na tajnym posiedzeniu (klient nie miał możliwości obrony) nadawał mu w ciągu 3 dni klauzulę wykonalności – i do akcji wkraczał komornik. 

Takich praw – poza służbami specjalnymi, policją i prokuraturą – nie miała żadna instytucja w Polsce. Co więcej: procedura jednostronnej egzekucji bankowej nie miała odpowiednika w innych cywilizowanych państwach.

Dr Andrzej Janiak z poznańskiego UAM podkreślał w swojej pracy pt. „Konsument wobec przywilejów egzekucyjnych banków”, że „podobne szczególne uprawnienia banków nie są znane w systemach prawnych innych państw europejskich”, a dr Rafał Sura (KUL) w książce „Bankowy tytuł egzekucyjny” (wyd. 2008) pisał wprost:

„Jedynym wytłumaczeniem utrzymywania w podobnym zakresie jak w PRL przywilejów bankowych w Polsce po 1989 r. – niespotykanych w takim zakresie w UE – jest nacisk silnego lobby bankowego na środowiska mające wpływ na kształt ustawodawstwa w naszym kraju”.


Zbigniew Kuźmiuk przypomina na portalu naszeblogi.pl:

"Ten sposób oddziaływania na dłużników był wykorzystywany przez banki w Polsce niezwykle chętnie.Na przykład w roku 2011 takich tytułów banki wystawiły ponad 1 mln (w kolejnych latach niewiele mniej) i dotyczyło to zarówno przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Często licznie w naszym kraju banki zagraniczne, wykorzystywały BTE wręcz do niszczenia przedsiębiorstw, które stały się poważną konkurencją dla firm pochodzących z ich krajów, równie często dochodzi do egzekucji długów wątpliwych, które powstały w dużej mierze z winy banku. Takim przypadkiem była sprawa tzw. opcji walutowych, większość polskich przedsiębiorstw została wtedy bezwzględnie wykorzystana przez banki, które wcześniej te opcje im wręcz wciskały, nie informując o ogromnym ryzyku z tym związanym".

"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Co zrobi swetru, jak bank, który mu dał "kredyt" zażąda natychmiastowego zwrotu? Kwota jest niebagatelna, bo 2 miliony.

No i fajnie. Kredyty podrożeją , a biedaki co je biorą zapłacą.

Wreszcie, po 25 latach dzikiego bezprawia!
Ale ile polskich firm w tym czasie banki wykończyły na zlecenie zachodnich konkurentów to się już niestety nie odstanie.

Mały krok w dobrą stronę. Jestem w szoku, szczerze mówiąc to nie spodziewałem się aby PiS ucywilizował te sprawy. Brawo. Brawo. Brawo. Tak dalej, a nawet głupcy w końcu zauważą istotną różnicę miedzy kosmopolitycznym PO a patriotycznym PiS. Pierwsi szczekają i olewają naród, a drudzy bronią nas przed post PRLowską elitą i służbami oraz budują ład społeczny.

...trochę też w ramach banków i finansów . Dzisiaj trwa pikieta tzw. frankowiczów - cel -Panie Prezydencie pomóż - gdybym miał przestępczy żydowski kredyt we frankach też prosiłbym o pomoc. Ale szanowni manifestujący dlaczego nie palicie kukły lebiegi rozstoskiego- szczurka-szefa KNF-pijaka towarzysza belki(chlał i żarł u Sowy za moje i Wasze)- a przede wszystkim nie Polaków -mośka balcerowicza i milionerka petresku -tak to ten oszust nawoływał Was do zaciągania kredytów właśnie we frankach, a póżniej dobrze poinformowany przez żydowskoniemieckie banki przewalutował swoje zobowiązania - to dopiero drań ! Dzisiaj i Rząd i Pan Prezydent muszą sprzątać to gówno PO-PSL -na pewno znajdą kompromis -ale powinniście ze swoimi pretensjami najpierw zawitać pod willę złodziei -banksterów !

„Najbliższy tydzień zdecyduje o losach Polski na lata” - dr Janusz Szewczak w wywiadzie

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=7498

Skutkiem likwidacji Bankowego Tytułu Egzekucyjnego będzie:
1. Podniesienie kosztów pożyczek (nieznacznie)
2. Wzrost zatrudnienia w kancelariach prawnych
3. Wzrost prac sądów (najprawdopodobniej elektronicznych)
4. wydłużenie ściągalności należności
5, wyrównanie szans obrony w sytuacjach zawinionych przez bank

Oczywiście likwidacja BTE była jak najbardziej słuszna

Jeden z powodu szaleństwa Petru i jego szajki. Drugi opodatkowanie banków, To według niego jest zamach na demokrację. Trzeba mówić otwartym tekstem o co chodzi temu wychowankowi Balcerowicza.

No to teraz dopiero PETRU będzie pienił się we wszystkich "zaprzyjaźnionych mediach", co niestety przyczyni się do dalszej promocji Nowoczesnej-PO-bis.

Strach obecnie otwierać lodówkę - w TVN, Polsat, TVP non-stop Petru gada co wie, niekoniecznie wiedząc co gada.

Pierwsza zasada skutecznego PR politycznego: ważne, żeby mówili, nie ważne co.

Dlaczego?
1) OSWAJANIE. W kolejnych wyborach tzw. nieprzekonani zagłosują na tych, których znają (prosty mechanizm psychologiczny)
2) PRZEKONYWANIE. W kolejnych wyborach znajdzie się grupa, która uwierzy (niezależnie jak prymitywne i kosmicznie głupie są tezy Petru) w mit "eksperta/specjalisty".

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl