niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 czerwca 2016

"Gęsiarka". Obraz skradziony z Pałacu Prezydenckiego - już został sprzedany

Dodano: 26.09.2015 [15:56]
"Gęsiarka". Obraz skradziony z Pałacu Prezydenckiego - już został sprzedany - niezalezna.pl
foto: screen
"Gęsiarka" Romana Kochanowskiego - obraz, który znajdował się w Pałacu Prezydenckim - zniknął w okresie, w którym prezydentem był Bronisław Komorowski. Jak ustalił portal niezalezna.pl, dokładnie ten sam obraz został 10 czerwca br. wystawiony na aukcji, z ceną wywoławczą 12 tys. złotych i już został sprzedany. Wcześniej dostęp do niego mieli asystenci szefa kancelarii Komorowskiego, Jacka Michałowskiego. Więcej na ten temat w najbliższej "Gazecie Polskiej Codziennie".

Obraz Kochanowskiego, którego powstanie datowane jest na 1881 r., w tzw. "systemie ewidencji majątku Kancelarii Prezydenta RP" znajdował się z datą przychodu 1979 r. Jak poinformowała nas kancelaria, "Gęsiarka" przed tym, jak trafiła do Pałacu Prezydenckiego, znajdowała się w zbiorach Urzędu Rady Ministrów i była elementem ekspozycji pałacu w Otwocku Wielkim. Kto miał dostęp do obrazu i gdzie on dokładnie się znajdował?

- Obraz znajdował się w Pałacu Prezydenckim. Stanowił wyposażenie pokoju asystentów, który znajdował się na tyłach gabinetu byłego Ministra Pana Jacka Michałowskiego

- poinformowała nas Kancelaria Prezydenta.

To również asystenci byłego ministra w okresie od maja do września br. mieli dostęp do tego pomieszczenia. Kiedy i jak stwierdzono brak obrazu w Pałacu?

- W toku inwentaryzacji prowadzonej w okresie od 18 sierpnia 2015 r. do 4 września 2015 r. stwierdzono brak obrazu na stanie majątku KPRP. Wewnętrzne postępowanie wyjaśniające przeprowadzone w tej sprawie   wykazało, iż wiedza o braku obrazu była w KPRP od marca 2015 r.

- informuje Kancelaria.

Trudno powiedzieć, jak dokładnie obraz z Pałacu Prezydenckiego trafił na aukcję, ale faktem jest, że to samo dzieło 10 czerwca trafiło na sprzedaż, z ceną wywoławczą 12 tys. zł jako "własność prywatna". Skontaktowaliśmy się z dyrektorką domu aukcyjnego "Rempex", Anną Bielawską, by ustalić, kto dał obraz Kochanowskiego do sprzedaży, jednak - powołując się na ochronę danych osobowych - nie była ona w stanie podać nam nazwiska. Wiemy jedynie, że "Gęsiarkę" na aukcji wystawiła "osoba prywatna".


Dom aukcyjny "Rempex" sprawdzał, czy obraz nie jest kradziony, jednak możliwości 100-procentowej weryfikacji są ograniczone. Jak udało nam się ustalić, dom aukcyjny kontaktował się w tej sprawie z policją i Ministerstwem Kultury, by ustalić, czy "Gęsiarka" znajduje się w rejestrze obrazów zaginionych.


- Jeśli przed 10 czerwca br. nikt zaginięcia nie zgłosił, to stwierdzenie kradzieży było praktycznie niemożliwe

- mówi nam anonimowo znawca dzieł sztuki.


CZYTAJ WIĘCEJ: Znikające obrazy z Kancelarii Prezydenta. Nowy trop na taśmach z "Sowy"


Co ciekawe, na zdjęciach dostępnych na stronie internetowej spółki odpowiadającej za aukcję - widać szczególne zarysowanie, które może być formą zatarcia pieczątki Kancelarii Prezydenta. - Każdy z obrazów, znajdujący się na stanie majątku Kancelarii, posiada odpowiednią pieczątkę na odwrocie - informuje nas osoba z otoczenia prezydenta, która widziała zdjęcie skradzionej "Gęsiarki".

Potwierdza też - po otrzymaniu zdjęcia obrazu z aukcji - że to dokładnie ta sama "Gęsiarka" zniknęła z Pałacu. Kancelaria Prezydenta nie mając samego obrazu, posiada jego zdjęcie. Nasz informator, po porównaniu zdjęcia obrazu w wersji posiadanej przez KPRP i zdjęciem obrazu widniejącym na stronie domu aukcyjnego - stwierdził, że jest to to samo dzieło. Jest to o tyle istotne, że znanych jest pięć wersji gęsiarek (nie kopii, a wyglądających inaczej obrazów), jakie namalował Roman Kochanowski.


Poprosiliśmy dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta, Katarzynę Adamiak-Sroczyńską, o stanowisko w tej sprawie. "Z dokumentacji opisowej wynika, że na stanie znajdował się obraz Romana Kochanowskiego „Gęsiarka”, załączone zdjęcie prawdopodobnie przedstawia ten obraz, jednakże nie jesteśmy w stanie tego jednoznacznie potwierdzić" - pisze Adamiak-Sroczyńska. Podkreśla, że trwa już postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Niewykluczone, że sprawa tego i innych obrazów, które zaginęły po zmianie prezydenta, trafi do prokuratury.

Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP jest w trakcie przygotowania materiałów dowodowych dla  złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w przedmiotowej sprawie,  zamierzamy niezwłocznie złożyć je po zakończeniu gromadzenia materiałów 

- informuje dyrektor biura prasowego Kancelarii.

"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Dom Aukcyjny Rempex i jego profesjonalizm pozostawia bardzo wiele do życzenia. Traktują sprzedaż sztuki jak sprzedaż ziemniaków na bazarze, masówka byle obrócić dużą ilością towaru i byle szybko. Pazerność i bezgraniczna żądza zysku to są epitety które ich najlepiej opisują. Aukcje organizują co miesiąc, a dodając do tego różnego rodzaju tzw. "aukcje wyprzedażowe" (ta profesjonalna nazwa mówi sama za siebie) to praktycznie co dwa tygodnie jest tam jakaś aukcja. Nie ma szans żeby na tak często organizowanych aukcjach zgromadzić wartościowe obiekty. Średnio 1/4 obrazów to falsyfikaty. Obiekty przyjmują szybko i sprawdzają pobieżnie, nie przywiązują uwagi do opisów, np. jakiś czas temu dałem im obraz do sprzedaży nawet nie chciało im sie przepisać poprawnie napisów z nalepek, nie zadali sobie żadnego trudu żeby obraz opisać poprawnie ani zbadać jego pochodzenie. Nie mówiąc o zdjęciu, które wypaczyło całkowicie kolory pracy. Jak zobaczyłem zdjęcie mojego obrazu w Rempexie to nie mogłem go poznać
Na dodatek ten facet który prowadzi aukcje (to chyba właściciel) i jego niby zabawne komentarze są na poziomie chłopa oderwanego od pługa (nie obrażając chłopów). Może i w latach 90tych był to dość dobry jak na tamte czasy i realia dom aukcyjny ale z tamtych czasów pozostały juz tylko wspomnienia co widać choćby po ich wynikach finansowych. Większość konkretnych kolekcjonerów juz tam dawno nie zagłąda. Masówka, masówka i jeszcze raz masówka...
Ale inne domy aukcyjne w Polsce też nie brylują niestety (może poza dwoma lub trzema) np. ostatnio Sopocki Dom Aukcyjny zasłynął spektakularną sprzedażą kilkudziesięciu zupełnie bezwartościowych i fałszywych grafik Salvadora Dali za duże pieniądze. W Dzienniku Bałtyckim jest artykuł na ten temat:

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/8866719,sprzedawali-falszywe-grafiki-salvadora-dali-prokuratura-bada-doniesienie,id,t.html?cookie=1

Nigdy, przenigdy nie kupiłabym w rempex

Elblążanie, UWAGA NA PORTFELE!!!Złodziej Bronek w Elblągu będzie jutro :http://www.elblag.net/artykuly/komorowski-w-elblagu-spotkanie-z-mieszkancami-czy-,20235.htm

Dobrze, że zegarki i rowery zostawili ....i nie nasrali do garnków...

Potwierdziło się, że na szczytach władzy są złodzieje i oszuści. Drobni i wielcy ale złodzieje i oszuści.

Wygląda na to, że firma aukcyjna gdzie doszło do sprzedaży, trudni się PASERSTWEM. Jeszcze jeden kwiatek z oślej łączki, tow. Borisa Budki.

Należy także dodać do tego wszystkiego, że jeżeli dom aukcyjny "Rempex", ma TAKĄ dyrektorkę Annę Bielawską to powinien nartychmist zwijać żagle. Ta babka nie dorosła do roli, bo jeżeli jest jest taki przypadek... (a może jest ich więcej) to powinna się podczas tej telefonicznej rozmowy, przynajmniej zdziwić albo wzburzyć i zapowiedzieć dochodzenie w tej sprawie... Ale zasłanianie się ustawą o ochronie danych osobowych jest skokiem firmy do szamba.

Rempex sprzedał kradziony obraz za 12 tysięcy lub niewiele więcej podstawionej osobie znającej rzeczywistą wartość obrazu, więc działał w przestępczej zmowie zaniżając wartość zabytku. Istnieje podejrzenie, że prawdziwą zapłatę sprzedawca otrzymał pod stołem, za zgodą i w zmowie z Rempex. Rempex wystąpił w roli licencjonowanego pasera. Rempex ukrywa nazwisko sprzedawcy przed policją i przed US? Dlaczego nie ujawnił wylicytowanej ceny? Przecież to nie jest tajne,a wręcz powodem do chwały obrazu na całym świecie tylko nie w Rempex. Asystenci kancelarii Michałowskiego to nieuki i złodzieje?

Teraz ciekawi mnie informacja, kto kupił ten obraz? Jeśli ktoś w Polsce, to jest jeszcze szansa odebrania go paserowi. Ale gorzej, jeśli dali radę wywieźć go za granicę...

Przypuszczam, że w każdym innym kraju UE prokuratura poradziłaby sobie z odnalezieniem "nabywcy" - nawet gdyby wywiózł obraz zagranicę.

Ale jak ten "Rempex " może chronić dane osobowe złodzieja ?

To jest tak jak motłoch wpuści się do pałacu to nie dość,że atrament wypiją to jeszcze rozkradną co się da.

PKP Energetyka także skrycie i w wielkim pośpiechu przehandlowana,
to dopiero mega-przekręt!

PILNE: Płonie największy meczet w Europie Zachodniej - Londyn

http://pikio.pl/pilne-plonie-najwiekszy-meczet-w-zachodniej-europie/

Ciekawe czy ten obraz oprócz korzyści finansowych nie posłużył też jako swoista "mgiełka" do tematu być może skradzionego lub uszczuplonego aneksu do raportu Pana Macierewicza. Oj ten Tw "LITWIN" "ch" ale mu nie współczuję i chętnie zobaczę uroczystość na szafocie i oczywiście z nim w roli głównej to będzie takie właściwe zakończenie Afery Marszałkowej i jego "jasnowidztwa" i w tym jego nikczemnej roli w zabójstwie Prezydenta Kaczyńskiego i likwidacji świadków jego afer i zbrodni wobec Polski i Polaków

... a może w "róskiej bódzie" szukać ?!

Panie Prezydencie Komorowski! Oddaj pan obraz "Gęsiarka".

mogły zginąć i inne obrazy (w końcu zagubiły się dwa i figurka) - także te wymienione i pokazane na scianach pałacowych

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=7237#.VgapvhFm_IU

jak łatwo wśród takiej "elity" zwerbować agenta za wycieczkę na Krym

Jaki pan taki jego dwór

Oczywiście że jak takie rzeczy się działy w Pałacu Prezydenckim to tylko WOŁAĆ O POMSTĘ DO NIEBA!!!!!
-ale pytam się gdzie byliście Wszyscy Warszawscy dziennikarze i Mieszkańcy Warszawy, i właściwie cała Polska cały Naród Polski??????? /włącznie z tym Sejmem i Senatem jak w taki wątpliwy sposób wbrew logice i wszelkim prawom przejmował w Kwietniu 2010 roku Ówczesny Marszałek Sejmu rolę Najwyższego Przedstawiciela w Państwie rolę I-szej Osoby w Państwie??????
Oczywiście już wtedy wiedziała całą Polska kto będzie obejmował te Najwyższe Funkcje w Kancelarii Prezydenckiej czyli właśnie jako Szef-Minister w tej Kancelarii czyli Pan Jacek Michałowski!!!!!Nic dodać nic ujać ale jeszcze delikatnie można dodać że wystarczy popatrzeć na postać Pana Ministra z tej Kancelarii Prezydenckiej ,dokładnie przyglądnąć się na Twarz i cała fizjonomię Jego aby jednoznacznie stwierdzić że to właściwie nie jest Polskie pochodzenie tylko to Wschodnie pochodzenie!!!!!Pamietam jak to pięć lat temu właśnie Ten Pan Minister udzielał wszelkich wywiadó ustaleń i wskazówek dla Dziennikarstwa w POlsce i Wszyscy-Dziennikarze- Wykształciuchy- Zniekształciuchy jak trusie słuchali i pisali później te Swoje artykuły-sprawozdania dla Swoich Czytelników, Dlatego dziś Wszyscu uderzmy się w piersi i przyznajmy się że to też i Nasza jako Narodu Polskiego wina że takich oto ludzi przez pięć lat karmiliśmy i mało tego jeszcze kłanialiśmy się a komu ano takim pospolitym jak czytam tą informację takim Pospolitym Kłamcom i Złodziejom!!!!Więc uderzmy się w piersi i cicho sza na ten temat tylko ostro i stanowczo odsunąć temu podobnym Politykom i Kłamcom !!
Pozdrawiam Was Wszystkich-Polacy-Rodacy tak w Kraju jak i za Granicą a szczególnie tych Polskich-Prawdziwych Patriotów))))
Szczęść Wam Boże Kochani Polacy-Rodacy z Krwi i Kości!!!!!

Przecież to zwykła kradzież. Komorowski nie mógł o tym nie wiedzieć. Co za chamstwo.

W jakim stylu przyszedł w takim też odszedł,chamstwo,chamstwo jeszcze raz chamstwo!

Jaki Gajowy tacy sami naganiacze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Uwielbiam tutejszych wielu Czytelników, bo mądre rzeczy piszą i ich samych proszę, byście sobie wyrobili zdanie o mentalności takich ludzi, którzy dopuszczają się kradzieży czegokolwiek pełniąc jakieś funkcje lub wykonując swoją pracę.

Pamiętam, że w gabinecie naszego promotora w Katedrze Kryminalistyki zawsze były wartościowe przedmioty na biurku tego człowieka, były także akta z prokuratury lub z sądu.

I wiecie co? Zawsze drzwi od gabinetu nasz profesor miał otwarte, bo takim ogromnym zaufaniem nas darzył wtedy, gdy byliśmy Jego seminarzystami. I jak znam zycie i tego wielce zacnego człowieka robi to nadal, ma otwarte drzwi.

Ja powiadam jedno. To, co wynosisz ze swojego domu rodzinnego idzie za Tobą całe życie, można być biednym człowiekiem, ale honorowym.

Tutaj jest odwrotnie, grają uczciwych, honorowych, mają pieniądze, majątki, drogie garnitury a tak naprawdę są zwyczajnymi złodziejaszkami, drobnymi przestępcami. Niczym więcej. I tak samo kradną miejsca pracy uprawiające nepotyzm przez ostatnie 8 lat.

niedawno delegacja plajtformowskich "lódziuf chonoró" ukradła ręczniki w hoteli, w którym się kwaterowali - był na ten temat artykuł... })

Czyzby przez cztery lata w palacu prezydenckim zamieszkiwal pospolity gangster ?

Przyznawać się kto z was głosował na Komorowskiego. Co chcieliście to macie głupole. I nie ma co sie dziwić. Wiadomo, że otoczenie Komorowskiego to same czerwoniaki, antypolskie pasożyty, stali goście w TVNie ha ha ha. To jest jedna klika, aż niedobrze sie robi. POławiacze wiedząc, że przegrywają już nastepny wazny zakład doświadczalny powiązany z Bumarem chcą sprzedać. I kto ich wybrał? Wy. Ja nie.

Komorowski to złodziej

nie obrazaj zlodzieji to dla komorowskiego i jego rodziny wyroznienie

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl