Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Szef komisji sprawiedliwości uspokaja. "Opinia Komisji Weneckiej nie jest dla nas wiążąca"

- Trudno jest liczyć w tym wypadku również na jakieś obiektywne podejście do sprawy, aczkolwiek będziemy starali się przedstawicieli Komisji Weneckiej, zarówno strona rządowa, jak i te podmioty, z którymi przedstawiciele Komisji się spotkają, przekonać, że te rozstrzygnięcia nie odbiegają od tych, które obowiązują w krajach UE, chociażby we Francji lub Niemczech - powiedział w rozmowie z Lidią Lemaniak poseł PiS, Marek Ast, który jest przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Marek Ast
Marek Ast
fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. W związku z tym, że Senat ma zająć się nowelizacją ustaw sądowych na styczniowym posiedzeniu, KW postanowiła, że jej sprawozdawcy przygotują opinię na jej temat w trybie pilnym.

Marszałek Senatu spotkał się z Komisją Wenecką. 

W rozmowie z Niezalezna.pl poseł PiS, Marek Ast, który jest przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przyznał, że "nie liczy na bezstronność Komisji Weneckiej".

Doświadczenia z poprzedniej kadencji pokazują, że opinie Komisji Weneckiej mimo tego, że jej przedstawiciele do Polski przyjeżdżali, mimo tego, że otrzymywali wyczerpujące informacje zarówno ze strony rządowej, jak i ze strony przedstawicieli Sejmu, czy to komisji sprawiedliwości czy marszałka Sejmu, wydawali opinie, które nijak się miały przede wszystkim do traktatów stowarzyszeniowych, do umów stowarzyszeniowych, do prawa europejskiego, które jednoznacznie stwierdza, że kwestia organizacji sądownictwa w każdym kraju UE jest wewnętrzną sprawą tego państwa. Komisja Wenecka wskazywała z jednej strony na jakieś niezgodności domniemanych prawem europejskim, ale też kwestionowała zgodność tych uregulowań z polską konstytucją, przekraczając swoje kompetencje. Trudno jest liczyć w tym wypadku również na jakieś obiektywne podejście do sprawy, aczkolwiek będziemy starali się przedstawicieli Komisji Weneckiej, zarówno strona rządowa, jak i te podmioty, z którymi przedstawiciele Komisji się spotkają, przekonać, że te rozstrzygnięcia nie odbiegają od tych, które obowiązują w krajach UE, chociażby we Francji lub Niemczech

- wyjaśnił.

Marek Ast podkreślił, że "opinia Komisji Weneckiej nie jest dla nas wiążąca".

 



Źródło: niezalezna.pl

#Marek Aast #Komisja Wenecka #Tomasz Grodzki

Lidia Lemaniak