Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Komisja Wenecka w Polsce na zaproszenie Grodzkiego, ale... „wizyta nie ma statusu oficjalnego”

- To jest wizyta na zaproszenie marszałka Senatu, nie ma w naszym przekonaniu statusu oficjalnego, ponieważ Komisja Wenecka może być zapraszana - to już zgodnie z przepisami samej Komisji Weneckiej - przez państwo, a w stosunkach międzynarodowych Polskę reprezentuje rząd i prezydent, a nie poszczególne izby - Sejm czy Senat - powiedział w programie Michała Rachonia rzecznik rządu Piotr Muller.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. O wydanie opinii zwrócił się marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO). W związku z tym, że Senat ma zająć się nowelizacją ustaw sądowych na przyszłotygodniowym posiedzeniu, KW postanowiła, że jej sprawozdawcy przygotują opinię w trybie pilnym.

Wróćmy do tego, co rozwiązuje ustawa - z jednej strony gwarantuje to, że jedni sędziowie nie mogą podważać statusu innego sędziego, z drugiej strony gwarantuje, że będziemy uzupełniać wakaty wreszcie, bo był do tej pory mechanizm braku opiniowania nowych sędziów i uzupełnimy wakaty, kilkaset wakatów orzeczniczych w Polsce, a więc przyspieszymy rozwiązywanie spraw sądowych w Polsce. Nie wiem co tu jest złego

- wyjaśnił Piotr Muller, rzecznik rządu.

Rozumiem, że chcą się skupić wokół tego, że nikt nie może podważać statusu sędziego, ale to chyba dobrze. Chyba nikt nie chciałby, żeby w jego sprawie sądowej była sytuacja, że za rok inny sędzia mówi, że ten, który wydał wyrok w jego sprawie nie jest sędzią. To jest anarchia, w związku  z czym do tej anarchii dopuścić nie mogliśmy, stąd też ta ustawa została przyjęta

- dodał.

Pytany o to, jaki status ma wizyta Komisji Weneckiej, Muller podkresślił, że "to jest wizyta na zaproszenie marszałka Senatu, nie ma w naszym przekonaniu statusu oficjalnego, ponieważ KW może być zapraszana - to już zgodnie z przepisami samej Komisji Weneckiej - przez państwo, a w stosunkach międzynarodowych Polskę reprezentuje rząd i prezydent, a nie poszczególne izby - Sejm czy Senat".

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Tomasz Grodzki #Komisja Wenecka #Piotr Muller

redakcja