Wszczęli awanturę przed konsulatem w Hamburgu. I wtedy pojawiły się Kluby Gazety Polskiej

Klub Gazety Polskiej Hamburg 2

  

Nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, rozmaici zadymiarze próbują wszczynać burdy. Dzisiaj antyrządową demonstrację sympatycy opozycji starać się przeprowadzić przed polskim konsulatem w Hamburgu. Mina im zrzedła, gdy na miejscu pojawili się członkowie tamtejszych Klubów "Gazety Polskiej". Awanturnicy nie mieli już nic do powiedzenia.

Niestety, działacze opozycyjnych partii lub ich sympatycy nie wahają się już przed używaniem wszelkich środków. Nawet szkalują polski rząd poza granicami kraju. W ostatnich dniach dowodów jest aż nadto.

CZYTAJ WIĘCEJ: Schnepf rozsyła w USA list - treść powinien przeczytać prokurator. "Obrzydliwy bluzg na Polskę"

Demonstracje, protesty, a momentami zwykłe zadymy mają miejsce w różnych miastach Polski, ale oni zaczęli wszczynać awantury również w zachodnioeuropejskich miastach. Dzisiaj jedna z nich została zaplanowana przed polskim konsulatem w Hamburgu.

Pojawiła się tam grupka kilkudziesięciu osób. Wykrzykiwali antyrządowe hasła, obrażali polityków PiS, padały też slogany o "wolnych sądach". Co charakterystyczne, nie mieli ze sobą biało-czerwonych flag, a tylko unijne. A nie - małe sprostowanie. Mieli jedną polską flagę - z reklamą... znanego piwa.

Szybko jednak stracili rezon. Bo pojawili się członkowie trzech Klubów "Gazety Polskiej" działających w Hamburgu.


(Fot. Klub Gazety Polskiej Hamburg 2)

- W tamtej grupce sporą część stanowili... Niemcy - mówi portalowi niezalezna.pl Barbara Schuld, przewodnicząca KGP Hamburg II.

W tej konfrontacji zwolennicy opozycji okazali się bezradni. Już po godzinie zrezygnowali i się rozeszli. Jak zwykle przegrani.


(Fot. Klub Gazety Polskiej Hamburg 2)


(Fot. Klub Gazety Polskiej Hamburg 2)
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zakończono remont niezbędny, by ocalić ważną wystawę

Kościół oo Franciszkanów w Harmężach / mela843 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Zakończył się remont schodów do kościoła w Harmężach, w którego podziemiach znajduje się monumentalna wystawa byłego więźnia Auschwitz prof. Mariana Kołodzieja. Było to niezbędne, aby ją uratować od zniszczenia - podało dziś Centrum św. Maksymiliana.

Ojciec Piotr Cuber, gwardian franciszkańskiego klasztoru w podoświęcimskich Harmężach, poinformował, że kompleksowy remont schodów był niezbędny, aby do pomieszczeń, w których znajduje się wystawa „Klisze pamięci. Labirynty” prof. Kołodzieja, nie przedostawała się woda.

Franciszkanin powiedział, że z roku na rok ekspozycję zwiedza coraz więcej osób. W ub.r. było to około 7 tys. osób.

„Generalny remont schodów był zadaniem priorytetowym, gdyż ich stan zagrażał bezpieczeństwu zwiedzających, a powstałe ubytki i nieszczelności przepuszczające wilgoć powodowały dewastację powierzonego Franciszkanom przez autora dzieł wykonanych na papierze i drewnie”

– powiedział ojciec Cuber.

Remont rozpoczął się latem br. Polegał na rozbiórce istniejącej kamiennej okładziny schodów, oczyszczeniu ich powierzchni, wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej i warstwy wyrównawczej, obłożeniu blokami granitowymi, wykonaniu szczelnego spoinowania, a także odwodnieniu donic oraz przebudowie istniejącego wejścia i wyjścia z wystawy. „Dodatkowo wykonano zabezpieczenie wystawy przed zalaniem wodami opadowymi poprzez montaż systemu zabezpieczającego” – dodał duchowny.

Franciszkanin przypomniał, że w lipcu 2017 i w czerwcu br. bezcenna ekspozycja została częściowo zalana wskutek gwałtownych opadów deszczu. „To wtedy, podczas oględzin, konserwatorzy zauważyli, że woda przedostaje się tam przez źle wykonane schody wejściowe do kościoła. Zachodzą one na pomieszczenia, w których znajduje się ekspozycja. Podjęto decyzje o kapitalnym remoncie schodów, a także wejścia i wyjścia na wystawę z wykonaniem odpowiednich zabezpieczeń przed zalaniem” – powiedział duchowny.

Ojciec Piotr Cuber podkreślił, że remont był możliwy dzięki dofinansowaniu z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także Fundacji „Orlen – Dar Serca“.

Monumentalna wystawa "Klisze pamięci. Labirynty" składa się z ponad 260 kompozycji rysunkowych oraz elementów dodatkowych, jak prycze, drewniane sylwety, krzyż z desek. Prof. Marian Kołodziej przedstawił wizję gehenny obozowej w niemieckim obozie Auschwitz, a jednocześnie uwypuklił heroiczne zwycięstwo odniesione tam przez polskiego franciszkanina, św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

Kołodziej był plastykiem i scenografem. Po wybuchu II wojny próbował przedostać się do polskiego wojska we Francji. Został aresztowany. 14 czerwca 1940 r. Niemcy deportowali go do Auschwitz w pierwszym transporcie polskich więźniów. Do 1945 r. był więziony także w Gross-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen. Po wojnie ukończył wydział scenografii krakowskiej ASP. Współpracował w teatrze i filmie. Był twórcą ołtarzy w Gdańsku podczas pielgrzymek Jana Pawła II w 1987 i 1999 r.

W ostatnich latach twórczości poruszał tematykę obozową. W 1992 r. doznał udaru mózgu. Rehabilitacją stało się tworzone od tego czasu dzieło życia: "Klisze pamięci. Labirynty". Przed śmiercią ofiarował je Centrum św. Maksymiliana. Artysta zmarł w 2009 r.

Centrum św. Maksymiliana jest ośrodkiem pamięci i modlitwy, a zarazem wotum wdzięczności za życie, dzieło i ofiarę Maksymiliana Kolbego. Prowadzą je franciszkanie oraz Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego. Podczas II wojny światowej w Harmężach istniał podobóz Harmense należący do KL Auschwitz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl