Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Spurek zabiega o... konsekwencje dla Polski! "Ile jeszcze mamy czekać?" - pisze zniecierpliwiona

Oczekuję od prezydencji niemieckiej twardych konkretów dot. utworzenia mechanizmu powiązania funduszy UE z praworządnością - pisze na Twitterze europoseł Sywia Spurek. Polityk przekonana o „łamaniu zasad prawa” przekonuje dalej, że „rządu Polski i Węgier muszą wreszcie ponieść konsekwencje”.

Aleksiej Witwicki/GAZETA POLSKA

Na wczorajszym spotkaniu unijnych ministrów ds. europejskich o sytuacji w Polsce oraz na Węgrzech w kontekście praworządności głos zabrali wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova oraz komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Podano, że „na podstawie obszernego sprawozdania KE w sprawie sytuacji na Węgrzech i w Polsce widać, że dalej nie ma warunków do tego, żeby zakończyć procedurę z art 7., dlatego musi być ona kontynuowana".

Komisja Europejska przedstawiła kolejny już raport, w którym odniosła się do stanu praworządności w Polsce. Za problematyczną uznano sytuację w sądownictwie, zwłaszcza ustawę w sprawie dyscyplinowania sędziów. Komisji nie podobają się też dalsze zmiany zapowiedziane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Krytyka Polski i Węgier przez KE długo satysfakcjonowała część polskich europosłów. Dziś Sylwia Spurek poszła o krok dalej. We wpisie na Twitterze apeluje do niemieckiej prezydencji o „twarde konkrety dot. utworzenia mechanizmu powiązania funduszy UE z praworządnością”.

„Rządy Polski i Węgier muszą wreszcie ponieść konsekwencje. Ile jeszcze mamy czekać?”

- czytamy.

We wtorek Komisja Wolności Obywatelskich PE przyjęła sprawozdanie będące inicjatywą ustawodawczą, w którym przewiduje się ustanowienie mechanizmu UE, mającego na celu ochronę i wzmocnienie demokracji, praworządności i praw podstawowych.

Europosłowie proponują "obiektywny i oparty na dowodach" mechanizm, odnoszący się do wszystkich państw członkowskich. Ten nowy "roczny cykl monitorowania" miałby posiadać instrumenty prewencyjne i korygujące, począwszy od zaleceń dla poszczególnych krajów, a skończywszy na warunkowości związanej z finansowaniem. Propozycja będzie głosowana przez cały PE w przyszłym miesiącu.

 



Źródło: niezalezna.pl, Twitter, PAP

 

#Sylwia Spurek #praworządność #artykuł 7. #Komisja Europejska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo