niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 czerwca 2016

Mocny cios w banksterów. Bankowy Tytuł Egzekucyjny zlikwidowany!

Dodano: 05.12.2015 [11:51]
Mocny cios w banksterów. Bankowy Tytuł Egzekucyjny zlikwidowany! - niezalezna.pl
foto: Wojciech Sadlej (freeimages.com)
W tym tygodniu weszła w życie nowelizacja ustawy prawo bankowe, likwidująca Bankowy Tytuł Egzekucyjny (BTE). - Wreszcie kredytobiorcy w Polsce (zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne) wyzwalają się ze swoistej „przemocy”, jaką banki często wobec nich stosowały - komentuje europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Wspomniana nowelizacja ustawy prawo bankowe wprowadza ustawowy obowiązek banków (i SKOK-ów) w zakresie restrukturyzacji zadłużenia kredytobiorców i pożyczkobiorców - dodaje Zbigniew Kuźmiuk. Oznacza to, że jeżeli kredytobiorca będzie się opóźniać ze spłatą zobowiązania z tytułu udzielonego kredytu, bank będzie zobowiązany do wezwania go do zapłaty, wyznaczając termin nie krótszy niż 14 dni, ale jednocześnie w tym wezwaniu musi się znaleźć informacja o możliwości złożenia przez kredytobiorcę wniosku o restrukturyzację zadłużenia.

Bankowy tytuł egzekucyjny to relikt czasów PRL. Po 1945 r. władze komunistyczne nadały NBP i innym znacjonalizowanym bankom szereg przywilejów, wśród których prawo do jednostronnej egzekucji należności od klienta było jednym z najważniejszych. Przetrwało on do niedawna w niemal niezmienionej formie: bank wystawiał tytuł egzekucyjny, sąd na tajnym posiedzeniu (klient nie miał możliwości obrony) nadawał mu w ciągu 3 dni klauzulę wykonalności – i do akcji wkraczał komornik. 

Takich praw – poza służbami specjalnymi, policją i prokuraturą – nie miała żadna instytucja w Polsce. Co więcej: procedura jednostronnej egzekucji bankowej nie miała odpowiednika w innych cywilizowanych państwach.

Dr Andrzej Janiak z poznańskiego UAM podkreślał w swojej pracy pt. „Konsument wobec przywilejów egzekucyjnych banków”, że „podobne szczególne uprawnienia banków nie są znane w systemach prawnych innych państw europejskich”, a dr Rafał Sura (KUL) w książce „Bankowy tytuł egzekucyjny” (wyd. 2008) pisał wprost:

„Jedynym wytłumaczeniem utrzymywania w podobnym zakresie jak w PRL przywilejów bankowych w Polsce po 1989 r. – niespotykanych w takim zakresie w UE – jest nacisk silnego lobby bankowego na środowiska mające wpływ na kształt ustawodawstwa w naszym kraju”.


Zbigniew Kuźmiuk przypomina na portalu naszeblogi.pl:

"Ten sposób oddziaływania na dłużników był wykorzystywany przez banki w Polsce niezwykle chętnie.Na przykład w roku 2011 takich tytułów banki wystawiły ponad 1 mln (w kolejnych latach niewiele mniej) i dotyczyło to zarówno przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Często licznie w naszym kraju banki zagraniczne, wykorzystywały BTE wręcz do niszczenia przedsiębiorstw, które stały się poważną konkurencją dla firm pochodzących z ich krajów, równie często dochodzi do egzekucji długów wątpliwych, które powstały w dużej mierze z winy banku. Takim przypadkiem była sprawa tzw. opcji walutowych, większość polskich przedsiębiorstw została wtedy bezwzględnie wykorzystana przez banki, które wcześniej te opcje im wręcz wciskały, nie informując o ogromnym ryzyku z tym związanym".

"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

KOMOITET OBRONY DOCHODÓW 'KOD' koordynowany ideologicznie przez Petru, finansistete oprotestuje stop banksterce wybiegami słownymi znanymi z umów bankowych. Wystąpinie Petru będzie pokazane w reżimowych telwizjach, TVN, POlsat. Tak że Polacy nie będą nic z tego wiedzieć. Aby KOMITET OBRONY DOJŚĆ wyszedł na swoje czyli na wielomilionowe pwnsje prezesów banków, funduszy inwestycujnych jak METLife (orżnął klientów na miliony złotych, a prezes pracuje teraz w nagrodę dla Carslbarga, taki prezes zapowiada duże żniwa dla Carsberga w Polsce) i korporacji. Skorumpowanie Warszawy osiągnęło rekordowy poziom. Znene z sycylijskko-włoskich mafi.

Co roku zagraniczne banki okradają Polskę na 50 mld zł poprzez kreowanie pieniądza z powietrza (wg prawa muszą mieć tylko 5% pokrycia, więc pożyczają pieniądze, mimo że ich nie mają, zmieniając tylko cyferki w systemie, a pieniądze z kredytów się wydaje więc jest więcej pieniądza w obiegu, czyli wartość pieniądza spada ... a jak ktoś nie ma na spłatę to dług bank sprzedaje ....)
Kiedy banki zostaną rozliczone? Kiedy Unia zostanie rozliczona za pomoc Grecji??? (przypominam przykładowo Polska zapożyczyła się w bankach niemieckich by wpłacić pomoc bankom niemieckim w Grecji, Grecja nic z tego nie ma, banki są na zero, a Polska zadłużona ....)

KANCELRIA PREZYDENTA albo KANCELARIA PREMIERA powinna wydawać GAZETĘ (internetową i papierową o dużym ogólnopolskim nakładzie) - DLA OBYWATELA - co Prezydent i Rząd RP zrobił dla obywateli w danym miesiącu - jak zmienia się prawo i jakie będą z tego wynikały korzyści dla obywateli.
Przy obecnie "funkcjonujących" mediach, zwykli ludzie nie wiedzą jakie KORZYSTNE dla nich zmiany następują.

Co zrobi swetru, jak bank, który mu dał "kredyt" zażąda natychmiastowego zwrotu? Kwota jest niebagatelna, bo 2 miliony.

Doprawdy??? Czemu tak późno?

Trzeba było wcześniej iść do posrańców. Nie czekałbyś aż naród wymiecie PełO, zmieni BULA na normalnego Prezydenta, zmieni CI warunki życia. Coś musisz zmienić, okulary albo lekarza.

Oby więcej tego typu działań.

Tak na marginesie (bo widzę, ze część osób chyba nie ma pojęcia) to jeszcze poprzedni rząd uchwalił... :)

No i fajnie. Kredyty podrożeją , a biedaki co je biorą zapłacą.

Posrane bezmózgowie! Zabij się, będzie taniej dla wszystkich.

Już ci pisałem zmień lekarza.

Swietnie!
A moze rzad zrobi cos z tym,zeby podwyzszyc kwote wolna od zajecia rencistom i emerytom? Pracujacy 1680brutto a emeryt 560zlbrutto,to jest chyba troche ponad 400zl!! Jak przezyc i oplacic czynsz i media za ta kwote? A gdzie lekarstwa,srodki czystosci itp!?
I jeszcze jedna sprawa.Moze rzad przyjzy sie takiej sprawie.Jesli ktos wpadl w petle zadluzenia,to wszystkie dlugi przejmuje jeden komornik i to jest ok.ale....nie sa splacane dlugi "po kolei",tylko np.trzy dlugi na raz! Wplacajac komornikowi np.300,400 czy 700zl,komornik najpierw siebie "obsluguje,pozniej wszystkie oplaty okolokomornicze,odsetki i .....grosze dla wierzycieli!! Jak takim sposobem mozna splacic dlugi!! Nigdy! Sa niesplacalne,pomimo szczerej checi dluznika!! W koncu dluznik zaczyna sie czuc jak dojna krowa,zdaje sobie sprawe,ze nie splaca wierzyciela,tylko wyplaca pensje komornikowi,zeby mial na nastepne futro dla kochanki i...przechodzi do szarej strefy.Traci wierzyciel,komornik i oczywiscie Panstwo,bo dluznik nie placi podatkow a czesto zaczyna korzystac z opieki spolecznej.

swetru nigdy nie odpuści-/zięło by się to rozkrzyczane dziadostwo do pracy a nie do wykrzykiwania w hospicjqach czekają na pomoc i chore dzieci i dorosli chcesz się wykazać to pomóz- petru to marzy o prezydenturze wy skończone jołopy -nic nie widzicie -czeka aż będzie totalny rokosz wtedy on wypłynie /petru ma na gębie napisane że chce być "presydentem"/■■ „Byłeś w ZOMO, teraz w KOD-zie – demokracja zawsze w modzie!” ■■tak to będzie wyglądać

Oby tak dalej! wreszcie mamy rząd który zapewni narodowi podstawową ochronę przed krwiożerczą bandą komunistyczną zabetonowaną w systemie! Obwarowali się potężnie a ile napłodzili interpretacji do jednej ustawy czy klauzuli etc; to się w pale nie mieści ! Powolutku zlikwidują i w prawie karnym tysiąc interpretacji takich, że babcia za szczypiorek karana więzieniem a bandyta finansowy który skrzywdził ogrom narodu bezkarny bo się pomylił ! gdy z bandyty robią ofiarę a ofiary robią bandytę ! Są miliony absurdów, martwych nic nie znaczących ustaw , paragrafów etc; do zlikwidowania !! Masa pracy i naprawiania. Już zyskuje rząd z dnia na dzień coraz więcej zwolenników bo ich praca jest już widoczna i gdy będą likwidować zabetonowane bzdety to jeszcze więcej zyskają . A psy niech szczekają .....rząd daje radę. Nie ma potrzeby zajmować się ich wrzaskami czy tym co mają do powiedzenia. Wraca normalność i wiara ludzie zaczynają uśmiechać się mając wielką nadzieję że uratujemy Polskę i Polaków . No bo tak będzie nie damy się damy radę !

Wreszcie, po 25 latach dzikiego bezprawia!
Ale ile polskich firm w tym czasie banki wykończyły na zlecenie zachodnich konkurentów to się już niestety nie odstanie.

A co z firmami windykacyjnymi, które dręczą tysiące Polaków, stosując najperfidniejsze sztuczki psychologiczne, dzwoniące o różnych porach straszące tych, którzy nie mają z czego zapłacić?

Proszę, weźcie się też za komorników. Dziś reprezentują oni wyłącznie stronę wierzyciela, jak można zabrać ludziom wszystko, zostawić bez środków i nie sprawdzić, czy roszczenie wierzyciela jest zasadne? Komornik to instytucja państwowa, dlaczego więc reprezentuje interesy wyłącznie wierzyciela? To narusza podstawowe prawa obywatelskie, jakie przysługują nawet dłużnikowi, jeśli jest obywatelem RP, bo podobno wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. Czy aby na pewno po rządach platformersko-peeselowskiego układu?

Do Rzadu. Wezcie sie wreszcie za notariuszy, ktorzy przez
ostatnie z okladem cwiercwiecze bezczelnie uwlaszczali
arcyzlodzieji i gangaterow tzw. 3rp. robiac na tym
procederze fortuny. Oni sa tak samo umoczeni jak gnoje
w togach z tzw wymiaru "sprawiedliwosci".

Banki w Polsce są przeważnie w obcych rękach, a traktują Polaków jak dawniej tubylców w kraju kolonialnym.

Mały krok w dobrą stronę. Jestem w szoku, szczerze mówiąc to nie spodziewałem się aby PiS ucywilizował te sprawy. Brawo. Brawo. Brawo. Tak dalej, a nawet głupcy w końcu zauważą istotną różnicę miedzy kosmopolitycznym PO a patriotycznym PiS. Pierwsi szczekają i olewają naród, a drudzy bronią nas przed post PRLowską elitą i służbami oraz budują ład społeczny.

To silne lobby bankowe reprezentuje dziś w naszym sejmie Petru. Nie mam żadnych watpliwości, że jest przez międzynarodowe lobby banksterów sterowany. Wpływy gotówkowe do fundacji, ukrył pod płaszczykiem żony, dokonując rozdzielności majatkowej. Tak jak nie ulega wątpliwości, sterowany był poprzedni, a obecny "król" Europy z bożej łaski, który wygłaszał popularne sądy, że „polskość to nienormalność”.
Jest to świadectwem na to, że osoba, która takie poglądy wygłasza, jest daleka od nie tyle od ustalonych standardów normalności, ale też antypolska i antyspołeczna, jak dziś przyjmujący tą rolę R.Petru. Ponadto, pogląd owej osoby są usprawiedliwieniem jej własnych intelektualnych i genetycznych dewiacji, amoralnych zachowań, występków w postaci zdrady rdzennego społeczeństwa i kolaboracji z kapitałem miedzynarodowym i wszelkich dewiacji moralnych, czyli odchyleń od normy. Tusk jak i jego następca Petru, to postawy jednostki typu homo sapiens bardzo aroganckiej, na wskroś nieokrzesanej i nietolerancyjnej, przyjmującej postawę arbitra, że tylko ja i my jesteśmy normalni, a ty i wy jesteście trochę dziwni i mało nowocześni. Takie szufladkowanie właściwe psychologom ludzi i społeczeństwa, jest zabiegiem sankcjonowania ustalonych przez pewne układy „pospolitych banksterów i zbirów” obyczajów na kolonizowanym narodzie, wmówienia mu, że jego zachowania są staroświeckie i uznaje się za niedopuszczalne. Jest to wdrożona idea, o jakiej rozprawiał Antonio Gramsci, włoski komunista, której zamiarem było takie plastyczne przeformowanie i indoktrynacja człowieka, aby przestał racjonalnie i samodzielnie myśleć i działać tak, jak mu wyższa władza korporacyjna nakazuje, która żądna jest profitów, która w wiekszości czerpie korzyści z pracy innch, gdzie ci inni nie porafili jej owoców we właściwy sposób spozytkować.

kim jest frotmentka partii Petru w Sejmie?

okazuje się że UW, Mazowiecki i Balcerowicz - wiecznie żywi!

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=7505#.VmLkfnYYjIU

...trochę też w ramach banków i finansów . Dzisiaj trwa pikieta tzw. frankowiczów - cel -Panie Prezydencie pomóż - gdybym miał przestępczy żydowski kredyt we frankach też prosiłbym o pomoc. Ale szanowni manifestujący dlaczego nie palicie kukły lebiegi rozstoskiego- szczurka-szefa KNF-pijaka towarzysza belki(chlał i żarł u Sowy za moje i Wasze)- a przede wszystkim nie Polaków -mośka balcerowicza i milionerka petresku -tak to ten oszust nawoływał Was do zaciągania kredytów właśnie we frankach, a póżniej dobrze poinformowany przez żydowskoniemieckie banki przewalutował swoje zobowiązania - to dopiero drań ! Dzisiaj i Rząd i Pan Prezydent muszą sprzątać to gówno PO-PSL -na pewno znajdą kompromis -ale powinniście ze swoimi pretensjami najpierw zawitać pod willę złodziei -banksterów !

Przypominam że tą ustawę uchwaliło Platforma Obywatelska.

bo "sądaże" leciały na pysk, dziękuję... })

Jaka to platforma - PO dobra? Tylko dlaczego taką ustawę uchwaliła dopiero po ośmiu latach rządów? Sadzę, że gdyby nie słabe sondaże przedwyborcze, takiej ustawy firmowanej prze PO by nie było. To było jedno z kół ratunkowych - i dobrze że nieskutecznych.

„Najbliższy tydzień zdecyduje o losach Polski na lata” - dr Janusz Szewczak w wywiadzie

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=7498

To dobra wiadomość. Mam nadzieję, że to dopiero początek wspierania Polskiej przedsiębiorczości. Bo po to jest państwo aby wspierać jego obywateli. Pewnie to co napisałem nie spodoba się zwolennikom PO i Nowoczesnej. A może skłoni do myślenia?

Nie żartuj , do myślenia potrzebny jest pewien organ, pozbawieni tegoż, takich umiejętności nie posiądą.
Trzeba przyznać że Prawo i Sprawiedliwość działa energicznie i w interesie POLSKICH obywateli, tak trzymać.

Tytuł artykuły wzbudził mój uśmiech i politowanie:

1) Przypominam, że BTE zlikwidował poprzedni rząd.
2) Likwidacja BTE to ruch w dobrą strone bo była to jawna niesprawiedliwość.
3) Banki i tak już są przygotowane: E-Sad i oświadczenia o dobrowolnym poddaniu egzekucji i tak załatwią sprawę.
4) W końcowym rozliczeniu przy obecnych rozwiązaniach dłużnik zapłaci więcej niz przy BTE (dojdą koszty)
5) Długi trzeba spłacać

ad 3) wcale nie musimy podpisywać się pod aktem notarialnym z klauzulą o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Świadomy klient może się poużerać z bankiem.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl