niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21 lipca 2017

Historyczne upamiętnienie ofiar zbrodni wołyńskiej. Pierwsza wspólna modlitwa nad grobami

Dodano: 09.07.2017 [08:27]
Historyczne upamiętnienie ofiar zbrodni wołyńskiej. Pierwsza wspólna modlitwa nad grobami - niezalezna.pl
foto: Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Polacy i Ukraińcy wspólnie modlili się nad grobem zbiorowym polskich ofiar zbrodni wołyńskiej w dawnej Janowej Dolinie w obwodzie rówieńskim na północnym zachodzie Ukrainy. W tym roku mija 74. rocznica krwawych wydarzeń na Wołyniu. Modlitwa w Janowej Dolinie (obecnie Bazaltowe), była pierwszą tego typu uroczystością, w której razem uczestniczyli przedstawiciele polskich i ukraińskich władz oraz Kościołów działających w obu krajach.

W uroczystościach uczestniczyli duchowni Kościołów rzymskokatolickiego i greckokatolickiego oraz Kościoła prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. Stronę polską reprezentował wiceambasador Żur i dyplomaci z konsulatu RP w Łucku z konsulem Wiesławem Mazurem na czele. Ze strony ukraińskiej na modlitwę przybyli przedstawiciele obwodowej i rejonowej administracji państwowej. W Janowej Dolinie byli także wysłannicy polskich organizacji Wołynia, harcerze i uczestnicy dwóch rajdów motocyklowych: Wołyńskiego oraz rajdu „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

- Jestem głęboko przekonany, że najważniejszą rozmową w takich miejscach jest rozmowa z Bogiem, czyli wspólna modlitwa. Dziś byliśmy jej świadkami: Ukraińcy, Polacy, katolicy i prawosławni - przybyliśmy tu dziś wspólnie, by razem się modlić - mówił w trakcie uroczystości biskup ordynariusz diecezji łuckiej Kościoła rzymskokatolickiego Witalij Skomarowski.

Hierarcha ocenił, że mimo wysiłków na rzecz pojednania między Polakami i Ukraińcami nieporozumienia na tle historycznym wciąż dzielą nasze narody.

- To porozumienie nie zależy tylko od nas, strony polskiej czy ukraińskiej, ale jest też wpływ trzeciej strony, zainteresowanej, żebyśmy nie doszli do zgody. Naszym zadaniem, zadaniem Kościoła jest jednak łączyć: człowieka z Bogiem i ludzi pomiędzy sobą - powiedział bp Skomarowski.

Zastępca ambasadora RP na Ukrainie Jacek Żur wskazał w swoim wystąpieniu, że Janowa Dolina jest miejscem, które przypomina o niewinnych ofiarach, "których krew przelali ludzie o sercach zatrutych złem szowinizmu".

- Nie każdy z rozdziałów wspólnej księgi naszych dziejów, Polski i Ukrainy, pisaliśmy samodzielnie. Wiele z nich powstawało pod batem lub lufą wrogiego karabinu. Dziś, gdy sami odpowiadamy za własne, niepodległe państwa, powinniśmy chlubić się tym, co w nich piękne i szlachetne, lecz równocześnie powinniśmy potępiać wszystko to, co jest godne potępienia, co burzy nasze relacje i rani partnerów i przyjaciół. Współpraca wymaga szacunku dla wrażliwości drugiej strony - podkreślał.

W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku w Janowej Dolinie na Wołyniu Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe. W 1939 roku mieszkało tam około 2 tysięcy osób, w tym 80 proc. Polaków. Podczas okupacji niemieckiej w Janowej Dolinie znajdował się obóz dla jeńców sowieckich i niemiecki posterunek. W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 r. (Wielki Piątek) żołnierze UPA, którymi dowodził Iwan Łytwyńczuk „Dubowyj”, wraz z Ukraińcami z sąsiednich wsi wtargnęli do Janowej Doliny i zaczęli podpalać domy. Zbrodnia w Janowej Dolinie poprzedzała największą falę masowych zbrodni dokonanych przez UPA na Polakach mieszkających na Wołyniu. Zapoczątkowały ją mordy dokonane 11 i 12 lipca 1943 roku w 150 miejscowościach powiatach włodzimierskiego, horochowskiego i kowelskiego. Do największych masakr ludności polskiej na Wołyniu doszło m.in. w Woli Ostrowieckiej (572-620 zabitych) i Ostrówkach (476-520 zabitych). Według polskich historyków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały UPA i miejscową ludność ukraińską.

11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.
Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordach swoich polskich sąsiadów. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. To określenie ukrywało zamiar jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków.

Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem, palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią a także gwałcono kobiety. Ogółem zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu. Największych masakr dokonano w Woli Ostrowieckiej, gdzie zamordowanych zostało 628 Polaków, w kolonii Gaj – 600, w Ostrówkach - 521, Kołodnie - 516.

Z rąk nacjonalistów ukraińskich ginęły także rodziny polsko-ukraińskie, Ukraińcy odmawiający wzięcia udziału w zbrodniczej akcji oraz ratujący Polaków. „Kresowa Księga Sprawiedliwych” (wyd. IPN) opracowana przez Romualda Niedzielkę podaje, że Ukraińcy uratowali 2527 Polaków. Za tę pomoc 384 Ukraińców zapłaciło życiem.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Byłem na Wołyniu, a dokładnie kilka kilometrów za Kowlem we wrześniu 1939r. i w pierwszych dniach po agresji wojsk sowieckich. To w tym okresie wojska sowieckie wyłapywały polskich żołnierzy, a bandy ukraińskie rabowały i mordowały polską ludność !!! W ostatnim dniu przed zamknięciem " granicy sowiecko-niemieckiej " na Bugu, udało się nam przepłynąć promem na jego zachodni brzeg !!! Tysiącom ludzi przeprawa się nie udała, a wojska sowieckie odpędziły ich na wschód !!! Większość tych ludzi już nigdy nie powróciła do Polski !!!
I jeszcze do dzisiaj, polscy zesłańcy na wschodzie i ich pokolenia, oczekują na powrót do Ziemi swoich przodków !!!
A polska zmuszana zostaje do przyjmowania islamskich migrantów z Bliskiego Wschodu i z Afryki !!! Jest czas najwyższy, aby politycznym liderom Unii Europejskiej ukazać obowiązek Polski wobec własnych obywateli, oczekujących na powrót do kraju !!!! I opozycji zdrady narodowej, która rządząc krajem, tego problemu nie podjęła !!!!!!

Jesteśmy mamką,którą wyrośnięty osesek ssie i bije piąstkami
w pierś.

Po pierwsze, żeby była jakakolwiek zgoda z Ukraińcami to muszą uznać, że UPA to była organizacja zbrodnicza, oficjalnie zakazać propagowania w swoim kraju znaków UPA, zakazać propagowania jako wzór oddziałów SS Galizien, które tak po prawdzie zabijały powstańców Warszawskich oraz raze z Ukraińcami z ruskiej armii co przeszła na stronę Niemiec zburzyły Warszawę mordując niewinną ludność cywilną. Wziąć na siebie odpowiedzialność, że czołowi kapo w Auschwitz to byli Ukraińcy zdegenerowani zbrodniarze. Kolejno Ukraina musi przeprosić Polaków, schylić czoła i czekać na wybaczenie. Do największych wrogów Polski niestety zaliczyć trzeba żydów, Ukraińców, hazarskich żydów z Ukrainy, Niemców, Rosjan, oraz Austriaków. Nic nie zmieni tej kolejności.
Żydzi siepacze w mundurach NKWD, UB, SB, oraz obecni w białych rękawiczkach jak Waltz i tego typu tałatajstwo
Ukraińcy obecnie za swoje wypowiedzi o Polsce oraz UPA i SS Galizien
Niemcy za I i II wojnę światową, Rosjanie za Katyń, Katyń Katyń i NKWD, Austriacy za gestapo bo ich tam było najwięcej. Inaczej zgody nie będzie NIGDY

i dlatego teraz się razem modlili, bo wcześniej ukry nie pozwolili nam abyśmy odnajdywali swoich pomordowanych polskich braci przez nich...

nie se wsadzą w d... taką fałszywą modlitwę...

geopolityka - Ukraina,
jak rozumiem te sprawe:
Polska jest uzalezniona od sytuacji w jakiej znajdzie sie Ukraina,
1. jesli Ukraine podporzadkuje Rosja to stanie sie Rosja supermocarstwem,
2. Rosja jako supermocarstwo zagrozi niepodleglosci panstw Europy srodkowo-wschodniej,
3. Ukraina bez pomocy Zachodu nie utrzyma niepodleglosci, Rosja Ukraine wtedy podporzadkuje,
4. DLATEGO polityka polska wzgledem Ukrainy z jednej strony stara sie tlumaczyc Ukraincom zachodnim ze banderyzm to dla Ukrainy slepa uliczka a z drugiej strony wspierac niepodleglosc panstwa Ukraina i wspierac zachodnie dazenia Ukrainy do integracji z Zachodem,
gdyz bez tego patrz punkt 3. a potem punkt 2.

dlatego potrzebny jest w Polsce DIALOG miedzy srodowiskiem Sakiewicza ktore jest w znacznej czesci pilsudczykowskim srodowiskiem Gazety Polskiej a srodowiskami Gazety Warszawskiej czyli ukrainosceptykami i srodowiskiem endeckim ktore w czesci jest w Kukiz'15 a w czesci rozproszony na scenie politycznej poza nim,
bez tego DIALOGU moga wystapic turbulencje w kazdym z wymienionych srodowisk i polityka polska wzgledm Wschodu moze nie byc wszechstronnie w Polsce analizowana, omawiana i konsultowana z Polakami,

u redaktora Sakiewicza widze wieksze zrozumienie powyzszego niz wczesniej, lepiej wolniej a w taki sposob by porozumienie budowac niz wykluczac i walczyc partyzancko z agentura taka czy inna czesto domniemana,

tak sie powinno dyskutowac jak wczoraj na TVP INFO w Studiu Otwartym o polityce prezydenta Donalda Trumpa i geopolityce swiatowej,
nie tlumic dyskusji, niech kazdy bez skrepowania wyraza swoja opinie, swoje poglady, z takiej burzy mozgow wykluwa sie polityka przemyslana nie tylko w zaciszu gabinetow specjalistow od polityki ale tez w szerokich kregach spolecznych,

podejrzewam, ze mówisz o Studiu Polska a nie Studiu Otwartym - nie oglądam tego programu, od kiedy kurski wywalił z niego świetnego prowadzącego - wtedy był to najlepszy tego typu program, a teraz ... mizerny...
był świetny prowadzący, który nie spodobał się lewakom i kurski jako lewak (po prawej stronie) wywalił tego prowadzącego - a jednak ma bardzo duże znaczenie kto prowadzi taki program

Nie powinno się tłumić ,ale też wprowadzać nadreprezentatywną grupę dając jej wiekszość czasu programowego na ich propagandowe wypowiedzi. Niekóre osoby z lewej strony sali wypowiadały się długo i niezbyt mądrze czy rzetelnie już nawet na poziomie faktów. Czy ten młody Amerykanin wypowiadający się w zasadzie w kontrze do obecnej linii prezydenta USA był reprezentatywny dla społeczności USA ? Jakim prawem przez wiekszość czasu pozwala się mówić postkomunistycznemu działaczowi, zwolennikowi polityki Rosji. Taki program to łączenie wesela ze stypą i należałoby opatrzyć ten program nazwą "super-pluralizm - hyde park". Jest , bo chcemy pokazać ,że każdy może powiedzieć co chce, bo pluralizm wtłoczona nam do głów przy upadku komunizmu. Ale taki program to jarmark polityczny i w tym sensie nie jest mądry. Narzędzie niszczenia ducha. Bo nieuporządkowana kłótnia niszczy.

a w tym samym czasie "Ukraina blokuje ekshumację polskich żołnierzy i cywilów za wschodnią granicą, w tym także ofiar Rzezi Wołyńskiej. Jako warunek postawiono legalizację pomników UPA na terytorium naszego kraju, a na to nie może zgodzić się polski rząd. Za wschodnią granicą głośnym echem odbiły się słowa szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego: z Banderą do Europy nie wejdziecie. Sygnały werbalne to jednak za mało. Władze państwowe nie objęły bowiem swoim patronatem tegorocznych uroczystości upamiętniających ofiary Rzezi Wołyńskiej organizowanych przez środowiska kresowe. "- Radio Maryja.

Ukrainie należy dać czas na informacje o ich prawdziwych dziełach historii.Przecież sowieci zakłamywali historię na olbrzymią skalę tak jak w Polsce.Świat dopiero z ust D.Trumpa dowiedział się o Powstaniu Warszawskim.Ukraińcy ze wschodniej Ukrainy nie mieli pojęcia o Wołyniu,ani tego ,że współpracowali z SS-menami.

Wybacz, ale Twoje wnioski muszę określić jako czyste kretyństwo!

Kretyństwo to są postawy Polaków, którzy podpuszczeni przez Kreml próbują skłócać się z Ukrainą. A on akurat ma racje w tym co pisze, nawet u nas sporo takich, którzy nie wiedzieli i dalej nie wiedza (nie akceptują prawdy) takiej oczywistej sprawy jak to kim jest Bolek.

I to mi sie podoba. Nie dajmy sie naszczuwac przez ruskich bandytow na siebie. Jak mamy problemy starajmy sie je zalatwic i zyc dalej w zgodzie! Kiedys wreszcie trzeba nasza wspolna historie przedstawic, dojsc do konsensusow i zakonczyc wzajemne pretensje!

Ukraińcy to ludzie-chorągiewki. Ustawią się akurat tak jak zawieje. Dlatego nie można im ufać. Nigdy.

Ukrainiec ,rusek-nigdy nie będzie bratem Polaka.I pora żeby sobie wszyscy to uświadomili jęsli historia jeszcze niczego nie nauczyła...Tylko ignorant wciąż nic nie wie...

"Krwawe wydarzenia", "zbrodnie" zastąpił bym LUDOBÓJSTWEM!
Rezuny muszą mieć PEŁNĄ ŚWIADOMOŚĆ czego dokonali!
Żadnej politycznej poprawności. Ofiary OCZEKUJĄ NA SPRAWIEDLIWOŚĆ! My też czekamy!

Brak ukrainy na Szczycie TrÓjmorza - znamienny... O to, własnie chodzi, że ukraina jest do Trójmorza niezbędna, a bardzo dąży do unii europejskiej. ukraińscy oligarchchowie tego żądają, boją się aneksji rosji, że zabierze ich majątki. makrela jest przeciwniczką Trójmorza.

Żydo-ukraińscy oligarchowie tacy jak Poroszenka dbając o swoje złodziejskie fortuny, naiwnie jedzą z wrednej ręki
Hitlerlandu bo boją się zagrabienia Ukrainy przez dziadowską rassiję. A przecież wiadomo, że Hitlerland jest cichym
sojusznikiem zbrodniczej rosji ! Poza tym Hitlerland nie ma nawet jednej dziesiątej tej siły politycznej i militarnej
jaką posiada sojusznik Polski - USA ! Na koniec ta "ukraińska" żydo-oligarchia za pozostawienie jej fortun, dogada się
ze zbrodniczą rosją i rzuci jej na pożarcie Ukrainę.

Ukraina nie jest niezbędna,do Morza Czarnego dostęp ma Rumunia i Bułgaria. Banderowcy lepiej niech zajmą się problemami na wschodzie, Polsce taka kula u nogi nie jest potrzebna. Im bardziej Ukraina i Rosja będą się wodzić za łby, tym lepiej dla Polski.

popieram taki punkt widzenia. A wogole chcialabym wiedziec slowo w slowo jak wybrzmialy te 'wspolne modlitwy' .

W tym momencie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbywa się uroczystość, upamiętniająca ludobójstwo na Wołyniu.
Poczty sztandarowe, uroczysta zmiana warty...
Bez informacji w mediach, bez patronatu prezydenta, bez jego udziału...
Za to Trumpa i Hamburga pełno wszędzie.
A to Polska właśnie...

Nie do wiary, jakie to komentarze przechodzą do publikacji! Czyżby ktoś przełożył wajchę medialną? A może to wynik ostatnich wybryków znanego negacjonisty wołyńskiego, Wiatrowycza, który opublikował fotomontaż PAD z Szuchewyczem? Deszczyca już w tej sprawie wylądował na dywaniku w MSZ.

Brak Poroszenki na spotkaniu inicjującym projekt trójmorza znamienny.

Cieszę się, że wreszcie PiS bardziej zadba o pamięć moich przodków spod Tarnopola niż o wątpliwych, ukraińskich przyjaciół. Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale jeśli PiS utrzyma ten kierunek polityki, zyska głosy potomków kresowiaków, którzy stanowczo sprzeciwiali się polityce wschodniej.

to Sakiewicz stapa jak baletnica po linie,
z jednej strony kocha Ukraine a z drugiej Polske,
zatem chce Miedzymorze i obszar bezrosyjski,
tylko czy charakter narodow da sie polaczyc do zgodnego wspolzycia obu narodow?
banderowcy chca budowac nazistowska Ukraine,

Galicja to nazwa austriackiej czesci zaboru austriackiego ziem I RP,

"Według polskich historyków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały UPA i miejscową ludność ukraińską."

w latach o ktorych mowa to byla okupowana II RP przez III Rzesze a potem ZSRR, zatem Malopolska wschodnia a nie zadna Galicja austriacka,

Galicja wschodnia to moga napisac Ukraincy a nie Polacy,
chcac by czlon wyrazu Malopolska czyli -polska nie wystepowal,

daty konferencji USA i UK i ZSRR w Teheranie, Jalcie i Poczdamie sa tu znaczace,
mocarstwa zmienialy lad miedzynarodowy i wytyczaly granice
ale do czasu ostatniej konferencji po pokonaniu III Rzeszy
Polska to II RP, a nie PRL,
zatem obowiazuja nazwy administacyjne i geograficzne dotyczace tego stanu geopolitycznego,
wszystko co dzialo sie w tamtych latach na terenach okupowanej II RP mamy prawo tak opisywac jak wyzej pisze,

wykorzystali to dla podkreslenia logicznosci powyzszego wywodu ukrainscy emigranci (dla Zachodu imigranci) - uciekinierzy wojenni i powojenni ktorzy na Zachodzie podawali sie za obywateli polskich z terenu II RP, wielu dostalo obywatelstwo Kanady i USA na tej podstawie, bo bezpanstwowcom byloby trudniej uzyskac tam obywatelstwo,

nie podawali sie za Galicznian bo nie ma takiego podmiotu prawnego ani za obywateli ZSRR bo to utrudnilo by im starania o obywatelstwo na Zachodzie,
podawali sie za obywateli polskich narodowosci ukrainskiej,

Skoro widać próby szafowania i Bogiem, tym bardziej powinniśmy opierać się na uniwersalnej zasadzie jaką ciągle stosuje się nawet wobec bliskich, krewnych , znajomych. Chodzi o to, że zaufanie łatwiej stracić niż je zbudować ale to głównie wina i robota świadomie podpalającego zaufanie i depczącego je .
Tym samym, bez obawy o niedosyt sprawiedliwości, bądźmy ostrożni i wybaczający, tj.;
nie żyjmy nienawiścią ale bądźmy ostrożni jakbyśmy sami byli światkami tamtego barbarzyństwa ukraińców. oni otrzymują chęć/zamiar aktu łaski pojednania, zdobycia zaufania ludzi na miejsce wszelkiej ostrożności należnej wobec barbarzyńców . Jeśli oni/ukraińcy nie potrafią odciąć się od barbarzyństwa, potępiając je, potępiając je jako ich narodowe, potępiając chociaż z osobna są narodowość/obywatelstwo które póki co nie odcięło się (narodowo) od barbarzyństwa przyznając się i potępiając je po znanym imieniu wszystkich barbarzyńskich osobników, nie mogą liczyć na zaufanie .
Tego możemy i należałoby się trzymać za wszelką cenę i w zgozie z Bogiem .

Ukraina za słabo przeciwstawia się antypolskim, rosyjskim, bandyckim prowokacjom (niszczenie polskich pomników) do tego

wspiera gloryfikowanie ludobójcy Bandery. Państwo ukraińskie powstałe na założycielskim micie tchórzliwego oprawcy Bandery

nie ma żadnych szans przetrwania ! Ukraińcy muszą sobie wreszcie uświadomić, że państwo ukraińskie nie przetrwa bez wsparcia

Polski nie mówiąc już o wejściu do Europy. Ukraińcy muszą sobie zadać pytanie czy chcą być tchórzliwą, rusoidalną dziczą

dumną ze zwierzęcych mordów na kobietach i dzieciach czy cywilizowanym, europejskim narodem zbratanym z Polakami. Bo

Polska i tak sobie poradzi bez państwa ukraińskiego. Tak naprawdę ani Niemcy ani USA na dłuższą metę nie są zaiteresowane

istnieniem państwa ukraińskiego i przy pierwszej okazji rzucą go na pożarcie zbrodniczej, dziadowskiej rosji. Polska mówi

spokojnie i otwarcie o Wołyńskim Ludobójstwie na Polakach i chce historycznego dialogu z Ukrainą i to bez żadnych politycz-

nych uwarunkowań. Budowanie państwowości na ludobójstwie to utopia ! Tego nikt w Europie nie zaakceptuje ! Nie można budo-

wać ukraińskiej tożsamości narodowej na załganym "micie" tchórzliwego bandyty Bandery tylko dlatego, że tak wielu banderows-

kich zbrodniarzy podjudzanych przez Rosję - jeszcze żyje i boi się odpowiedzialności za swoje zbrodnie. Żadne cywilizowane

państwo tego nie zaakceptuje. Nawet Niemcy po II-WŚ musieli potępić swój ukochany ludobójczy hitleryzm i budować nowe

Niemcy na bazie innych nie ludobójczych mitów. Zwłaszcza, że Ukraińcy mają bardzo dobrą alternatywę w miejsce załganego mitu

banderowskiego, który Rosja z pomocą swojej agentury nachalnie rozpowszechnia na Ukrainie. Tą alternatywą jest wspaniały

mit Petlury, który razem z Polakami walczył o Wolną Ukrainę przeciw zbrodniczej sowieckiej rosji. Ukraińcy pod wodzą Petlury

uczynili dużo więcej dla wyzwolenia Ukrainy i to walcząc dzielnie i honorowo na polu walki, a nie po banderowsku, po tchórzo-

wsku jak rzeźnicy, jak zwierzęta mordując Polskie Kobiety i Dzieci, okrutniej niż zbrodniczy niemcy czy zbrodniczy rosjanie.

To podsycanie "uwielbiania" banderowców na Ukrainie przez putinowską Rosję oraz żyjących jeszcze banderowskich zbrodniarzy,

skończy się dla państwa ukraińskiego tragicznie. A przecież pomimo, że z Bohaterskich Bojowników Petlury nikt już prawie nie

żyje (i to jest przyczyną ignorowania jego mitu), to jednak jest mnóstwo opracowań historycznych w Polsce i na Ukrainie,

które dają szansę wskrzesić pamięć i cześć dla Petlury. Tego wielkiego Ukraińca i twórcy idei demokratycznego Państwa Ukrai-

ńskiego. Ukraińcy muszą tylko tego chcieć, zamiast kurczowo trzymać się załganych historyjek o domniemanych zasługach ludo-

bójczego, tchórzliwego bandyty-rzeźnika Bandery dla Wolnej Ukrainy.

Okrutnego wymordowania (w sowieckim stylu) Polskich Kobiet i Dzieci dokonały ukrańskie banderowskie
zwięrzęta, tchórzliwi banderowscy bandyci-rzeźnicy z UPA z inspiracji rosyjskich bandytów na Kremlu.

Ludobójstwo na 150 tysiącach Polaków na Ukrainie zostało dokonane w potworny, okrutny i tchórzowski
sposób przez Ukraińców za pomocą siekier, pił, zboczonego, sadytycznego mordowania, gwałcenia, rozcinania

brzemiennych kobiet, nadziewania niemowląt na płoty itp. podczas II-WŚ, z inspiracji Rosji i jest
niezaprzeczalnym i udokumentowanym faktem. Jedynym rozwiązaniem tego wielkiego problemu jest przyznanie

się Ukraińców do tych potwornych zbrodni, potępienie ukraińskich sprawców i osądzenie żyjących jeszcze
zbrodniarzy i ich rosyjskich podżegaczy oraz przeproszenie Polaków i zadośćuczynienie im.

Za Ukraine Petlury bil sie takze moj dziadek, ktory sluzyl w 14 pulku ulanow jazlowieckich. niestety Ukraincy, pod wplywem podszeptow rusakich bandytow powiesili tego wielkiego czlowieka, za "zdrade i sprzedanie Ukrainy Polakom"! Oni byli tacy naiwni jak dzisiaj niektorzy Ukraincy i Polacy, ktorzy daja sie rozgrywac ruskim bandytom!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl