Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

"RESET": pokazano treść umowy SKW z FSB. Polska miała donosić Rosjanom na sojuszników z NATO!

Umowę FSB ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego ostatecznie podpisano 11 września 2013 r. w Petersburgu. To właśnie przy okazji podpisywania tej umowy wykonane zostały haniebne zdjęcia, na których szefowie SKW Piotr Pytel i Janusz Nosek pozowali w czapkach rosyjskich żołnierzy z krążownika Aurora, z którego wystrzały rozpoczęły zbrodniczą historię komunistycznej Rosji. Ale najgorsze jest co innego - zapis umowy mówiący o tym, że "strony udzielają sobie wzajemnie pomocy w [...] przeciwdziałaniu działalności wywiadowczo-wywrotowej służb specjalnych krajów trzecich, skierowanej przeciwko Federacji Rosyjskiej lub Rzeczpospolitej Polskiej". W serialu "Reset" po raz pierwszy opublikowano treść umowy SKW z FSB!

W serialu "Reset" po raz pierwszy opublikowano treść umowy SKW z FSB
TVP

Treść tego kompromitującego dokumentu prezentowana jest publicznie po raz pierwszy. Charakterystyczne, że całość, również w języku polskim, sporządzili Rosjanie. Świadczy o tym m.in. specyficzna polszczyzna dokumentu: np. kilkukrotnie pojawiające się w  umowie słowo "obuj", np. w tak zgrabnym zdaniu jak: "obuj państw podpisało umowę". 

Sławomir Cenckiewicz ocenia w "Resecie":

Ten dokument nigdy nie powinien zostać podpisany przez jakiegokolwiek polskiego urzędnika, a zwłaszcza szefa tajnej wywiadowczej służby wojskowej. Mianowicie, po pierwsze, on nie był procedowany zgodnie z zasadami Paktu Północnoatlantyckiego, nie był konsultowany wbrew temu, co Nosek i Pytel i inni opowiadają w różnych swoich prasowych wywiadach. Po drugie stoi w sprzeczności z umową, która jest, można powiedzieć, najważniejsza dla Paktu Północnoatlantyckiego, czyli traktatem waszyngtońskim.

O czym mówi współautor serialu? Otóż w artykule 2. w pkt. B umowy FSB-SKW można przeczytać: 

"Strony udzielają sobie wzajemnie pomocy w następujących głównych kierunkach współpracy w obszarze kontrwywiadu wojskowego: przeciwdziałaniu działalności wywiadowczo-wywrotowej służb specjalnych krajów trzecich, skierowanej przeciwko Federacji Rosyjskiej lub Rzeczpospolitej Polskiej".

A więc Polska zobowiązała się do donoszenia Rosji choćby na Brytyjczyków czy Amerykanów, bo przecież nie ulega wątpliwości, że według Kremla służby tych państw prowadzą "działalność wywiadowczo-wywrotową" skierowaną przeciw Moskwie.

Tymczasem artykuł 8 Traktatu Północnoatlantyckiego mówi o tym, że żadne z państw wchodzących w skład NATO nie może zawierać porozumień międzynarodowych, które byłyby sprzeczne z tymże traktatem.

Prof. Cenckiewicz komentuje:

Tutaj mamy do czynienia właśnie z czymś, co ja bym zakwalifikował i kwalifikuję jako zdradę. Co to są państwa trzecie, które prowadzą działalność wywiadowczo-wywrotową przeciwko Federacji Rosyjskiej? To jest każde inne państwo poza Polską i Federacją Rosyjską, również nasi sojusznicy, sojusznicy z NATO. Czy Rosjanie nie kwalifikują działalności brytyjskiej czy amerykańskiej dokładnie w ten sposób, że to jest prowadzenie działalności wywiadowczo-wywrotowej przeciwko Federacji Rosyjskiej? Gdzie jest punkt, który mówi o tym, że umowa ta nie dotyczy kwestii, które są uregulowane faktem uczestnictwa Polski w Pakcie Północnoatlantyckim?

Prośba od generała Noska zgodę na podjęcie współpracy ze służbami specjalnymi Rosji została skierowana do Donalda Tuska już 17 października 2011 roku. Tusk błyskawicznie podpisał umowę, dopisując: "Wyrażam zgodę".

Jak jednak wynika z ustawy regulującej sposób pracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego, podjęcie tego rodzaju współpracy wymagało zgody premiera, ale poprzedzonej opinią ministra obrony narodowej. Tymczasem nawet nie zwrócono się do niego w tej sprawie. Tomasz Siemoniak, wówczas szef MON, po latach bagatelizował tę sprawę, brak swojej zgody nazywając... "drobnym uchybieniem formalnym".

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
wg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo