Marsz Papieski już w niedzielę. „Chcemy pokazać, że Jan Paweł II jest dla nas bardzo ważny, jest wartością”

- Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego odzewu. Możemy mówić o czymś w rodzaju pospolitego ruszenia, społecznego poruszenia. To jest wydarzenie, które można nazwać wielkim spotkaniem rodzinnym - powiedziała na konferencji prasowej dotyczącej Marszu Papieskiego, który odbędzie się 2 kwietnia w Warszawie, Barbara Konarska.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Telewizja Republika / screen

Marsz Papieski, który przejdzie ulicami Warszawy w niedzielę 2 kwietnia, będzie nie tylko wyrazem wdzięczności jego rodaków za pozostawioną im bogatą schedę, ale także świadectwem potrzeby tworzenia wielkiej wspólnoty i dowodem tego, że Polacy potrafią się zjednoczyć w obronie najważniejszych wartości. 

Podczas pochodu będzie można usłyszeć ulubione utwory Jana Pawła II, w tym słynną „Barkę”, w wykonaniu kapel folkowych, które zadeklarowały swój przyjazd. Zaplanowanych jest też kilka przystanków, gdzie delegacje złożą kwiaty, m.in. pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego.

Dziś odbyła się konferencja prasowa, na której organizatorzy mówili o idei marszu. 

"Chcemy pokazać, że Jan Paweł II jest dla nas bardzo ważny, jest dla nas wartością. Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego odzewu. Możemy mówić o czymś w rodzaju pospolitego ruszenia, społecznego poruszenia. Jest to ważne, bo za nami wiele lat, kiedy nami manipulowano, nas Polaków bardzo polaryzowano. Wskazywano różnice, a trzeba szukać wspólnych wartości, ta wartością może być Jan Paweł II"

- powiedziała Barbara Konarska. 

Dodała, że w trakcie marszu wielcy polscy artyści będą cytować Jana Pawła II. Wskazała też, iż to właśnie papież Polak "jest najważniejszy w tej całej sytuacji", a "to wydarzenie można nazwać wielkim spotkaniem rodzinnym". Zachęcała, by na przyjazd na Marsz Papieski zdecydowały się całe rodziny z dziećmi. 

Konarska przypomniała, że "młode pokolenie nie pamięta czasów PRL-u" oraz nie znało św. Jana Pawła II. 

"To jest istotne, by pokazać kontekst historyczny, co jest dowodem w ocenianiu historii, a co dowodem nie jest. Chcieliśmy pokazać żywość słowa. Jan Paweł II jest nam bardzo potrzebny"

- wskazywała. Mówiła również o tym, iż wydarzenie jest apolityczne oraz organizowane wyłącznie z pieniędzy zebranych w ramach internetowej zrzutki. "Pierwszy raz mamy do czynienia z czymś takim, że marsz jest organizowany poza instytucjami. To pokazuje wielką moc i samodzielność" -podkreśliła. 

Podczas konferencji głos zabrała także Małgorzata Żaryn, pomysłodawczyni organizacji Marszu Papieskiego. 

"Pomysł zrodził się w mojej głowie. Nie spodziewaliśmy się, że coraz więcej osób podobnie jak ja czuje i ma podobną potrzebę zamanifestowania tej prawdy, którą w naszych dziejach reprezentował Jan Paweł II, tych wartości, którymi obdarzył. Jesteśmy mu to winni"

- oznajmiła Żaryn. Dodała również, że "naszą wspólnotę polską po okresie komunizmu stworzył nam Jan Paweł II, a to, że zstąpił Duch i odnowił oblicze ziemi, zrobił to nie przez przypadek w czasie tego pontyfikatu".

Bezpłatny parking dla autokarów 

Żaryn przekazała też informację dla przyjeżdżających na Marsz do Warszawy autokarami. Bezpłatny parking dla autokarów zostanie zorganizowany pod Stadionem Narodowym. 

"Można tam bezpłatnie podstawić autokar dowożąc ludzi wcześniej na Rondo Dmowskiego, gdzie ruszamy"

- zapowiedziała. 


TRASY MARSZÓW:

Warszawa: 11.00, Rondo Dmowskiego, ul. Marszałkowska, Królewska, przez Plac Piłsudskiego do Katedry Archidiecezjalnej, po drodze marsz podkreśli  złożeniem kwiatów miejsca związane z JPII – kościół św. Anny, pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego. 12.30 w Katedrze Archidiecezjalnej marsz zakończy się mszą świętą. Biorący udział w marszu będą mogli uczestniczyć w mszy zbierając się na Placu Zamkowym. Będą telebimy, nagłośnienie. To będzie pełna msza.

Kraków: 13.30 na krakowskich Błoniach. Szlakiem białego marszu z 1981 roku, który po zamachu JPII zgromadził setki tysięcy ludzi. Tam również zgromadzenie zakończy się mszą świętą, będzie ona dostępna dla wszystkich przez transmisję na Rynku Głównym

Szczecin – rozpocznie się mszą świętą w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15.00

Organizatorzy apelują o jednoczenie się wokół Marszu Warszawskiego, Krakowskiego i Szczecińskiego. Ci, którzy chcą dołączyć, poznać szczegóły i znaleźć środowiska organizujące wyjazd na marsz warszawski  z różnych miejsc w Polsce informacje znajdą na stronie: marszpapieski.pl oraz na grupie i wydarzeniu: marsz papieski na facebooku.

 Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

 

#Polska

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo