Skandal! Oddawali cześć radzieckim żołnierzom - ze sztandarem Armii Krajowej

/ myself, fotografia własna; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

  

8 maja, w rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, w Sandomierzu odbywały się uroczystości z udziałem burmistrza i przewodniczącego Rady Miasta. Na zakończenie oddano hołd żołnierzom spoczywającym na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich. Kluby Gazety Polskiej w Sandomierzu oraz Jednostka Strzelecka wyraziły swój stanowczy sprzeciw wobec wykorzystywaniu emblematów związanych z Armią Krajową podczas tego typu uroczystości.

- Wśród uczestników uroczystości oddawania czci najeźdźcom i okupantom Polski po 1945 r. znalazł się poczet ze Sztandarem 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Intencją przekazujących Sztandar było godne przechowywanie i oddawanie czci tym, którzy zginęli w walce o wolną i suwerenną Polskę. Niestety został on pochylony przez Straż Miejską w uroczystości związanej z uczczeniem tzw. "wyzwolicieli Sandomierza", żołnierzy sowieckich. Obraża to pamięć żołnierzy Armii Krajowej, z czym nie możemy się pogodzić

- napisali przedstawiciele Klubów Gazety Polskiej w Sandomierzu oraz Jednostka Strzelecka w piśmie protestacyjnym.

Jak zaznaczono, wysoce niestosownym był udział w uroczystości upamiętniającej radzieckich żołnierzy władz samorządowych Sandomierza - w tym burmistrza miasta i przewodniczącego Rady Miasta. 

Zwrócono również uwagę na to, że przedstawiciele władz miasta nie uczestniczyli między innymi w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

- Zdecydowanie protestujemy przeciwko działaniom wypychającym patriotyzm i patriotów poza mury Sandomierza - napisano w liście protestacyjnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Opozycja krzyczy o "wyprowadzaniu Polski z Unii". Prezes Trybunału Konstytucyjnego: "Nie wpłynął żaden taki wniosek"

Julia Przyłębska / By Stanisław Loba - http://trybunal.gov.pl/fileadmin/content/sedziowie/Przylebska.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70142811

  

Do Trybunału Konstytucyjnego nie wpłynął żaden wniosek, który w jakikolwiek sposób kwestionowałby członkostwo Polski w Unii Europejskiej - poinformowała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jak dodała, trybunał rozpoznaje sprawę zakresu regulacji prawa unijnego w kontekście polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Prokurator generalny wniósł do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach dotyczących sądownictwa. Chodzi o ocenę konstytucyjności treści normatywnych zawartych w art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii, który dotyczy procedury pytań prejudycjalnych. Jest to rozszerzenie poprzedniego jego wniosku do Trybunału z sierpnia br. Wówczas Ziobro skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy na początku sierpnia br. zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Jak poinformował rzecznik prasowy Trybunału Konstytucyjnego, sprawa jest obecnie na etapie postępowania merytorycznego i jak na razie nie został wyznaczony termin rozpoznania przez Trybunał wniosku prokuratora generalnego.

Prezes Julia Przyłębska zapytana została, czy w związku z rozszerzeniem wniosku przez prokuratora generalnego niniejszy wniosek - jak utrzymuje to część opinii pojawiających się w obiegu medialnym - odnosi się w praktyce kwestii do członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz czy do Trybunału Konstytucyjnego trafiły wnioski kwestionujące to członkostwo.

"Do Trybunału Konstytucyjnego nie wpłynął żaden wniosek, który w jakikolwiek sposób kwestionowałby członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Takiej sprawy nie ma i nie było w Trybunale Konstytucyjnym. Sprawa, którą obecnie rozpoznaje Trybunał dotyczy zakresu regulacji prawa unijnego w kontekście polskiego wymiaru sprawiedliwości. Na pytania związane ze zgodnością prawa unijnego z konstytucjami wielu państw UE odpowiadały już Trybunały tych państw"

- odpowiedziała.

W oświadczeniu, jakie opublikowane zostało w środę, prokurator generalny podkreślił, że istotą jego najnowszego wniosku "jest zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny kompetencji polskich sądów do występowania z pytaniami prejudycjalnymi w sprawach, które nie są objęte regulacją prawa europejskiego".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl