niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 września 2016

Nieprawidłowości podczas wyborów w Polsce: Wysłuchanie publiczne w PE – NA ŻYWO

Dodano: 11.12.2014 [10:41]
Nieprawidłowości podczas wyborów w Polsce: Wysłuchanie publiczne w PE – NA ŻYWO - niezalezna.pl
foto: streamovations.be/print screen
W Parlamencie Europejskim zakończyło się wysłuchanie publiczne dotyczące tegorocznych wyborów samorządowych w Polsce. W jego trakcie poruszona została m.in. sprawa wyborczych nieprawidłowości, a także kwestia aresztowanych w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej dziennikarzy.

Dyskusje prowadził europoseł Zdzisław Krasnodębski. Na początku poseł PiS Krzysztof Szczerski przedstawił raport dotyczący oceny wyborów w Polsce na tle standardów europejskich.

Jeszcze wysłuchanie się nie zakończyło, a europosłowie PO wydali oświadczenie i nazwali wysłuchanie „politycznie wyjątkowo szkodliwym działaniem partii opozycyjnej”.

W wysłuchaniu brał udział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Przez 22 lata miałem okazję obserwować wybory w wielu krajach. O ile na Ukrainie i w krajach Kaukazu Południowego tam widać wyraźny postęp. Tam wybory są coraz bardziej transparentne. W Polsce jest odwrotnie. W Polsce wybory są coraz mniej transparentne i uczciwe - powiedział Ryszard Czarnecki.

- Mieliśmy ostatnio do czynienia z wejściem służb specjalnych do redakcji jednego z tygodników, który ujawnił aferę podsłuchową. Było też aresztowanie dziennikarzy relacjonujących wejście do PKW. Ci dziennikarze spędzili 24 godziny w areszcie. Mamy do czynienia z przesuwaniem mojego kraju na wschód - w kierunku standardów rosyjskich i białoruskich - dodał Czarnecki.

Głos zabrał Andrzej Duda. - Ostatnie wybory odbywały się na poziomie gmin, powiatów i województw. Odrębnie Polacy głosowali na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Cały problem wyborów polega na tym, że olbrzymia skala nieprawidłowości odbyła się na tylko jednym poziomie - wyborów wojewódzkich. Tam jest największa władza. Tam też jest najwięcej pieniędzy z funduszy unijnych. Dlatego tak ważne jest dzisiejsze wysłuchanie tutaj w Parlamencie Europejskim - powiedział europoseł Duda.- Ten kto posiada samorząd wojewódzki posiada w gruncie rzeczy na władze w Polsce. Dlatego te "nieprawidłowości" odbyły się właśnie na tym poziomie - stwierdził Andrzej Duda.

Głos zabrał Martin John Callanan. - Mam duże doświadczenie w obserwacji wyborów. Informację o trzech  milionach nieważnych głosów w Polsce to niespotykane w Europie. Oczywiście błędy się zdarzają, ale nie na taką skalę. Mamy czasem problem z 10-15 głosami i wtedy to nas poważnie martwi. Sytuacja w Polsce wymaga poważnego śledztwa i wyjaśnienia. Jestem również przejęty informacjami o aresztowaniu dziennikarzy - powiedział brytyjski konserwatysta.

Na zaproszenie Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów raport o wyborach samorządowych przedstawił dziennikarz TV Republika Michał Kania.

- Karty do głosowania muszą być przechowywane do czasu powtórnego przeliczenia głosów - zauważył Maciej Świrski, uczestniczący w wysłuchaniu.Na temat przestrzegania wolności słowa w Polsce zabrał głos Krzysztof Skowroński. - Wolność słowa w Polsce jest ograniczona - powiedział prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Telewizja publiczna jest telewizją rządową. Jest coraz bardziej stronniczą. Ostatnio policja zatrzymała w siedzibie PKW dziennikarzy. Mimo tego, że wykonywali swoją pracę. Mimo to, że w kodeksie karnym są przepisy zabraniające takich praktyk. Wyprowadzono ich w kajdankach i odwieziono do aresztu - powiedział Skowroński.

Trwa dyskusja. Podczas niej Krzysztof Szczerski zaapelował do dziennikarzy relacjonujących wysłuchanie. - To jest kwestia indywidualnej odpowiedzialności. Na koniec jest pytanie jak zachowywałem się jak dziennikarzy aresztowano. Trzeba sobie odpowiedzieć jak długo służyłem nieprawdzie, złym ludziom dla własnej wygody. Dlatego też spotkaliśmy się tutaj. Ponieważ musimy reagować słysząc te informację - powiedział Szczerski.

O mentalności obozu władzy mówił profesor Krasnodębski. - Jedna z posłanek wypowiada się, że sama obecność posłów PiS w Parlamencie Europejskim jest już wstydem - powiedział europoseł.

Kilkanaście dni temu Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE (EKR) złożyła wniosek z inicjatywy PiS, o przeprowadzenie debaty ws. „wyborów samorządowych i zagrożenia dla demokracji w Polsce”. Jednak za sprawą usilnych starań europosłów Platformy Obywatelskiej, wniosek został odrzucony (w EPP wprowadzono dyscyplinę podczas głosowania w tej sprawie).

Już następnego dnia, również z inicjatywy europosłów PiS, Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów jednogłośnie przyjęła rezolucję, w której wskazano nieprawidłowości w przebiegu wyborów samorządowych. Podkreślono też, że podczas relacjonowania protestów w Państwowej Komisji Wyborczej zatrzymana została grupa dziennikarzy wykonujących swoje obowiązki i nie biorących udziału w proteście.

Na początku grudnia portal niezalezna.pl jako pierwszy poinformował, że dziś w Parlamencie Europejskim odbędzie się wysłuchanie publiczne na temat wyborów. Nasze doniesienia potwierdziły się.

Tu można śledzić wysłuchanie publiczne w PE na żywo:


Relację z wysłuchania publicznego można również śledzić w TV Republika.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Do puki w wielu miastach Polski nie odbędą się demonstracje, a będziemy czekac na tą jedyną w Warszawie to nic się nie zmieni.
Łajdacy to przetrzymają. Tu trzeba narodowego przebudzenia i głośnego powiedzenia dośc.

Należy dodać, że ten los Polakom sprawili ulubieńcy frau Angeli Merkel i postępowych niemieckich mediów. Okrzyczany królikiem Europy herr Donald Tusk ze swoim bękartem Platformą (anty)Obywatelską hojnie finansowani przez niemieckich obrońców takiej demokracji.

Tak, tak te reżimowe przestępstwa trzeba umiędzynarodawiać, wtedy trudniej będzie zamieść ich po dywan. Ale boję się, że i tak to niewiele da, bo UE jest zadowolona z aktualnych ślepo posłusznych władz w Polsce i nie chce wnikać w to czy są to władze demokratyczne, czy jest to reżim o jedynie znamionach demokracji.

A co tam standardy europejskie, skostniałe już! Kopacz z ekipą brną ku standardom afrykańskim, wzbogaconym elementami koreańskimi - tymi z północy. Proszę zauważyć jak prymitywnie rozgrywają swoje role. Kiszczakowi zaproponowano spacer po świeżym powietrzu. Wzięto go na wózek i wożą, a nam wciskają, że do sądu. A niechby nawet do gmachu sądowego, ale zawsze po drodze ma świeże powietrze i ochronę. Powązkowską aleję zasłużonych wypełniają komuchami i zbrodniarzami z honorami i wiele innych spraw, na których spojrzenie włos się jeży na głowie!

3 mln niewaznych glosow to nic...Ale tzw opozycja ciagle namawia na 'wybory'...O rezydencie nie ma co nawet pisac bo ten juz dano przescignal lukaszenke i...putina.

...A zblizyl sie wyraznie do Kima.

Jakie nieprawidłowości? O co tu chodzi? Przecież to były perfidnie, z zimną krwią, jawnie sfałszowane wybory!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl