To Kreml kazał Tuskowi iść na wojnę z kibicami. „Kelner” dla „GPC”: Lider PO został pokonany dwa razy

W 2012 r. tuż przed meczem Polska−Rosja w Warszawie Rosjanie zorganizowali skandaliczną prowokację i pod ochroną policji przemaszerowali przez naszą stolicę z komunistycznymi symbolami, których propagowanie jest w Polsce zakazane. Podczas podchodu doszło do burd z polskimi kibicami. Po tych wydarzeniach setki fanów polskich klubów piłkarskich zostało zatrzymanych, a wielu z nich usłyszało wyroki skazujące. Nadzwyczaj łagodnie zostali natomiast potraktowani Rosjanie. Jak się okazuje, spory wpływ na rozwój całej sytuacji mogła mieć rozmowa Donalda Tuska z Władimirem Putinem, z której notatka została ujawniona w ostatnim odcinku „Resetu”. – Prawda wychodzi na jaw – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” „Kelner”, znany kibic Legii Warszawa.

Wojciech Braun został skazany za... rusofobię
Fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

W ostatnim odcinku serialu dokumentalnego „Reset” red. Michał Rachoń i dr hab. Sławomir Cenckiewicz oprócz przedstawienia historii polowania Kremla na premiera Czeczeńskiej Republiki Iczkerii Ahmeda Zakajewa (i udziału w tym polskiego rządu) poruszyli także temat represji wobec polskich kibiców po meczu Polska−Rosja w 2012 r. w Warszawie. Spotkanie rozgrywane było w ramach mistrzostw Europy 2012, ale emocje sięgnęły zenitu jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Działo się tak za sprawą marszu Rosjan przez Warszawę na Stadion Narodowy, podczas którego wywiązały się burdy. Biorący udział w pochodzie byli ochraniani przez policję. Część Rosjan bezwstydnie szła przez naszą stolicę z symbolami komunistycznymi – sierpem i młotem, a służby państwowe nie reagowały. Także rządzący, zarówno na szczeblu państwowym, jak i samorządowym, niechętnie odnosili się do tych spraw. Chętnie natomiast wypowiadali się na temat zachowań polskich kibiców, których zapowiadali surowo karać.

Moskwie przeszkadzają polscy kibice

Red. Michał Rachoń i dr hab. Sławomir Cenckiewicz ujawnili w ostatnim odcinku „Resetu” notatkę z rozmowy Władimira Putina z Donaldem Tuskiem, której głównym tematem byli… kibice. Rozmowa ta odbyła się na polecenie rosyjskiego dyktatora. Donald Tusk w tej rozmowie podkreślił, że „ukaranie winnych to zadanie dla służb porządkowych i prokuratur obu krajów, których współpraca powinna być jak najlepsza”.

„Donald Tusk odnotował zaangażowanie polskiej policji, nawiązując jednocześnie do pozytywnej oceny w tej dziedzinie dokonanej przez Michaiła Fiedorowa, doradcę prezydenta Rosji. Władimir Putin zaznaczył, że na kraju będącym gospodarzem sportowego wydarzenia ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo kibiców” – czytamy w dokumencie ujawnionym przez red. Rachonia i dr. hab. Cenckiewicza.

Ostatecznie to polscy kibice zostali obarczeni winą za wszelkie burdy, a wielu z nich usłyszało wyroki skazujące. Kłamliwą narrację dotyczącą polskiego środowiska kibicowskiego powtarzały również media zagraniczne, a ówcześnie rządzący nawet nie próbowali jej prostować.

Kibic Legii więźniem politycznym Putina

W ostatnim odcinku „Resetu” przypomniano także historię Wojciecha „Kelnera” Brauna, kibica Legii Warszawa, którego skazano za... rusofobię. Został on zatrzymany po spotkaniu Polska−Rosja, mimo iż mecz oglądał w domu. Natomiast podstawą do skazania okazały się podsłuchy jego rozmów telefonicznych z innymi kibicami, podczas których rozmawiali o skandalicznym przemarszu Rosjan zaplanowanym w Warszawie. Od prokuratora natomiast pan Braun miał usłyszeć, że „rzucił się na mocodawców Tuska z Moskwy”.

− Dlaczego ja byłem podsłuchiwany z tylu tysięcy kibiców? Bo o tym się rzadko wspomina. Być może dlatego, że jeszcze przed 2012 r. brałem na siebie wszystkie demonstracje antytuskowe w Warszawie, za które mnie wielokrotnie zatrzymywano. Zapewne ktoś stwierdził, że jeśli będzie przemarsz Rosjan przez Warszawę, to ja mogę coś wiedzieć o kontrmanifestacjach. No więc zdecydowano się podsłuchiwać moje rozmowy, ale żeby mieć oficjalny pretekst do założenia mi podsłuchu, to wymyślono jeszcze podejrzenie, że jestem szefem jakiejś mafii narkotykowej. Żadnych dowodów na handel narkotykami nie było, to skazali mnie za rzekome podżeganie do burd w dniu meczu Polska−Rosja i nienawiść do obywateli Związku Sowieckiego

– opowiada „Codziennej” Wojciech Braun.

Co więcej, śledczy w zamian za zwrócenie wolności proponowali mu złożenie fałszywych zeznań obciążających m.in. Macieja Dobrowolskiego, którego historię wielokrotnie opisywaliśmy w naszych mediach. Nasz rozmówca podkreśla też, że w więzieniu został dotkliwie pobity przez funkcjonariuszy, przez co później musiał przejść dwie operacje.

Tusk mnie naruszył, ale nie pokonał. Pokonany to on został i to dwa razy. Za pierwszym razem jak zorganizowałem akcję jeżdżenia po Polsce »tóskobusem«. A drugie pokonanie właśnie się dokonuje, bo cała prawda o rozsadzaniu środowiska kibicowskiego na polecenie Moskwy wychodzi na jaw – mówi „Codziennej” fan Wojskowych.

Czytaj więcej w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"!

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#kibice #reset #Donald Tusk

Jan Przemyłski
Wczytuję ocenę...
Komentarze (42)
Anonim 28.09.2023 12:18
Ryzy psychopata dalej straszy to chyba na polecenie Berlina ?,kto wie może morderca z kremla daje w dalszym ciągu wytyczne dla ryżego?
Anonim 28.09.2023 11:57
Kibole- to brzmi dumnie, patriotycznie ? Śmiechu warte.
Anonim 28.09.2023 11:35
Natychmiast postawić zaporę do budynku, gdzie mieści telewizja W Polsce pl. Ciągle spraszana Karolcia Pawliczak w kurza Polaków. Mnie już wielokrotnie chodziło po głowie aby telewizor z tą ruskoą lafiryndą wyrzucić.
j7j7 28.09.2023 12:31
Ja z zasady nie oglądam filmików z antypolskimi i zakłamanymi politykami, bo to niestrawne, flaki mi się przewracają na ich kłamstwa, że tak powiem.
Anonim 28.09.2023 11:08
Za Kwacha kibice też mieli nie za ciekawie, sam osobiście to odczułem na własnej skórze. Pewnego dnia przyjechali po mnie do domu i na komendzie próbowali ode mnie wymusić bym z nimi współpracował, jeden z nich mnie pobił. Innym razem próbowali mnie wmontować w pobicie syna milicjanta w którym nie uczestniczyłem, syn mnie nie rozpoznał a oni dalej chcieli mnie w to wrobić. Innym razem chcieli mnie wrobić w włamanie do kiosku. Właściciel od razu przyglądał się tylko mi, miał zasugerowane.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo