Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Prezydent w w Bukareszcie. Inicjatywa Trójmorza "silnikiem napędowym tej części Europy"

Przez ostatnie 15 lat Inicjatywa Trójmorza wprowadziła najbardziej dynamiczny rozwój we wszystkich regionach Europy. Zostaliśmy też uznani za silnik napędowy tej części Europy - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek w Bukareszcie.

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda
PrtSc/TVP Info

Na 8. Szczycie i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie są obecni przedstawiciele 12 państw zrzeszonych w ramach inicjatywy.

"Jestem wdzięczny za to, że możemy się dzisiaj spotkać, żeby przedyskutować potencjał ekonomiczny i również okazje dla biznesu, które Inicjatywa Trójmorza ma dla nas. Jest to istotne nie tylko na poziomie europejskim, ale i na poziomie globalnym"

- powiedział prezydent Duda.

Duda przypomniał, że "przez ostatnie 15 lat Inicjatywa Trójmorza wprowadziła najbardziej dynamiczny rozwój we wszystkich regionach Europy". "Zostaliśmy uznani za silnik napędowy tej części Europy i również doprowadzaliśmy do rozwoju Europy w tych trudnych czasach. Jeżeli chodzi o naszą rolę ekonomiczną, udowodniliśmy naszą kluczową rolę dla rozwoju biznesu w tym rejonie" - dodał.

Prezydent mówił, że "od swojego założenia w 2015 roku Inicjatywa miała na względzie dywersyfikację łańcuchów dostaw i bezpieczeństwo". "Dzięki rozwojowi takich inicjatyw jak interkonektory gazowe i terminale LNG byliśmy w stanie przetrwać kryzys międzynarodowy spowodowany przez Rosję" - wyjaśnił.

W ocenie Dudy "zbudowanie energii wiatrowych na morzu Bałtyckim otwiera nowe możliwości współpracy nie tylko między Polską a państwami bałtyckimi". "Niewątpliwie mamy wciąż duże możliwości rozwoju naszego regionu jako silnego ekonomicznie, dlatego w tym roku Orlen przedstawił inicjatywę stworzenia kompleksu rafinerii na Litwie" - zaznaczył.

"Liczymy także na rozwój małych reaktorów modułowych w całym regionie, które – wraz z elektrowniami jądrowymi – znacząco zmienią schemat wytwarzania energii w naszej części Unii Europejskiej"

- dodał. Podziękował "specjalnemu wysłannikowi prezydenta USA Joe Bidena Johnowi Kerry'emu za współpracę i wsparcie Stanów Zjednoczonych USA w tym zakresie.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap