niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 września 2016

Rząd zgubił 800 mln zł. Gdzie są pieniądze z Lasów Państwowych?

Dodano: 21.01.2015 [08:12]
Rząd zgubił 800 mln zł. Gdzie są pieniądze z Lasów Państwowych? - niezalezna.pl
foto: Piotr Łuczuk
Rok temu koalicja PO-PSL w ekspresowym tempie uchwaliła ustawę, która nałożyła na Lasy Państwowe haracz w wysokości 800 mln zł rocznie. Pieniądze miały być przekazane na budowę dróg lokalnych, a program miał trafić do gmin leśnych, których drogi są rozjeżdżane przez transporty z drewnem. Dziś jednak Ministerstwo Finansów nie wie, gdzie trafiły pieniądze. – Rząd kłamie i manipuluje – oburza się Dariusz Bąk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.


W styczniu ub.r. polski rząd w ekspresowym tempie, przy wsparciu koalicjanta, przeprowadził przez Sejm zmiany w prawie, nakładające na Lasy Państwowe daninę w wielkości 1,6 mld zł w ciągu dwóch lat. Ponadto od 2017 r. owe gospodarstwo państwowe będzie musiało płacić 2 proc. podatku obrotowego od handlu drewnem.

Według pierwotnych zapowiedzi rządu 800 mln zł miało być przekazane na program przebudowy dróg lokalnych (650 mln zł) i do budżetu na zasypywanie dziury (150 mln zł). – Pieniądze miały być znaczone. Tak twierdziła koalicja rządząca i ministrowie. Pieniądze zabrane Lasom miały być przeznaczone na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych w powiatach i gminach. Zapytaliśmy więc, które drogi z tych funduszy zostały wybudowane. Okazało się, że nie wiadomo, ponieważ pieniądze zostały wymieszane i niemożliwe jest, żeby to wskazać. A my, jako posłowie, chcielibyśmy to wiedzieć – mówił wczoraj w Sejmie Dariusz Bąk, poseł PiS‑u.

Jak tłumaczy nam Ministerstwo Finansów, pieniądze… wsiąkły do budżetu. – Środki pochodzące z wpłat dokonywanych przez Lasy Państwowe, podobnie jak w wypadku wpłat innych jednostek czy podatników, wchodzą do ogólnej puli dochodów budżetu państwa, która umożliwia pokrycie wydatków państwa związanych z realizacją głównych jego funkcji – poinformował nas Wydział Obsługi Medialnej Ministerstwa Finansów. Zdaniem urzędników resortu pieniędzy nie da się w żaden sposób namierzyć.

Na co więc zostały przeznaczone pieniądze od Lasów Państwowych? Trudno powiedzieć. Raczej nie poszły na przebudowę dróg lokalnych. Rozporządzenie i uchwała Rady Ministrów wielkość wydatków na przebudowę dróg lokalnych ustaliły już w 2011 r., później zapisanych w nich kwot nie zmieniano. W sumie w latach 2012–2015 zamierzano wydać 3,2 mld zł. Jak czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia z 6 września 2011 r.: „Dotacje dla jednostek samorządu terytorialnego na realizację zadań własnych w zakresie przebudowy, budowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych finansowane są z rezerwy celowej budżetu państwa. Projektowane rozporządzenie nie wpływa na wielkość wydatków budżetu państwa w ramach rezerwy celowej”.

Do tej pory w ramach programu wykorzystano niewiele ponad 1,4 mld zł. Mimo zapowiedzi rządu, nie można powiedzieć, że pieniądze pozyskane od Lasów spożytkowano na program przebudowy dróg lokalnych.

W tym kontekście niepokojąco aktualne stają się kwestie zawarte w dokumentach ujawnionych przez serwis WikiLeaks. Jak wskazywał raport amerykańskiego ambasadora w Polsce Victora Ashe’a przeznaczony dla jego przełożonych, prezydent Bronisław Komorowski zaproponował, by z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży lasów zaspokoić roszczenia przedwojennych żydowskich właścicieli nieruchomości.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

jak togdzie???oficerowie prowadzacy ,,naszego,,wuja-prezydenta przytulili tak jak te q16 mln.papieru za uslugi kuplerskie dla cia w klewkach i kiejkutach s.p.a.leppewr mialracje a zydowska gazeta dla Polakow i wsi24 zrobili z niego wariata i seksoholika

Lasy są państwowe więc dochody są też dla państwa !To chyba proste ?

Ta banda oszustów kradnie każdego dnia grube kwoty i wyprowadza je za granicę!!!!Przyszły rząd musi natychmiast dokonać audytu wydatków od 2008 r !!!A co na to Vincenty śmierdziel??????? I to by było na tyle!!!!!Tylko na Platfuse Obiwatelską głosują GŁUPKI I ZDRAJCY!!!!! Nie wspomnę o wyborach na prezydenta -komorosiu weż swoje pakunki i zwiewaj do ruskiej budy!!!!!

Kto dał mandat Komorowskiemu, żeby potajemnie podarował amerykańskim Żydom 1/4 terytorium Polski ?Było to w czasie , kiedy był marszałkiem sejmu. Tak twierdzi ówczesny ambasador USA w Polsce.

Sama wartość drewna w Lasach Państwowych szacowana jest na 500.000.000.000 (miliardów) zł. do tego dochodzi wartość gruntów - ok 7.500.000 ha, czyli ok 25% powierzchni Kraju, wartość kopalin pod ziemią itd. Czy to nie jest kolosalny szwindel ?

Przecież to było pewne, że kasa pójdzie na łatanie dziur we wszystkim, co tylko możliwe - nawet w prywatnych budżetach osób z naczelnych i centralnych organów administracji. Jak już ktoś wspominał, tylko głupawy Polaczek może być tak naiwny, bo w prawdziwej demokracji od razu taki bałagan skończyłby się aferą i dymisjami. Ale Polaczek nie ma pojęcia co to demokracja. Domniemam, że wg Polaczka demokracja, to "demo"-lud, "kratos"-kradnie i tak to się kręci KAMU-NA, KAMU NIET. Przepraszam za sarkazmy rzetelnych Polaków, ale akceptowalność przez część społeczeństwa określanych "Polaczkami" takiego "burdelu" i zdrad interesu narodowego zasługuje na najgorsze określenia dla tych, co bezwiednie PO-pierają taki stan faktyczny. Pomimo, że pokończyli studia, mają doktoraty i profesury, to pozwalają się poniewierać jak półanalfabeci. Innymi możliwymi sytuacjami oprócz głupoty są jedynie: własny interes (przekupstwo), albo agenturalność, albo zdrada. Jeżeli przenosi się profesorskie doświadczenia z owadów i insektów na ludzi, wówczas efekt jest nieznany, a może inaczej - wówczas mamy efekty jak w Polsce.

A zapłacili Polsce za 1000- letnią gościnę? Kto przez lata utrzymywał te nieruchomości?? Powinni jeszcze dopłacić!!! Innowiercy powinni płacić za możliwość życia w nieswoim kraju, a czym się odwdzięczją? Nikt tu nie trzyma rodziny Komorowskiego na siłę, mogą żyć w Izraelu i tam wprowadzać swoją wizję i tam sprzedawać lasy, pola łąki, przemysł = na korzystnych warunkach. Polska uwolniona od szalbierzy kupi

Przed wojną nie było Izraela, powstał w 1948r. Ci żydzi byli obywatelami Polski. Z jakiej racji Izrael wyciąga rękę po "majątek" obywateli Polski?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl