Zobacz jak głosowali posłowie w sprawie ustawy degradacyjnej. Jest sporo niespodzianek!

/ Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

Tylko Prawo i Sprawiedliwość, Wolni i Solidarni oraz Nowoczesna głosowały jednomyślnie w sprawie odebrania stopni wojskowych komunistycznym generałom Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi. Zgodnie z założeniami PiS i WiS jednogłośnie poparło ustawę degradacyjną, a Nowoczesna w całości zagłosowała przeciwko. Z linii partyjnych wyłamali się jednak niektórzy posłowie PO i Kukiz`15

W głosowaniu nad ustawą degradacyjną głosowało w sumie 429 posłów. Za było 264, przeciwko 159, a wstrzymało się 6. Inicjatywę Ministerstwa Obrony Narodowej poparła zdecydowana większość posłów Kukiz`15. Jednak nie wszyscy. Przeciwko zagłosował poseł Kukiz`15 Jakub Kulesza. Jak tłumaczy w rozmowie z portalem niezalezna.pl, był to wybór świadomy. 

- Przekonał mnie do takiego głosowanie redaktor Stefan Sękowski z Nowej Konfederacji. Jego wpis na Facebooku zmienił moje postrzeganie tej ustawy 

- mówi nam poseł Kulesza.


Poza tym z klubu Kukiz`15 wstrzymało się jeszcze dwoje posłów: Agnieszka Ścigaj i Barbara Chrobak.

Posłanka Ścigaj tak tłumaczy swoją decyzję:

„Postać Jaruzelskiego czy Kiszczaka jest dla mnie jednoznacznie negatywna i uważam, że stopnie generalskie im się nie należą, bo otrzymali je za służbę dla obcego państwa. Jednak osobiście uważam, że to nie jest priorytet legislacyjny obecnie, a w sytuacji konfliktu politycznego, który mamy jest kolejnym tematem, który emocjonalnie dzieli Polaków i odwraca uwagę od ich ważnych spraw. Kolejne pokolenia ponoszą konsekwencje braku dekomunizacji oraz okrągłego stołu, a wykorzystywanie obecnie przez polityków każdej okazji do budowania wojny emocjonalnej jest niestety utrwalaniem tych konsekwencji”


Na przeciwnym biegunie znalazł się poseł PO Antoni Mężydło, który jako jedyny z PO opowiedział się za ustawą. Oprócz niego w szeregach PO wyłamało się jeszcze trzech posłów: Marek Biernacki, Bogusław Sonik i Jacek Tomczak - wstrzymali się od głosu. 


Jedynym który wyłamał się z klubu PSL-Unia Europejskich Demokratów był poseł Marek Sawicki, który zagłosował za degradacją Jaruzelskiego. Przeciwko ustawie była cała reszta klubu ze Stefanem Niesiołowskim na czele. 


Podzieleni byli również posłowie niezrzeszeni. Przeciwko ustawie zagłosowali Jacek Wilk i Adam Cyrański. Degradację Jaruzelskiego i Kiszczaka poparli m.in. Piotr Liroy-Marzec i Robert Winnicki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Solidarność w chwili tragedii. Politycy żegnają dziennikarza Polaka

Zdjęcie ilustracyjne / you_littleswine CC0

  

Kondolencje dla najbliższej rodziny Polaka zmarłego w wyniku ran odniesienionych podczas zamachu w Strasburgu złożyli dziś wieczorem na Twitterze zagraniczni i polscy politycy, a także Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

„Składamy najszczersze wyrazy współczucia dla najbliższej rodziny zmarłego Polaka w Strasburgu. Łączymy się w bólu po stracie”

 - napisało na Twitterze MSZ.

Do tych słów dołączył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Jak również biuro PE w Polsce.

Oraz eurodeputowany z ramienia PiS Janusz Wojciechowski.

O śmierci Polaka poinformowała brat zmarłego na Facebooku:

„Mój brat Bartosz Pedro Orent-Niedzielski właśnie od nas odszedł. Dziękuję za miłość i siłę, jakie mu daliście”. [polecam:http://niezalezna.pl/250576-nie-zyje-polak-ranny-w-zamachu-w-strasburgu-jego-bohaterska-postawa-zapobiegla-masakrze]

AFP poinformowało, że zmarły to 36-letni mieszkaniec Strasburga pochodzący z Katowic.

Jego śmierć potwierdziła dziś wieczorem prokuratura w Paryżu, nie podając żadnych szczegółów.

We wtorek 29-letni Cherif Chekatt, który urodził się w Strasburgu w rodzinie algierskiej, strzelał do ludzi w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego. Podczas ataku życie straciły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych.

AFP pisze, że w chwili zamachu Polak znajdował się przed barem Les Savons d’Helene wraz z 28-letnim włoskim dziennikarzem Antonio Megalizzim i innymi przyjaciółmi. Według AFP powołującej się na krewnych interweniowali oni, żeby uniemożliwić zamachowcowi wejście do baru. Megalizzi zmarł w piątek w wyniku odniesionych ran.

„Le Monde” przekazuje w wydaniu internetowym, że Polak został ranny w głowę i od tego czasu znajdował się w stanie głębokiej śpiączki. Gazeta dodaje, że jego matka i brat zdecydowali, by nie odłączać go od aparatury utrzymującej przy życiu, aby umożliwić przyjaciołom pożegnanie się z nim w szpitalu Hautepierre w Strasburgu. Przychodziło tam do niego w ostatnich dniach wielu ludzi. Polak zmarł w niedzielę ok. godz. 18.

Chekatt był notowany w tzw. kartotece „S”, co oznacza, że mógł stanowić „zagrożenie terrorystyczne”. Śledczy od początku skłaniali się ku wersji, że atak miał podłoże terrorystyczne. W czwartek wieczorem francuska policja zlokalizowała go i zlikwidowała.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl