Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kłopoty Kremla to nie plotki. Premier Estonii: Deficyt rosyjskiego budżetu wynosi już jego jedną trzecią

- Mówienie o nieskuteczności sankcji nałożonych na Rosję jest nieprawdziwe - podkreśla premier Estonii Kaja Kallas. Szefowa rządu w Tallinnie oznajmiła, że realny deficyt rosyjskiego budżetu wynosi już jego jedną trzecią. Jasno zadeklarowała, że międzynarodowe restrykcję działają i jest za nałożeniem kolejnych.

Przez problemy finansowe Kreml ma mieć problemy z finansowaniem przemysłu zbrojeniowego
kremlin.ru

"Proponujemy ustanowienie pełnego embarga handlowego właśnie dlatego, że ograniczenia byłyby łatwiejsze do kontrolowania" - powiedziała Kallas, dodając, że wiele towarów trafia do Rosji, będąc reeksportowanymi z innych państw.

"Mówienie o nieskuteczności sankcji jest nieprawdziwe. Rzeczywisty deficyt budżetu Rosji wynosi około jego jednej trzeciej. Rosja nie może też zrekompensować tego deficytu pożyczkami z rynków zagranicznych"

– zauważyła estońska premier.

Kallas podkreśliła, że przez problemy finansowe Kreml nie jest w stanie finansować swojego przemysłu zbrojeniowego. "Musimy naciskać dalej i uskuteczniać działanie nakładanych na Rosję sankcji" - wezwała szefowa estońskiego rządu.

Kolejny pakiet sankcji 

Komisja Europejska chce podjąć prace nad nowy pakietem sankcji w połowie listopada. W połowie października swoją propozycję 12. pakietu sankcji złożyła Polska. "W sprawie objęcia restrykcjami rosyjskich diamentów na poziomie UE niestety praktycznie nie dzieje się nic, podobnie jak w przypadku zamrożonych rosyjskich aktywów. Widoczne jest, że coraz trudniej w Radzie uzyskać jednomyślność w sprawie nowych restrykcji wobec Rosji" - powiedział wtedy Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Głównym założeniem ostatniego pakietu było uszczelnienie dotychczasowych restrykcji nałożonych na Rosję, tak by nie można było ich omijać.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Rosja #wojna #Ukraina #sankcje #Estonia #gospodarka #budżet Rosji

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo