Rewolucja seksualna w podstawówkach » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Polska miała informować Rosję o swoich ruchach w UE i NATO. Porażające ustalenia z najnowszego „Resetu”

Federacja Rosyjska zaraz po katastrofie smoleńskiej zaproponowała Polsce utworzenie „stałego formatu konsultacji w obszarze bezpieczeństwa”, który de facto miał służyć Kremlowi do pozyskiwania informacji o wszelkich polskich zamiarach politycznych na arenie UE i NATO. Pomysł ten spodobał się najbliższemu otoczeniu Donalda Tuska, m.in. Radosławowi Sikorskiemu oraz Tomaszowi Arabskiemu. - Rosja proponowała ustami Miedwiediewa układ, w którym Polska wszystko co zamierzała na arenie UE i NATO zrobić, żeby to konsultowała w Federacją Rosyjską – powiedział w dzisiejszym odcinku „Resetu” dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

Dmitrij Miedwiediew i Bronisław Komorowski, zdjęcie z roku 2012
Dmitrij Miedwiediew i Bronisław Komorowski, zdjęcie z roku 2012
Fot. Piotr Galant / Gazeta Polska

Przy okazji wizyty Bronisława Komorowskiego w Moskwie w maju 2010 r., czyli na miesiąc po katastrofie smoleńskiej, w rosyjskiej stolicy znalazł się także Stanisław Koziej, ówczesny szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 8 maja 2010 r. spotkał się on z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołajem Patruszewem - jednym z najbliższych współpracowników Władimira Putina.

Bezpieczeństwo Polski chcieli omawiać z terrorystami

Patruszew jest kojarzony z najbardziej mrocznymi operacjami rosyjskich służb. Od 1999 r. do 2008 r. był dyrektorem FSB. To za jego rządów w rosyjskich służbach specjalnych doszło do zamordowania Anny Politkowskiej i Aleksandra Litwinienki oraz zamachów na bloki mieszkalne w Rosji (co stało się pretekstem do wybuchu II wojny czeczeńskiej), dokonanych, jak twierdził Litwinienko, przez FSB. W czasach ZSRR Patruszew służył w KGB.

I właśnie z tym człowiekiem Stanisław Koziej zaczął dogadywać współpracę między Radą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej a polskim BBN-em, na mocy której Patruszew otrzymał regularny dostęp do najważniejszych polityków rządu PO-PSL, a także strategicznych dla bezpieczeństwa Polski informacji.

Tajemnicze wizyty Patruszewa w Polsce

We dzisiejszym odcinku „Resetu” autorzy materiału przypomnieli również, że Patruszew kilkukrotnie „incognito”, jako szef rosyjskiego związku piłki siatkowej, odwiedzał Polskę. Jedna z takich wizyt miał miejsce w lipcu 2011 r., gdy Rosjanin przyjechał do Sopotu na mecz Rosja-Brazylia.

Co ciekawe w rezydencji prezydenckiej w Juracie przebywał wówczas Bronisław Komorowski, do którego dołączyła później Angela Merkel (z prywatną wizytą). Media spekulowały wtedy, że Patruszew udał się do nich na tajne spotkanie.

Moskwa żąda dostępu do polskich tajemnic

W kolejnej części dzisiejszego odcinka „Resetu” skupiono się na wizycie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Polsce w grudniu 2010 r. Rosyjski dygnitarz uczestniczył w rozmowach m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim, wicepremierem Waldemarem Pawlakiem i innymi ważnymi przedstawicielami obozu PO-PSL. Wówczas strona rosyjska postawiła na agendzie temat utworzenia „stałego formatu konsultacji w obszarze bezpieczeństwa”, który de facto miał służyć do przekazywania Rosji wszelkich polskich zamiarów politycznych na arenie UE i NATO. 

- Kwestie dotyczące relacji Unii Europejskiej z Federacją Rosyjską, kwestie dotyczące polskiej obecności w NATO i relacji NATO z Federacją Rosyjską. To był pakiet, którego Rosja nigdy wcześniej Polsce nie zaproponowała i w zasadzie mieścił się on w jakiejś koncepcji uwikłania Polski w rodzaj dialogu strategicznego, w którym to dialogu Polska dzieliłaby się swoimi największymi tajemnicami. Rosja proponowała ustami Miedwiediewa układ, w którym Polska wszystko co zamierzała na arenie UE i NATO zrobić, żeby to konsultowała w Federacją Rosyjską

– powiedział dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

Sikorski pozytywnie o rosyjskiej propozycji

Zaraz po opuszczeniu Polski przez prezydenta Miedwiediewa minister Sikorski jako szef MSZ napisał poufne pismo do Donalda Tuska, w którym opowiadał się za realizacją pomysłu stworzenia tego typu formatu konsultacji między Polską a Federacją Rosyjską.

- Wydawało się, że to jest tak absurdalny pomysł, że powinien zostać odrzucony. Natomiast mam przed sobą kopię tego dokumentu z taką adnotacją: »rekomenduję podjęcie decyzji pozytywnej«. Pieczęć Tomasz Arabski i jego podpis – powiedział dr hab. Cenckiewicz.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#reset #Dmitrij Miedwiediew #Rosja #Bronisław Komorowski

Jan Przemyłski