Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Francja i Niemcy: Otwórzmy granice wewnątrz Unii!

Przewodniczący francuskiego Zgromadzenia Narodowego Richard Ferrand oraz niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble zaapelowali we wtorek we wspólnym oświadczeniu o jak najszybsze ponowne otwarcie granic między krajami UE, zamkniętych z powodu koronawirusa.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Francja i Niemcy muszą działać na rzecz natychmiastowego przywrócenia swobodnego przepływu w strefie Schengen, gdy zostaną spełnione warunki

 - napisali Ferrand i Schaeuble w deklaracji, do której dotarła agencja AFP.

„Zamknięcie granicy francusko-niemieckiej już ma poważne konsekwencje, które wykraczają daleko poza region przygraniczny i wpływają na postrzeganie stosunków sfrancusko-niemieckich” - wskazują przewodniczący.

Tekst oświadczenia ukazał się na dwa dni przed zaplanowanym spotkaniem francusko-niemieckiego zgromadzenia parlamentarnego, forum parlamentów Francji i Niemiec utworzonego w celu zacieśnienia stosunków między obu krajami.

Tematem forum ma być kryzys Covid-19 jako doświadczenie, z którego można wyciągnąć wnioski na przyszłość w sprawie funkcjonowania UE.

Ponowne otwarcie granic strefy Schengen Komisja Europejska oraz część krajów UE (m.in. Niemcy, Francja czy Polska - o czym mówiła w ostatnich dniach wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz) planuje od połowy czerwca, ale wciąż trwają konsultacje w tej sprawie.

Ferrand i Schaeuble wyrazili również poparcie dla niedawnej propozycji prezydenta Francji Emmanuela Macrona oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel, dotyczącej planu ożywienia unijnej gospodarki za pomocą funduszu w wysokości 500 mld euro, finansowanego z długów zaciągniętych przez Komisję Europejską.

Francja i Niemcy ponoszą wspólną odpowiedzialność za UE

 – piszą Ferrand oraz Schaeuble, dodając, że plan ten wzmocni Europę.

Przewodniczący apelują również o „dziesięciolecie inwestycji publicznych” w Europie w dziedzinie zdrowia, ochrony klimatu i bezpieczeństwa. „Inicjatywa naszych dwóch rządów powinna być początkiem opracowania pewnego rodzaju nowego planu Schumana”.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Niemcy #Francja #Wolfgang Schaeuble #richard ferrand #Unia Europejska #Strefa Schengen #otwarcie granic

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
tm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo